Kuchenne cheaty

Share This
Kuchnia to jedno wielkie pole bitwy. Tutaj coś się smaży, ram gotuje, a w piekarniku rośnie ciasto. Do tego płaczące dziecko i odkurzanie salonu – nie trudno więc o wpadkę. Czasami łapiemy się po prostu za głowę i nie wiemy, w co włożyć ręce. Mamy więc dla was kilka trików, które ułatwią funkcjonowanie przy tak pracowitym dniu i z pewnością ułatwią trudniejsze dni.

Przesolona zupa
Jeśli przez całe zamieszanie odrobinę przesoliłaś zupę – nie martw się! Wystarczy wrzucić obranego, surowego ziemniaka, a on zrobi swoje.
Test świeżości jajka
Zdarza nam się zepsuć prawie gotowe danie przez zepsute jajko. Wszystko prawie zrobione, wystarczy połączyć z jajkami, a tu niespodzianka! Są na to dwa proste sposoby. Można po pierwsze każde jajko wbijać oddzielnie do miseczki i dopiero wtedy przerzucać do głównej miski. Jest to przydatne, gdy mamy do wybicia 2-3 jajka. Większa ilość jajek może powodować już lekkie podenerwowanie. Gdy więc mamy do wybicia większą ilość jajek, warto wszystkie zamoczyć w wodzie w sprawdzić, które z nich są podejrzane. Jak? Otóż wskaźnikiem świeżości jajka jest stan zanurzenia, ponieważ skorupka jaja posiada niewielkie pory, przez które dostaje się powietrze. Jeśli więc jajko się unosi, oznacza to, że jest nieświeże.
Ciemnienie warzyw i owoców
Jeśli przeszkadza Ci fakt, że banany, jabłka, czy bakłażan robią się ciemne podczas przygotowywania posiłku, warto skropić je sokiem z cytryny. Dzięki temu nie tracą one swoich żywych kolorów i nie robią się czarne, co jest szczególnie ważne przy pięknych i kolorowych deserach owocowych.
Złota cebula w kilka minut
Aby cebula zeszkliła się w dość szybkim czasie i nabrała pięknego złotego koloru, wystarczy posypać ją solą.
Więcej soku z cytryny
Aby uzyskać większą ilość soku z twojej cytryny, wystarczy przed wyciskaniem położyć ją na stole i rolować przez chwilę ręką. Pozwoli to uwolnić sok z zamkniętych drobinek miąższu.
Soda oczyszczona a warzywa strączkowe
Jeśli chcecie przyspieszyć gotowanie fasoli do zupy albo cieciorki, to warto dosypać łyżeczkę sody oczyszczonej do wody, w której moczymy warzywa. Dzięki temu znacznie szybciej miękną.
Zimne wino
Jeśli lubimy wypić odrobinę schłodzonego wina do kolacji, a przeszkadza wam jego szybkie nagrzewanie się – jest na to sposób. Wystarczy mieć w zamrażarce kilka zamrożonych winogron, które po wrzuceniu do kieliszka z winem, dłużej będą utrzymywać temperaturę, a mimo to nie puszczą tyle wody co kostki lodu lub inne owoce.
Mniej łez przy cebuli
Zanim zaczniemy szlochać przy krojeniu cebuli, warto zastanowić się, jaka jest tego przyczyna. Otóż drażniący aromat cebuli, jaki powoduje płacz, ujawnia się mocniej przy większych temperaturach. Aby zmniejszyć efekt płaczu, wystarczy więc wrzucić ją do zamrażarki na kilka minut. Nie zniweluje to płaczu w zupełności, jednak z pewnością ograniczy jego intensywność.
Problem z obieraniem imbiru
Obieranie imbiru to nie lada wyzwanie. Małe szczeliny stanowią zawsze problem, dlatego znaleziono na to sposób. Najłatwiej wykonuje się tę czynność małą łyżeczką. Wypustki i zagłębienia nie będą już problemem.
Czosnek w kilka sekund
Aby szybciej obrać ząbki czosnku, wystarczy przed ich obieraniem zmiażdżyć je nożem. Pozwoli to na łatwiejsze odchodzenie skorupek od czosnku.
Orzechowa męka
Aby szybko uporać się z orzechami, które mamy do pokrojenia w większej ilości, wystarczy włożyć je w woreczek (najlepiej dwa, aby zabezpieczyć się w razie przerwania) i roztłuc tłuczkiem do mięsa. Aby dodatkowo zabezpieczyć woreczek, warto go również przykryć ścierką kuchenną, co zabezpieczy woreczek przed bezpośrednim spotkaniem z ostrymi kantami tłuczka.
Autor artykułu
Artykuł przygotowała Restauracja Okrasa z Wrocławia specjalizująca się w kuchni polskiej.

5 komentarzy:

 1. Tego triku z sodą akurat nie znałam. Przyda się :)

  OdpowiedzUsuń
 2. W sumie znałam te "patenty". Na pewno przydadzą się w każdej kuchni. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetne sposoby i większość z nich znam, ale jak uratować przesolona zupę to nie wiedziałam :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Większosc z nich na co dzieć gdzieś wykorzystuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zanotowane! Z pewnością się przyda 😉

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.