Książkowi ulubieńcy Oliwiera: czerwiec

Share This
Od pewnego czasu obserwuję pewien trend w preferencjach książkowych Oliwiera. W różnych odstępach czasu sięga zdecydowanie częściej po jedne książki, podczas gdy reszta leży odłogiem. Zależne to pewnie jest też od nowości, które się pojawiają w naszym domu - ale nie tylko. Niektóre z nich leżą na półce i czekają na swoją kolej, inne idą w ruch od razu. Postanowiłam zatem stworzyć krótką listę ulubieńców Oliwiera w danym miesiącu; może i Wam (i Waszym dzieciom) coś przypadnie do gustu :)

Moje ulubione wiersze
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Autor: zbiorowy
Rok wydania: 2015
Stron: 128
Cena w sklepie online:  29,90 zł
Przedział wiekowy: 4 - 5 lat
Pięknie ilustrowany zbiór wierszy dla dzieci wybitnych polskich poetów.  Znajdziemy w nim dzieła Brzechwy, Tuwima czy Konopnickiej - klasyki, które z pewnością pamiętamy do dziś z własnego dzieciństwa. Książka czytana prze rodzica wspólnie z dzieckiem może być inspiracją do rozmów na temat ważnych cech czy uczuć, takich jak: pracowitość, prawdomówność, przyjaźń, skromność, życzliwość i wiele innych. My przerabiamy tą publikację głównie w międzyczasie zabawy; melodyjne, krótkie wierszyki wpadają w ucho, a ilustracje zachęcają do kolejnej wizyty na stronach książki. Jest to jedna z tych propozycji, które nie mogą się znudzić więc pewnie ciągle będziemy do niej wracać.

Liczypieski
Wydawnictwo: Nasza księgarnia
Autor: Ewa Kozyra - Pawlak
Rok wydania: 2015
Stron: 32
Cena w sklepie online:  21,50 zł
Przedział wiekowy: 0 - 6 lat
Liczypieski to zabawna i kolorowa książeczka o dziesięciu bezdomnych pieskach, które szukają domu. Historyjka zaczyna się od ogłoszenia, które pewien pan powiesił na słupie - szukał on pupila i zapraszał na Kocią 10. Potem po kolei poznajemy poszczególne psiaki; każdy ma swoją własną historię i każdy z nich wybiera się pod wskazany w ogłoszeniu adres. Rowerem, na deskorolce, wrotkach czy biegusiem... to nie ważne - ważne by dotrzeć w miejsce, gdzie przestaną być samotne. 
Książka jest bajecznie zilustrowana, nie są to zwykłe rysunki - zastosowano tutaj technikę wycinanek z tkaniny. To wspaniałe rozwiązanie, oryginalne i odmienne od ilustracji, które dziecko zazwyczaj widuje w książeczkach. Oliś uwielbia Liczypieski; świetnie się sprawdzają u nas jako bajeczka na dobranoc. 
Pojawia się tutaj także sporo "dziwnych" dla maluchów słów, które wzbogacą słownictwo naszych dzieci. Niecodziennie spotyka się w dziecięcych książeczkach takie słowa jak podły, niedola, niebożę, tandem czy frazeologizmy: pogoda pod psem, wyrzucić na bruk, pieski żywot. Z pewnością większe dzieci zapytają o co chodzi więc warto przygotować się na dodatkowe tłumaczenia.

Agentka
Wydawnictwo: Poławiacze pereł
Autor: Piotr Wawrzeniuk
Rok wydania: 2016
Stron: 52
Cena w sklepie online:  26,00 zł
Przedział wiekowy: 3 lata+
 Główną bohaterką tej książki jest pozornie zwyczajna mama, taka jak ja czy Ty :) To lektura ciekawa zarówno dla rodzica, jak i dziecka. Ja byłam zachwycona ilustracjami, Oliśz ciekawością słuchał treści. W książeczce opisano w krótki ale ciekawy sposób 12 nietypowych zawodów - ale - przedstawiono je oczami dziecka "Moja mama jest hydrauliczką. Buduje i naprawia instalacje wodne (...)". Oliwier najpierw wypytywał kto to jest hydraulik czy kustosz; gdy już te słowa poznał sam wymyśla dalszą treść do poszczególnych historyjek. Choć wydawnictwo może nie jest bardzo znane, to warto zaglądać do takich "małych" miejsc - często mają one w swoich zasobach wyjątkowe książki, godne uwagi.

Zęboszczotki
Wydawnictwo: Babaryba
Autor: Pittau & Gervais
Rok wydania: 2015
Stron: 60
Cena w sklepie online:  29,90 zł
Przedział wiekowy: 3 lata+
Wydawnictwo Babaryba zawsze kojarzyło mi się z nieco "dzikimi" książkami, które mi nie do końca przypadły do gustu. Oliwier jednak bardzo je polubił więc kilka z nich dumnie prezentuje okładki na półce. W tym miejscu właśnie następuje zgrzyt między preferencjami rodzica, a wyobraźnią dziecka :) Ale co tam! Zęboszczotki to książka pełna... szczotek! Zaczyna się prezentacją zwykłej szczoteczki, potem następuje podział na szczotki dla kobiet i mężczyzn, dorosłych i dzieci, a także najdziwaczniejsze modele dostosowane do konkretnych zwierząt lub zawodów. I tak na przykład poznajemy płonącą szczotkę dla strażaka, marchewkową dla królika, ze szpileczkami dla krawca czy bardzo nietypowa szczoteczka dla muchy. Ilustracje są zabawne, a cała książka sprawia wrażenie czystej i eleganckiej. 

Tere-fere kuku
Wydawnictwo: Publicat
Autor: Natalia Usenko, Danuta Wawiłow
Rok wydania: 2011
Stron: 48
Cena w sklepie online:  12,56 zł
Przedział wiekowy: 3 lata+
 Ta niepozorna książeczka to zbiór starych i nowych wyliczanek prosto z podwórka. Uśmiałam się przy niej niesamowicie i przypomniałam sobie zabawy z koleżankami, gdy miałyśmy po kilka lat. Teraz Oliwierowi udzieliła się miłość do zabawnych i czasami trochę głupiutkich wyliczanek, korzystamy z nich praktycznie codziennie (zwłaszcza przy sprzątaniu :) ). Całość opatrzona jest skromnymi ilustracjami, które dopełniają treść. Poziom wyliczanek zawartych w książce jest różny – od prostych, po trudniejsze i doroślejsze (mam tu na myśli np. wyliczankę z Hitlerem). Wszystko jednak z zachowaniem kultury i dopasowane do dziecka.


Słoń Trąbalski i inne wiersze
Wydawnictwo: Siedmioróg
Autor: Julian Tuwim
Rok wydania: 2012
Stron: 64
Cena w sklepie online:  13,99 zł
Przedział wiekowy: 3 - 12 lat
Ten niewielki tomik wierszy pochodzi z serii limitowanej, wydanej z okazji 20-lecia Wydawnictwa Siedmioróg. Każdy egzemplarz posiada własny, unikalny numer i gdy nakład się wyczerpie, nie będzie możliwości zakupu książki w regularnej sprzedaży. Najbardziej wyjątkowe są tutaj jednak ilustracje - takie same jak w pierwszym wydaniu! Zbiór zawiera bardziej i mniej znane wiersze Tuwima np. Bambo, Kapuśniaczek, W aeroplanie. Nie da się ukryć, że w czerwcu rządziły u nas przede wszystkim wierszyki wpadające w ucho i wyliczanki - Oliwier ćwiczy dzięki nim także pamięć bo są łatwe do zapamiętania, a powtarzane prawie do znudzenia muszą po prostu zostać w głowie :)

3 komentarze:

  1. Super książeczki. Niektóre bardzo mnie zaciekawily

    OdpowiedzUsuń
  2. Super książeczki. Niektóre bardzo mnie zaciekawily

    OdpowiedzUsuń
  3. My również polecamy "Agentkę" i "Zęboszczotki" :)

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.