Olejek bazyliowy

Share This
Olej bazyliowy jest znany na całym świecie.


W kuchni, wykorzystuje się go tak w Europie jak i Azji czy Ameryce. Najczęściej, stosują go Włosi i Ci, dla których typowa jest kuchnia śródziemnomorska – z oleju bazyliowego robi się między innymi pesto.
Ale olej bazyliowy to nie tylko składnik kulinariów. Z dużym powodzeniem wykorzystuje się go również w kosmetyce i lecznictwie. Znany był już w starożytnych Indiach, gdzie stosowano go zgodnie z zasadami medycyny ajurwedyjskiej. Leczono nim między innymi biegunkę, kaszel, niestrawność a nawet niektóre rodzaje schorzeń skórnych. Również dzisiaj, olej bazyliowy ma wszechstronne zastosowanie.

Zastosowanie oleju bazyliowego w kosmetyce

Olejek bazyliowy może być stosowany bezpośrednio na skórę, ale zazwyczaj wykorzystuje się go jedynie miejscowo. Jego działanie chwalą sobie osoby, które borykają się z cera matową, pozbawioną blasku – olej rozświetla ją, dobrze odżywia i co istotne, zwalczy trądzikowe zmiany skórne. Takie samo zastosowanie ma zresztą, jeśli wykorzysta się go jako odżywkę do włosów – nada im blasku i wzmocni.

Zastosowanie oleju bazyliowego w lecznictwie

Olej bazyliowy polecany jest jako skuteczny środek wspomagający leczenie farmakologiczne różnych rodzajów dolegliwości. Nawet medycy, którzy w swojej pracy wykorzystują głównie farmakoterapię uznają, że jest to skuteczny lek medycyny naturalnej. Zaleca się go pacjentom, którzy borykają się z przewlekłymi infekcjami górnych dróg oddechowych, pomaga zwalczać przeziębienie, grypę i towarzyszącą tym przypadłościom gorączkę. Olej bazyliowy daje ulgę w czasie wzmożonego kaszlu, niweluje objawy krztuśca, łagodzi objawy zapalenia oskrzeli, zapalenia zatok a także duszności w czasie astmy.
Olej bazyliowy można wykorzystywać również przy problemach trawiennych. Będzie leczyć niestrawność, zatwardzenia, ból żołądka, uwolni od gazów i wzdęć. Reguluje pracę jelit i procesów metabolicznych. Dodatkowo, będzie zapobiegał wymiotom, na przykład przy chorobie lokomocyjnej. Reguluje też ciśnienie i krążenie krwi.
Olejek tego rodzaju działa też przeciwbólowo. Stosują go stale osoby ze zdiagnozowanym artretyzmem oraz przewlekłą migreną. Olejek bazyliowy zwalcza bóle wynikające z powstałych ran, blizn, poparzeń czy stłuczeń. To skuteczny środek wspomagający kurację po kontuzjach sportowych oraz zabiegach operacyjnych.
Ciekawostką może być fakt, że olej bazyliowy działa tez dobroczynnie na narząd wzroku, głównie niweluje problem przekrwionych, przemęczonych i przesuszonych oczu.

Zastosowanie w stanach psychicznych, odbiegających od normy

Olejek bazyliowy można wdychać bądź spożywać. Wtedy działa dobroczynnie na stan psychiczny każdego z nas. Szczególnie, jego stosowanie poleca się pacjentom, u których zdiagnozowano depresję czy bezsenność. Jego działanie koi nerwy, uspokaja, dodaje energii, zwalcza apatię, wyczerpanie umysłowe, melancholię. Napięcie nerwowe jest skutecznie zwalczane także poprzez aromaterapię – zapach bazylii działa relaksująco.

Środki ostrożności

Olej bazyliowy nie może być stosowany przez kobiety ciężarne oraz te, które karmią piersią. Można go natomiast łączyć z innymi olejkami eterycznymi, na przykład cytrynowym, eukaliptusowym, lawendowym czy melisą i szałwią.
Artykuł powstał w oparciu o materiały zawarte na stronie optima-plus.eu.

2 komentarze:

  1. Coś cudownego! Na pewno zrobię.

    Zapraszam do odwiedzenia mojego bloga kulinarnego :) https://jaglusia.wordpress.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Używam tego oleju do smarowania blachy przed pieczeniem pizzy.

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.