3 książki dla małego Polaka

Share This
Człowiek mieszkający za granicą musi się rozdwoić: jednocześnie dostosować do społeczeństwa, w którym się znalazł i zachować własne tradycje/zwyczaje. Trudno pogodzić te dwie kwestie zwłaszcza w przypadku dzieci, które chłoną wszystko tu i teraz, które się nie zastanawiają co jest "nasze", a co "obce". Staram się uczyć Oliwiera skąd jest, ukazuję mu różnice w obchodach niektórych świąt i pielęgnuję kwestie związane z Polską i polskością. Mam do tego celu specjalnych pomocników:Polskie rymowanki
Wydawnictwo: Zielona Sowa
  autor: Ilona Brydak
Rok wydania: 2015
Stron: 48
Cena w sklepie online:  9,99 zł
Przedział wiekowy: 6 - 8 lat
Znacie rymowanki? Eee, pewnie nie pamiętacie, co? To przypomnę :)
W pokoiku, na stoliku stało mleczko i jajeczko,
Przyszedł kotek, wypił mleczko, a ogonkiem zbił jajeczko...

To moja ulubiona rymowanka z dzieciństwa i aktualnie ulubiona mojego syna. Znacie ją, prawda?
Z pewnością tak dobrze, jak rymowanki o sroczce, co kaszkę ważyła, o osie, która latała koło nosa czy o lisku chodzącym wkoło drogi. Tradycyjne, polskie rymowanki to esencja dzieciństwa - proste wierszyki, powtarzane do znudzenia przez nasze babcie, mamy i teraz przez nas. Nabrały po czasie wartości, której nie da się opisać słowami. 

Ta książka, tania i pięknie wydana, powinna znaleźć się na półce każdego malucha. Dzięki niej bowiem, dzieci poszerzą zasób słownictwa, popracują nad swoją pamięcią i będą się wspaniale bawić. Delikatne, barwne ilustracje zachęcają do sięgania po książkę, a dzięki twardej okładce macie pewność, że nie zniszczy się ona zbyt szybko.
 
Polskie wyliczanki
Wydawnictwo: Zielona Sowa
  autor: Ilona Brydak
Rok wydania: 2015
Stron: 48
Cena w sklepie online:  9,99 zł
Przedział wiekowy: 6 - 8 lat
Oli bardzo lubi tą książkę - ja również. Szata graficzna jest w moim stylu, ilustracje są delikatne, barwne i wesołe. Wierszyki, a właściwie wyliczanki, znacie z pewnością jeszcze z czasów przedszkola. Ja się świetnie bawię gdy wyliczamy sobie z Oliwierem, kto będzie miał możliwość wyboru puzzli, czy rozpoczęcia porządków (to drugie zdecydowanie mniej mu pasuje :P ).
Ta książeczka jest świetną propozycją w zwyczajnych życiowych sytuacjach; gdy zwykłe "ty pierwszy" nie działa. Jest to też dodatkowy element zabawy dziecka z rodzicami. Oliś chodzi i powtarza: Wpadła bomba do piwnicy... - to zdecydowanie najczęściej pojawiające się słowa w naszym domu (żeby nie powiedzieć, że nadużywane)Baśnie i legendy polskie
Wydawnictwo: Zielona Sowa
  autor: Ilona Brydak
Rok wydania: 2015
Stron: 96
Cena w sklepie online:  22,41 zł
Przedział wiekowy: 4 - 5 lat
Ta książka to zbiór najpiękniejszych polskich baśni i legend, opatrzonych barwnymi ilustracjami. Czym są legendy? To opowieść lub zbiór opowieści o danym wydarzeniu historycznym lub konkretnej postaci, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Legendy opowiadają o mędrcach, władcach, wojownikach ale też potworach i często zawierają nieprawdopodobne motywy.

W tej propozycji znajdują się takie opowieści jak:
 •  Bazyliszek
 • Jak złego Popiela zjadły myszy
 • Jurata, królowa Bałtyku
 • Kwiat paproci
 • Pan Twardowski
 • Smok wawelski
 • Toruńskie pierniki
 • Wars i Sawa
Ilustracje są ciekawe i oryginalne, niestety treść nie przypadła do gustu Oliwierowi. Wydaje mi się, że jest jeszcze za trudna więc książka będzie musiała trochę poczekać na półce. Spodobała mi się także zakładka przymocowana do książki - taką powinna zawierać każda publikacja.

Jedno co chciałabym dodać: myślę, że wiek czytelnika powinien być w książkach zamieniony: dwie pierwsze dla mniejszych dzieci, a ostatnia dla starszych. Rymowanki i wyliczanki są świetne i spokojnie można je serwować już rocznym dzieciom (choć ich mogą nie zrozumieć, to zabawa będzie przednia:) ), legendy natomiast są zbyt trudne - może po prostu dla mojego syna.

3 komentarze:

 1. rymowanki i wyliczanki muszę upolować... moj maluch co prawda jeszcze trochę za mały, ale książki mnie zachwyciły :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie mam dziecka, ale zapewniłaś mi swoim wpisem miły powrót do dzieciństwa. Szczególnie spodobał mi się pomysł zebrania razem wszystkich rymowanek, które krążą od pokoleń po kraju :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy napisałas o rozdwojeniu się tak mocno uświadomiłam sobie jakie macie trudne zadanie do spełnienia. Uczyć o tym kim się jest i skąd z dala od tego miejsca to pewnie bardzo wymagające zadanie. Żeby nie odpuścić, nie zapomnieć. Ksiązki bardzo fajne. Kupię rymowanki na pewno :-)

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.