Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa?

Share This
Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że bardzo często pojawienie się nowego członka rodziny to duże wyzwanie nie tylko dla rodziców, ale także dla starszego rodzeństwa. Dzieci nierzadko bywają szalenie zazdrosne o młodszego brata lub młodszą siostrę, co może mieć niekorzystny wpływ na rodzinne relacje. Warto mieć świadomość, co trzeba zrobić, aby uniknąć takiej sytuacji i zagwarantować domostwu komfort oraz spokój.
Tym bardziej, że nierzadko wina leży po obu stronach, gdyż często poważne błędy popełniają rodzice.

Jak to możliwe? Przede wszystkim chodzi o podejście rodziców do noworodka. Zazwyczaj staje się ono ich oczkiem w głowie, bowiem nieustannie trzeba poświęcać mu maksimum uwagi. Należy bezwzględnie pamiętać, że również starsze dziecko odczuwa potrzebę bycia dostrzeżonym i kochanym, a nie zawsze jest ona spełniona w wystarczającym stopniu. Dla przykładu, podczas karmienia najmłodszego potomka zdarza się, że rodzice każą zaczekać jego rodzeństwu i zająć się czymś innym. W takiej sytuacji trzeba ucałować dziecko, przytulić je i obiecać wspólne spędzenie czasu lada moment.

Faworyzowanie jednego dziecka budzi często gniew i smutek

Rzecz jasna, taka relacja często działa w dwie strony, a po pewnym czasie to młodsze dziecko jest zazdrosne o starsze rodzeństwo. Nierzadko stosunki pomiędzy nimi opierają się na wzajemnej rywalizacji, warto więc szybko zagwarantować dzieciom sprawiedliwy podział uwagi. Ponadto, nie ulega wątpliwości, że pewnym sytuacjom można zapobiec jeszcze przed narodzinami najmłodszego potomka.

Przede wszystkim, trzeba uświadomić starsze dziecko o pojawieniu się brata lub siostry i o związanymi z tym faktem zmianami w życiu rodziny. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wspólne wybieranie niezbędnego wyposażenia sypialni – wyprawki dla noworodka, łóżeczka, wózka czy zabawek. Kiedy zaś dojdzie do narodzin, ważne jest, aby pozostali członkowie rodziny zostali poinformowani o konieczności zwracania uwagi zarówno na młodsze, jak i starsze dziecko. Bardzo często popełnianym błędem jest przekonywanie starszego dziecka o tym, że młodsze po prostu potrzebuje więcej atencji – bzdura, potrzebują jej dokładnie tyle samo.

Nie wolno porównywać maluchów, gdyż jest to bardzo szkodliwe dla jakości ich relacji. Nawet luźne stwierdzenie, że jedno jest grzeczniejsze lub spokojniejsze może uczynić ich stosunki zdecydowanie trudniejszymi. Podobnie jest z nagradzaniem dzieci, gdyż uargumentowanie takiej decyzji nic nie da – dla nich to po prostu będzie faworyzowanie jednego z nich, jednoznaczne z pretekstem do bycia złym i sfrustrowanym.

Dzieci bardzo często potrzebują sporo czasu i należy im go zagwarantować


Kolejnym zazwyczaj popełnianym błędem jest przekonywanie starszej pociechy, że musi sobie poradzić z obecnością młodszego brata lub siostry i oczekiwanie od niej szybkiego zaakceptowania takiego stanu rzeczy. Dzieci potrzebują czasu i trzeba dać im go wystarczająco dużo. W końcu zrozumieją, że młodsze z nich jest integralną częścią ogniska domowego.

Przede wszystkim, należy pamiętać, że to nie dziecko jest winne. Dla niego to zazwyczaj po prostu naturalna reakcja na pojawienie się, w ich oczach, pewnej konkurencji. Wszystko zależy od reakcji rodziców, którzy powinni spełnić jego potrzebę bycia zauważonym, dostrzeżonym, cenionym i kochanym.
Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja KazdaRodzina.pl .

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.