Zaburzenia integracji sensorycznej

Share This
Integracja sensoryczna to zespół czynników neurobiologicznych, które wpływają na odbiór bodźców zewnętrznych jak i tych płynących z cech organizmu dla realizacji określonych zadań.

Zmysły działają na pracę mózgu, który ma rejestrować bodźce, segregować i przetwarzać je. Jeśli proces ten odbywa się w pełnej sprawności to następuje prosty schemat pozyskiwania doświadczeń i uczenia się. Musimy zdać sobie sprawę, że integracja systemów zmysłowych i ich odpowiedni rozwój wpływa na funkcjonowanie dziecka i jego ogólny rozwój psychoruchowy. W przypadku integracji sensorycznej mówić możemy o zmysłach, takich jak słuch, wzrok, dotyk, węch, smak czy zmysł równowagi.

Zaburzenia integracji sensorycznej (SI) nie zawsze są łatwe do zdiagnozowania. Według ekspertów, można je rozpoznać już u niemowląt – funkcje układu nerwowego blokują się, przez co zauważyć można problemy w codziennym funkcjonowaniu. U najmłodszych dzieci charakterystyczna jest nadwrażliwość lub niedowrażliwość na dotyk czy bodźce wzrokowe. U tych starszych to głównie problemy z nauką materiału szkolnego – pisaniem, czytaniem oraz liczeniem.

Zaburzenia SI powodują znacznie opóźnienia w rozwoju intelektualnym dziecka, jego motoryki ruchowej oraz umiejętności komunikacyjnych. Łatwo da się to zauważyć, jeśli pod uwagę weźmiemy kwestie emocjonalności małego człowieka, jego samodzielności, organizacji, samooceny (zazwyczaj zaniżonej). Co ważne, zaburzenia integracji sensorycznej bardzo często wynikają z występowania innego rodzaju dysfunkcji, na przykład autyzmu czy ADHD. Ich przyczyną mogą być także czynniki genetyczne.

Istotnym jest fakt, by nie bagatelizować jakichkolwiek objawów zachowań nieprawidłowych. Jak potwierdzają terapeuci, zaburzenia nie ulegają samoistnemu niwelowaniu a tylko pogłębiają się wraz z wiekiem. W późniejszym etapie mogą niekorzystnie wpływać na samodzielne życie dorosłego człowieka.


Objawy zaburzeń integracji sensorycznej

Żaden specjalista nie potwierdzi nam konkretnej liczby objawów, jakie zawsze muszą występować w przypadku zaburzeń SI. To kwestie indywidualne tak samo jak ich natężenie czy powtarzalność.
W pierwszej kolejności należy wymienić zaburzenia zmysłu równowagi. Te manifestowane będą przez malca przede wszystkim słabą koordynacją ruchową, problemami z koncentracją uwagi, opóźnionym rozwojem mowy czy chorobą lokomocyjną.

Istotny jest też zmysł słuchu. Jeśli bodźce nie zostają odbierane właściwie, dziecko może mieć kłopot z rozumieniem i odróżnianiem dźwięków z otoczenia czy wrażliwością na muzykę. Nadwrażliwość objawia się zaś ciągłym zatykaniem uszu i lekkim snem a niedowrażliwość to przede wszystkim głośne wydawanie dźwięków bądź przysłuchiwanie się sprzętom, które wydają różny dźwięk. W efekcie, dziecko może borykać się z problemem niewyraźnej mowy, krótkotrwałą pamięcią oraz pisaniem ze słuchu.

Kolejny zmysł to ten wzrokowy. Nadwrażliwość będzie cechować się unikaniem blasku światła, mrużeniem oczu czy unikaniem luster. Niedowrażliwość zauważyć można, kiedy dziecko wpatruje się stale w słońce czy źródło mocnego światła lub nie lubi ciemnych pomieszczeń. Dziecko z zaburzeniami tego rodzaju unika kontaktu wzrokowego, może mieć problemy z czytaniem i pisaniem.

Zaburzenia integracji sensorycznej mogą pojawić się też, jeśli pod uwagę weźmiemy węch – to fascynacja zapachami lub nadwrażliwość na nie, zatykanie nosa, niechęć do jedzenia aromatycznych potraw, oraz smak – zauważyć można częste wkładanie do buzi rzeczy niejadalnych, odmawianie jedzenia, obgryzanie paznokci czy przygryzanie warg.

Artykuł napisany w oparciu o materiały ze sklepu sprzedającego zabawki wspomagające integrację sensoryczną - Kabum.pl.

4 komentarze:

  1. Cenne wiadomości na pewno istotne dla każdej mamy, ja po raz pierwszy jestem mamą, czesto zastaawialam sie czy moje dziecko rozwija sie prawidlowo czy niema jakichs zaburzen czy wszystko jest ok. I tak na pewno ma każda świeża mama :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie jestem jeszcze mamą, ale wszystko to brzmi bardzo poważnie, grunt to nie bagatelizować żadnych objawów i bacznie obserwować dziecko od pierwszych miesięcy życia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedy czytam o skutkach i objawach, to mam wrażenie, ze sporo otaczających mnie ludzi ma owo zaburzenia integracji sensorycznej.

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.