Wycieczki podczas upałów - zagrożenia dla człowieka

Share This
Wakacje i lato to ukochany okres w roku dla wielu osób. Z utęsknieniem oczekujemy na czas ciepła i pięknej pogody, aby razem z rodziną miło spędzić czas i uwolnić się nieco od codziennych obowiązków. Dzieci w tym czasie mają zawsze wakacje od szkoły, a dorośli biorą urlop w pracy, aby pobyć razem z nimi i móc wspólnie podróżować. Większość osób decyduje się właśnie na wakacyjne wyjazdy i wycieczki, kiedy pojawia się sezon wakacyjny.

Chcą odpocząć od domu i od swojego środowiska, jak również zobaczyć inne zakątki świata poznać obce kultury. Wielką radość może sprawić nawet wycieczka po kraju, jeżeli tylko zostanie ona odpowiednio zaplanowana. Liczy się po prostu to, aby wyjechać dokądś i pobyć razem.
Lekarze bardzo przestrzegają jednak przed tym, aby w sezonie letnim unikać wyjazdów i wycieczek w czasie największych upałów. Stanowią one bowiem realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Oczywiście, nie trzeba odmawiać sobie wyjazdu na ciepłą wyspę i odpoczynku na plaży, w cieniu palm i w klimatyzowanym hotelu. Najlepiej jednak unikać w tym czasie pieszych wycieczek w góry, czy innych, a także wycieczek rowerowych. W trakcie upalnej pogody, organizm człowieka bardzo szybko się przegrzewa i dodatkowy wysiłek oraz brak możliwości schronienia przed upałem, mogą prowadzić najzwyczajniej w świecie do udaru, który jest niezwykle niebezpieczny dla naszego życia. W szczególności, nie wolno zabierać dzieci na takie upały.

Lekarze i policja przestrzegają od wielu lat przed pozostawianiem dzieci i zwierząt w samochodzie podczas gorącej pogody. Nawet zaledwie kilka minut może doprowadzić do prawdziwej tragedii. Dzieci nie powinny również przebywać na słońcu bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z wysokim filtrem na skórę oraz czapki na głowę i okularów słonecznych. Najlepiej, żeby jak najwięcej czasu podczas wycieczki spędzały one w cieniu. Nie wolno zapominać również o przyjmowaniu płynów. Lekarze zalecają, aby podawać zarówno dzieciom, jak i dorosłym duże ilości wody mineralnej niegazowanej. Najlepiej ugasi ona pragnienie. Należy unikać napojów słodzonych i gazowanych, ponieważ wzmagają one jedynie uczucie pragnienia.

Bardzo ważną kwestią jest również uważanie na gwałtowną zmianę temperatur. Podczas dużych upałów, nie powinno się nagrzanym gwałtownie skakać do zimnej wody. Szok temperaturowy dla naszego ciała może być bowiem zbyt drastyczny i może doprowadzić nawet do zgonu. Znacznie lepiej jest stopniowo przyzwyczajać ciało do chłodnej wody, opłukać się nią i dopiero pomału wejść do wody. Pod żadnym pozorem, nie powinno się tego robić po wypiciu alkoholu.

Jeżeli zaplanowaliśmy wycieczkę samochodową w upalny dzień, najlepiej wybierzmy transport z klimatyzacją. Jeżeli nie ma takiej możliwości, konieczna jest odpowiednia wentylacja pojazdu oraz częste przystanki. Najlepiej zatrzymywać się w zacienionym miejscu, pospacerować nieco, rozprostować kości i uzupełnić odpowiednią ilość płynów. Kiedy tylko ktokolwiek z podróżujących poczuje się źle, wówczas należy umożliwić mu położenie się, przyłożyć chłodny kompres do czoła oraz podać płyny. Jeżeli to koniecznie, nie wahajmy się wezwać pogotowia.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Rekreacjonuj.pl .

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.