Potrawy kuchni meksykańskiej

Share This
Kuchnia meksykańska zdecydowanie należy do najbarwniejszych i najbardziej lubianych na świecie. Liczne potrawy stworzone w tym kraju przyrządza się obecnie, w rozmaitych postaciach, we wszystkich szerokościach geograficznych. Skąd tak duży sukces dań meksykańskich?


Wydaje się, że decyduje tutaj bogactwo smaków, wielość stosowanych przypraw, a także kreatywne metody przyrządzania potraw. Aby jednak zrozumieć to lepiej, warto kilka z nich pokrótce opisać. Tylko wówczas będzie można naprawdę poznać kuchnię, która podbija kubki smakowe ludzi na całym świecie.

Prawdopodobnie najbardziej znanym daniem podawanym w Meksyku jest chili con carne (łączona także z kuchnią amerykańską). Jest to tak naprawdę baza dla wielu różnych potraw, które przyrządza się i podaje w rozmaity sposób. Podstawą chili con carne jest specjalny sos, który podaje się z mięsem, najczęściej wołowiną. Dodaje się do tego liczne warzywa, w tym przede wszystkim takie, których w Ameryce Północnej jest pod dostatkiem, jak kukurydza, czerwona fasola, itd. Oczywiście, jak to zwykle bywa w przypadku dań meksykańskich, wszystko jest mocno doprawione, toteż smak ma nieco pikantny. W wersjach wegetariańskich zamiast mięsa można dodać sera, są także spotykane dania na bazie chili con carne zawierające owoce, a w tym awokado czy ananasy.

Każdy chyba słyszał także o nachosach. Są to tzw. meksykańskie chipsy, mają jedynie nieco grubszą strukturę. Przygotowuje się je tak samo jak standardowe chipsy, z tym, że są mocniej doprawiane, a bazą dla nich nie są ziemniaki, a tortilla – rodzaj meksykańskiego pieczywa. Nachosy można podawać z bardzo różnymi dodatkami. Najczęściej dodaje się do nich mięso, fasolę, oliwki, ziemniaki. Najczęściej stosuje się także sos salsa, który jest coraz popularniejszy szczególnie w meksykańskich restauracjach w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Sos salsa jest przyrządzany z papryki. Można go porównać do ketchupu. Oczywiście jest odpowiednio doprawiony, dzięki czemu ma pikantny posmak. Nie jest to rzecz jasna potrawa, ale jedynie dodatek do wielu dań. Jest on jednak tak popularny, że warto o nim napisać. Do czego może być podawany sos salsa? Poza wspomnianymi nachosami oraz tortillą w innej postaci, można salsę dodać do quesadilli, burrito, a także pizzy.

Wspomniana quesadilla to potrawa, której bazą jest tortilla (jest to jedna z setek tego rodzaju potraw w kuchni meksykańskiej). Jest ona specjalnie pieczona, a podaje się ją z mięsem – najczęściej wołowym – a wzbogaca sosem salsa lub innym, a także licznymi warzywami. Spotkać tu można charakterystyczne dla Meksyku kukurydzę oraz czerwoną fasolę. W wersjach pikantnych spotyka się też paprykę jalapeno. Składnikiem spajającym całość jest roztopiony pod wpływem temperatury ser.

          O kuchni meksykańskiej można by napisać jeszcze bardzo dużo. Kilka przykładów, które podano, pokazują, że jest to zbiór dań, które posiadają wiele cech wspólnych, jak pikantny smak, ale są także bardzo bogate w przyprawy, dodatki, itp. Wszystko to decyduje o wspomnianej na początku popularności kuchni meksykańskiej.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi WtwojejKuchni.pl .

1 komentarz:

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.