Len - materiał idealny na lato. Jak o niego dbać?

Share This
Dla osób, które zwracają uwagę na jakość materiałów, z których wykonane są ich ubrania, stworzono całą gamę różnych tkanin. Zależnie od upodobań i pożądanych właściwości może to być np. jedwab lub inny materiał naturalny. Jednym z popularniejszych i szlachetniejszych produktów w tej kategorii jest między innymi len. Jakość wykonania i lekkość, jaką posiada ten surowiec powoduje, że coraz większa liczba projektantów mody wykorzystuje go w swoich koncepcjach.


Nie jest to jednak wynalazek współczesny, gdyż materiał ten był szczególnie popularny w naszym kraju już dwa wieki temu. Dziś jest on uznawany za bardzo elegancki i jednocześnie doskonale nadaje się do użytkowania w ciepłe letnie dni, ze względu na swoje właściwości.

Len powraca do łask

Jak już wspomnieliśmy powyżej lniane stroje były popularne już w XIX wieku, nie można jednak powiedzieć, że po tym czasie surowiec ten zniknął ze świata mody, by można było go odkryć na nowo w dzisiejszych czasach. Prawda jest o wiele bardziej prozaiczna – len od zawsze był popularny, jednak jego użycie wiązało się w dużej mierze z odpowiednim statusem społecznym. Tworzono z niego między innymi stroje rekreacyjne, które mogły nosi osoby posiadające możliwość odpoczynku od ciężkiej pracy (np. właściciele fabryk oraz ich małżonki). W dobrym guście było posiadanie lnianego stroju, który swą przewiewnością i lekkością wręcz zachęcał do poddawania się błogiemu relaksowi. Jak się okazuje nim materiał ten dotarł do Polski, w wielu europejskich krajach tworzono już z niego bieliznę i piękne żakiety od XVII wieku. Lata 20-te i 30-te XX wieku stały pod znakiem lnianej mody wśród inteligencji (np. lniane suknie, czy ubrania urzędnicze). Elementy strojów ozdabiano także nierzadko przepięknymi haftami, nawiązującymi do kierunku art déco.

Len współcześnie

Krajami w których len jest obecnie najbardziej popularnym i docenianym materiałem są przede wszystkim Włochy i Francja. Polacy podchodzą do niego o wiele ostrożniej, co związane jest jednak ze wspomnieniami z okresu PRL-u, kiedy to otrzymywaliśmy go w formie sztywnego i szarego obrusu lub takichże ubrań. Dziś jakość przędzy jest o wiele lepsza, dlatego koszula uszyta z lnu jest wyjątkowo delikatna i przyjemna w dotyku dla skóry. Jego popularność i dostępność także jest teraz o niebo lepsza, co nie wyklucza go z grona szlachetnych tkanin oraz nie odbiera niepodważalnej elegancji wykonanych z niego elementów ubioru.

Najodpowiedniejszy na wakacje i upałyKiedy za oknem blisko 30 stopni Celsjusza, to każdy materiał, który nie przepuszcza wystarczającej ilości powietrza, jest dla nas udręką. Problem ten znika, gdy ubieramy lniane ubrania, które posiadają bardzo dobrą przewiewność oraz ładnie wchłaniają wilgoć. Dzięki temu temperatura skóry jest wzorowo regulowana i może bez przeszkód oddychać. Dużym plusem jest też naturalność tego surowca, która gwarantuje użytkownikom brak zagrożenia na skutek użycia sztucznych substancji utrwalających itp. Trwałość lnu to również jedna z jego ważniejszych zalet, dlatego kupując je mamy pewność, że przez kilka najbliższych sezonów możemy liczyć na dobry wygląd stroju uszytego z tego materiału. Wraz z upływem lat len się starzeje, jednak robi to z taką godnością, że nadal zachowuje swoją elegancję i estetykę.

Pielęgnacja lnianych ubrańPlanując zakup lnianych ubrań lub posiadając je w swojej garderobie dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, jak utrzymać je w jak najlepszej kondycji. Są one dość drogie, dlatego opłaca się poświęcić kilka chwil by prawidłowo odświeżyć swoją lnianą koszulę, czy spodnie, zamiast narażać się na jej szybkie zniszczenie. Wystarczy przyswoić sobie kilka zasad:
- zawsze używaj delikatnego cyklu podczas prania w pralce,
- zawsze pierz go z ubraniami o podobnym kolorze,
- zapewnij mu możliwość swobodnego poruszania się w bębnie (zbyt duża ilość prania może negatywnie wpłynąć na efektywność cyklu prania),
- używając suszarkę bębnową używaj niskich temperatur,
- susz do momentu, gdy materiał będzie już tylko lekko wilgotny,
- prasuj w niskiej temperaturze
Dziękujemy portalowi StylMody.pl za współpracę merytoryczną.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.