Rozstępy w ciąży, jak im zaradzić?

Share This
Rozstępy w ciąży to problem większości przyszłych mam. Najczęściej pojawiają się na brzuchu i piersiach ale także udach i pośladkach. Jak zapobiegać powstawaniu tych ciążowych pamiątek?

Przyczyny powstawania

Kobieta w ciąży jest szczególnie narażona na pojawienie się rozstępów. Hormony szaleją, dieta niekoniecznie jest właściwa (choć w tej materii jest coraz lepiej), szybki przyrost masy ciała i rozciąganie się skóry powoduje, że powstają na niej szpecące linie. Problem rozstępów może dotykać nawet 90% ciężarnych, dlatego warto pomyśleć o nim zdecydowanie wcześniej – nie w momencie, gdy już się pojawią.

Hormony odgrywają tutaj dość istotną rolę; doprowadzają do sporego zamieszania w organizmie przyszłej mamy. Zwiększający się poziom kortyzolu we krwi prowadzi do upośledzenia funkcji komórek odpowiedzialnych za syntezę kolagenu i elastyny. Dlaczego są tak ważne? To właśnie one trzymają skórę "do kupy" – a w ciąży podczas szybkiego naciągania się skóry, są zrywane.
Istotną przyczyną powstawania rozstępów jest także dieta uboga w mikro i makroelementy. Powinniśmy zwrócić uwagę na przyjmowanie odpowiednich dawek cynku, krzemu i produktów bogatych w witaminę E. Wpłyną one nie tylko na prawidłowy rozwój maluszka ale także samopoczucie i wygląd mamy. Te trzy składniki znajdziecie w mięsie, podrobach, kaszy gryczanej, jajach, pestkach dyni czy orzechach.

Zapobiegaj

Rozstępom można zapobiegać jeszcze przed zajściem w ciążę uprawiając sport i dobrze się odżywiając. Regularna aktywność fizyczna sprawia, że skóra jest bardziej elastyczna i odporna na uszkodzenia. Niestety, nie ma co się oszukiwać, nawet najbardziej wysportowana kobieta może paść ofiarą rozstępów w ciąży. Warto zwrócić uwagę czy skóra nie jest przesuszona, nawilżać ją tak często jak to konieczne (obowiązkowo po kąpieli!). Pierwsze niepokojące objawy można zauważyć około 5 miesiąca ciąży, gdy skóra na brzuchu i biodrach zaczyna swędzieć. To ostatni moment, kiedy jeszcze mamy szansę zapobiec tym niechcianym pamiątkom. 

Sprawdzonym sposobem zapobiegającym powstawaniu rozstępów jest także masaż ciała zwykłą oliwą z oliwek lub olejkiem do pielęgnacji niemowląt. Pamiętaj jednak, że skóra w ciąży jest bardzo delikatna i jeśli wcześniej nie stosowałaś masaży, to możesz ją uszkodzić. 

Kosmetyki do zadań specjalnych

Coraz więcej firm oferuje specjalne linie kosmetyków dla kobiet w ciąży. Pośród nich można znaleźć kremy, balsamy, olejki i oliwki. Zazwyczaj są to preparaty ujędrniające ale także odbudowujące osłabione włóka. Kosmetyki te zawierają składniki, które pobudzają produkcję kolagenu i elastyny, a dodatkowo obkurczają naczynia krwionośne. Zanim jednak zdecydujesz się na wybór konkretnego kosmetyku, dokładnie przeczytaj ulotkę, gdyż wiele z nich można zacząć używać dopiero od około czwartego miesiąca ciąży, a część jest zabroniona w trakcie karmienia piersią.

Na rynku jest sporo  kosmetyków, na które warto zwrócić uwagę i przetestować na własnej skórze. Ja od pewnego czasu używam kremu i olejku Mamas, z których jestem bardzo zadowolona. Skład olejku został skomponowany tak, by nie tylko zapobiegać rozstępom ale zmniejszać widoczność już istniejących. Łącznie z kremem to zestaw idealny, który warto mieć w swojej kosmetyczce. Oba produkty ładnie pachną i szybko się wchłaniają nie pozostawiając tłustej warstwy na ciele. 

Olejek stosuję po kąpieli, a krem rano gdy wstanę z łóżka - dzięki temu delikatny zapach preparatu (i jego działanie!) jest cały dzień ze mną. Po około 1,5 miesiąca stosowania moja skóra nadal jest delikatna w dotyku i miękka - mam porównanie z pierwszej ciąży, gdy czułam ciągle uczucie ściągania. Nie pamiętam jakich używałam wówczas preparatów ale teraz widzę, że nie były trafione.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.