Jak rozwijają się narządy Twojego dziecka 18. tygodniu ciąży?

Share This
18. tydzień ciąży to okres, w którym przyrost masy ciała dziecka spowalnia. Jednak cały czas następuje intensywny rozwój jego narządów – tak, by były w pełni sprawne i przygotowane do pełnienia swojej roli w momencie porodu.

18. tydzień ciąży uważany jest za przełomowy moment – w tym czasie zachodzą bardzo intensywne zmiany, podczas których dochodzi do rozwoju najważniejszych narządów.

Rozwój układu nerwowego

18. tydzień ciąży to moment ciągłego rozwoju układu nerwowego. Wokół komórek nerwowych powstaje tzw. osłonka mielinowa. Bierze udział w przewodzeniu bodźców oraz odpowiada za ochronę komórek nerwowych przed urazami mechanicznymi.
W 18. tygodniu ciąży następuje bardzo intensywny rozwój mózgu dziecka. Co sekundę dochodzi do powstawania nowych komórek i połączeń nerwowych. Szacuje się, że na obszarze tkanki mózgowej (jego wielkość porównywana jest do łebka od szpilki) powstaje aż 70 tys. komórek nerwowych, tworzących ponad 120 mln połączeń. W przedniej części kory mózgowej pojawia się część odpowiedzialna za czucie i ruchy ciała.
Warto przy tym mieć świadomość, że wpływ na jego rozwój mają nie tylko geny i hormony, ale również... twoje emocje. Dlatego bardzo ważne jest, by unikać zdenerwowania oraz przedłużających się sytuacji stresowych.

Budowa serca niemal zakończona

18. tydzień ciąży to okres, w którym serce jest niemal w pełni gotowe. Składa się z dwóch przedsionków, pomiędzy którymi znajduje się otwór owalny – zamknie się on w ciągu kilku dni po porodzie. Ma też dwie komory.
Należy mieć świadomość, że na tym etapie ciąży można wykryć nieprawidłowości w budowie serca. Dlatego 18. tydzień ciąży to dobry moment na przeprowadzenie badania USG, które pozwoli zdiagnozować istnienie ewentualnych wad serca.

Układ pokarmowy w "fazie testowej"

Rozwijający się układ pokarmowy wchodzi w "fazę testową". Połykany przez dziecko płyn owodniowy przez żołądek trafia do jelit. Łącząc się z obumarłymi komórkami oraz wydzielinami, tworzy smółkę – pierwszy stolec, który pojawi się podczas pierwszego przewijania.
Sprawne są niektóre narządy, np. trzustka. Wątroba wydziela sok żółciowy.

Rozwój żeńskich narządów płciowych

Jeśli spodziewasz się córki (możesz o tym wiedzieć mniej więcej od dwóch tygodni), to właśnie
18. tydzień ciąży jest okresem intensywnego rozwoju żeńskich narządów płciowych – macicy i jajników. Warto przy tym mieć świadomość, że jeszcze przed porodem w jajnikach powstanie ok.
5 mln komórek jajowych, które będą gotowe do zapłodnienia w przyszłości – ich liczba nie zmieni się już w trakcie życia.
Jeśli spodziewasz się syna, wówczas w tym okresie rozwija się gruczoł krokowy, tzw. prostata.
Chociaż zawiązki narządów pojawiają się już na samym początku (w pierwszych dniach po zagnieżdżeniu zarodka), intensywny ich rozwój przypada właśnie na 18 tydzień ciąży. Za około 20-22 tygodni będą już w pełni wykształcone, a dziecko – przygotowane do samodzielnego funkcjonowania.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.