Książkowi ulubieńcy Oliwiera: wrzesień

Share This
Wrzesień dawno za nami, czas pędzi jak szalony - jesień zastała nas już pełną parą. Wieczory robią się coraz dłuższe i czasu na przeglądanie książek czy gry w rodzinnym gronie mamy coraz więcej.

Atomowa przygoda Profesora Astrokota
Wydawnictwo: Entliczek
Autor: Domnic Walliman
Rok wydania: 2016
Stron: 64
Cena w sklepie online:  45,00 zł
Przedział wiekowy: 6+
 
Niesamowita książka z cudownymi ilustracjami! Duży format 30x30cm jest bardzo wygodny, na poszczególnych stronach sporo się dzieje, a jednocześnie nie ma bałaganu. Całość jest przemyślana  i choć przeznaczona dla starszych dzieci, to wiele kwestii zainteresowało także mojego 4-latka. 
Profesor Astrokot zabiera czytelnika w podróż po świecie fizyki, w której dowiadujemy się wielu rzeczy o grawitacji, atomach, energii i innych trudnych do wyjaśnienia rzeczach.
Jakim cudem samolot unosi się w powietrzu, jak powstaje tęcza, skąd bierze się prąd i dlaczego umiemy rozróżniać kolory - to tylko kilka z wielu ciekawostek poruszonych w książce. Może być ona na prawdę fascynującą lekturą dla dziecka! Przyznam szczerze, że sama jestem zachwycona i z przyjemnością dzieliłam się wiedzą z synem. Oczywiście Oli nie jest jeszcze w stanie pojąć wszystkiego ale udało mi się zainteresować go tematem naukowego świata.
Ilustracje są bardzo ciekawe, nie przerysowane, a jednocześnie kolorowe. Sztywna oprawa to duży plus, który sprawia, że do książki można zaglądać wiele razy bez obaw, że się rozleci. Autorem jest doktor fizyki, naukowiec i wykładowca, który na co dzień zajmuje się programowaniem komputerów kwantowych. Ja się nawet w takie tematy nie zagłębiam bo wiem, że ich nie ogarnę ale podziwiam, że taki naukowiec opracował książkę dla dzieci! Jakby nie patrzeć są to w końcu bardzo trudne zagadnienia!

Krokodyl
Wydawnictwo: Ezop
Autor: Danuta Parlak
Rok wydania: 2016
Stron: 44
Cena w sklepie online:  26,50 zł
Przedział wiekowy: 3+
 
Krokodyl to niewielka książeczka z pięknymi ilustracjami i sporą ilością tekstu. Znajduje się w niej przyjemne opowiadanie, którego głównymi bohaterami są zwierzątka domowe. Czytelnik ma okazję poznać pupili chłopca o imieniu Antek, którzy spotykają na progu domu niecodziennego gościa. Niezapowiedzianą wizytę odkrywa jeden z psiaków - Kajtuś - który twierdzi, że przed domem leży najprawdziwszy Krokodyl.  Zwierzątka trochę nieufne i lekko wystraszone udają się po pomoc do Krokodyloga, który ma potwierdzić tą informację. 
Zwierzaki ruszają w podróż po encyklopediach i konsultacjach, które to mają wyjaśnić i upewnić ich w przekonaniu, że faktycznie jest to krokodyl. Ostatecznie jednak wszelkie wątpliwości rozwiewa sam Antek, który uświadamia wszystkim, że gość jest jaszczurką. Ona sama zapomniała o swej tożsamości więc otrzymuje dokumenty, dzięki którym już nie będzie się musiała martwić o krótką pamięć.
Opowiadanie jest urocze, bardzo przyjemnie się je czyta. Tą czynność jednak przeznaczono dla rodzica, gdyż czcionka jest dość mała - nie jest to jednak żaden mankament. Niestety Oliwierowi nie udało się przebrnąć na raz przez całą treść. Dla mojego dzikusa opowiadanie było trochę za długie więc kolejnym razem starałam się je skracać trochę swoimi słowami. Niemniej jednak, bardzo tą książkę polubił i z chęcią do niej zagląda śmiejąc się, że taka mała jaszczureczka nie może być przecież krokodylem :)

Królestwo jakich wiele
Wydawnictwo: Literatura
Autor: Katarzyna Wasilkowska
Rok wydania: 2016
Stron: 80
Cena w sklepie online:  29,90 zł
Przedział wiekowy: 3+
 
Książka, w której poznamy oryginalną rodzinę królewską z równie oryginalnymi problemami. Samo królestwo jest wyjątkowe: to wyspa z ośnieżoną górą i bezkresnymi polami frytek. Mamy okazję poznać:
- miłościwego króla
- miłościwą panią, żonę króla
- Tuberozę - śliczną i mądrą córkę pary królewskiej
- królowa babka, która była również właścicielką mopsa Pusia
- ogrodnika naukowca (wymyślił superziemniak, który wyrasta od razu jako usmażona frytka)
- sąsiadów i innych
Problemy przypominają codzienne życie każdego "zwykłego" człowieka: buntujące się dziecko, marudzenie przy przeziębieniu, trudności w zachowaniu odpowiedniej diety i kilka innych. Książkę czyta się baaaardzo przyjemnie, sporo w niej zabawnych sformułowań, które wywołają uśmiech na twarzy czytelnika. Czy jest jednak odpowiednia dla dzieci od 3 lat? Dziecko z pewnością wysłucha ciekawej bajeczki ale nie zrozumie części, która będzie zabawna raczej dla dorosłych.
"(...) tu wywinął koronę na lewą stronę i wskazał napis "Made in China". - Połowa luksusowego kurortu paradowała w takich samych wyjątkowych koronach, bo tak się składa, że są akurat hitem sezonu!"
Sztywna oprawa to wielki plus, ilustracje mnie nie urzekły ale to moje osobiste zdanie :) Dużym plusem jest czcionka - świetnie nadaje się od czytania przez dzieci, więc młodszy czytelnik sam może zagłębić się w lekturę. Oliwierowi bardzo spodobały się opowiastki o losach rodziny królewskiej więc z czystym sumieniem mogę książkę polecić! 
 
Mój tato jest niedźwiedziem
Wydawnictwo: Adamada
Autor: Nicola Connelly
Rok wydania: 2016
Stron: 36
Cena w sklepie online:  24,90 zł
Przedział wiekowy: 3+
 
Bardzo skromna książka z niewielką ilością tekstu i ilustracji. Karolek opowiada krótką historyjkę o swoim tacie - niedźwiedziu - przytaczając nam charakterystyczne cechy tego zwierzęcia. Mówi, że jego tato jest ogromny, kudłaty, potrafi łowić ryby i wspinać się po miód - ale tym co mu wychodzi najlepiej są niedźwiedzie uściski! W końcu dzieci bardzo lubią się przytulać do swoich bliskich. 
Ilustracje są delikatne i piękne, bardzo przypadły mi do gustu. Bałam się, że książka będzie miała za mało treści i zbyt proste ilustracje by mój 4-latek się nią zainteresował. Byłam jednak w błędzie bo do każdej strony wymyślał swoją historyjkę. Tak na przykład zdanie "Łowi ryby jak niedźwiedź" przerodziło się w opowieść o wspólnym wędkowaniu, poszukiwaniu przynęty, wspomnieniach wakacji kiedy to Oli łowił ryby ze swoim tatą. Dziecięca wyobraźnia ciągle mnie zaskakuje bo okazuje się, że zbyt prosta książka dla mnie okazuje się inspiracją dla mojego dziecka.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.