Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych

Share This
Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych
Wydawnictwo: Egmont
Autor: Marianna Oklejak
Rok wydania: 2015
Stron: 80
Cena w sklepie Egmont:  44,99 zł
Przedział wiekowy: 3 - 7 lat

Ta piękna książka przeleżała sporo czasu w szafie zanim Oliwier do niej dojrzał. Skrycie przeglądałam ją sama wieczorami, zachwycając się ilustracjami. Pewnego dnia (ku mej uciesze) i Oliwier zerknął na nią przychylnym wzrokiem.

Cuda wianki to prawdziwe cuda! Graficzne arcydzieło, które chce się oglądać i oglądać.  Autorka i ilustratorka - Marianna Oklejak - jest absolwentką Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 

Na wstępie zamieszczono mapę, która obrazuje rozmieszczenie regionów etnograficznych. Samą książkę podzielono na cztery pory roku, dzięki czemu możemy odkrywać powiązane z nimi tradycje i obrzędy.  w książce powoduje, że łatwiej możemy powiązać połączenie układu roku z innymi elementami tradycji, kultury i obrzędów.

Książka powinna znaleźć się w domu każdego Polaka; to istne kompendium wiedzy na temat naszego folkloru. 80 stron wspaniałych ilustracji prowadzi nas przez potrawy regionalne, wycinanki, hafty, stroje czy świąteczne zwyczaje. Tekstu właściwie tutaj nie znajdziecie; jeśli już, to absolutne minimum. Niezbędne podpisy pod ilustracjami, krótkie fragmenty przyśpiewek to wszystko. Szersze wyjaśnienia znajdziemy na końcu książki - zachęcają one do tego, by jeszcze bardziej zagłębić się w temacie.

Folklor obecny jest głównie w małych miasteczkach i wsiach, miasta o nim zapomniały. Dlaczego?
Kojarzy się może z zacofaniem? Może z obciachem i wstydem? Pochodzę ze wsi i dla mnie pewne elementy kultury zawsze były bardzo ważne.Z przyjemnością siadam i tworzę z Oliwierem ozdoby z dawnych czasów, z uśmiechem patrzę jaką jemu przyjemność sprawia tworzenie "pierdół" z krepiny i kłosów zbóż. Polska tradycja to coś, z czego możemy być dumni  nie tylko we własnym domu, ale na całym świecie. Nikt nie ma tak pięknych i wypełnionych emocjami świąt i obrzędów - inni mogą się od nas uczyć - a póki co, to tylko my czerpiemy od innych. Szkoda.Bogactwo polskiej kultury ludowej ukazane w książce "Cuda wianki" wręcz powala. To nie jest publikacja tylko dla dzieci - dla każdego. Właściwie może nawet bardziej dla dorosłych, którzy powinni usiąść z dzieckiem przy cudownych ilustracjach i razem zagłębiać się w kulturowe dziedzictwo. Jednorazowo ograniczamy się z Oliwierem do 2 stron - samo opowiadanie, analizowanie i oglądanie obrazów zajmuje nam sporo czasu. 

Może jesteście szczęśliwymi posiadaczami tej książki?
Znacie jakieś inne publikacje tego typu?

5 komentarzy:

 1. Mnie do folkloru nie ciągnie, ale wcale nie uważam, że to dobrze. Jestem skażony jakąś, nie wiem, nowoczesnością, urbanistyką czy jakkolwiek to choróbsko nazwać. Szkoda, bo to pewnie ładne rzeczy, którymi można się zachwycać i widzieć w nich większe znaczenie - historyczne, etniczne - ale ja, niestety, nie umiem. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mojego męża też takie tematy nie kręcą, jak większość znajomych. Sama nie jestem osobą, która przywiązuje do tego wielką wagę ale staram się przekazać synowi, to co najważniejsze (moim zdaniem) w tej kwestii. Zwłaszcza mieszkając za granicą

   Usuń
 2. "Cuda wianki" mamy i sobie chwalimy :) Zawsze to miła odmiana.

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.