Poród w publicznym szpitalu a w prywatnej klinice – ile kosztuje?

Share This
Nad porodem nie należy panikować. Nie stanowi on żadnej interwencji chirurgicznej, a jedynie przyjście dziecka na świat. Mimo wszystko warto załatwić sobie właściwą opiekę zdrowotną. Opłaca się to dla zdrowia i życia matki oraz dla zdrowia i życia dziecka.

Jak przebiega poród?

Poród to zwieńczenie okresu ciąży. Po 9 miesiącach, a ściślej po 40 tygodniach, od momentu poczęcia, czyli połączenia komórki plemnikowej z komórką jajową, wykształcony i przystosowany do ziemskich warunków płód, pojawia się na świecie. Pojawienie to może odbyć się na dwa sposoby – poprzez poród naturalny oraz poprzez cesarskie cięcie. Podczas porodu naturalnego kobieta rodzi swoimi siłami. Podczas cesarskiego cięcia natomiast dziecko wydobywa się na zasadzie zabiegu chirurgicznego. Poród naturalny oznacza długi czas porodu i intensywny ból, ale też świadomy udział w wydarzeniu oraz brak blizn na macicy i brzuchu. Cesarskie cięcie oznacza zaś krótki czas porodu i brak bólu, ale również otępienie przez znieczulenie oraz blizny na macicy i brzuchu. O rodzaju porodu decyduje nie tylko matka, ale przede wszystkim prowadzący ją lekarz ginekolog. On na podstawie badań dziecka i matki najlepiej wie na jaki rodzaj porodu postawić. Tak więc bardzo ważną kwestię stanowi wybór lekarza ginekologa, który właściwie przeprowadzi kobietę przez okres ciąży i nią właściwie zajmie się podczas porodu. Warto też przy okazji wyboru lekarza ginekologa zastanowić się czy poród powinien odbyć się w publicznym szpitalu, czy w prywatnej klinice.

Publiczny szpital a prywatna klinika

Poród to bardzo ważna i delikatna sprawa dla kobiety. Dlatego kobiety bardzo często zastanawiają się, gdzie powinny rodzić – w publicznym szpitalu, czy w prywatnej klinice. Publiczny szpital i prywatna klinika mogą różnić się od siebie diametralnie, ale nie muszą. Wszystko zależy od tego jaki personel pracuje w danym miejscu i jakie w tym miejscu panują warunki. Publiczne szpitale obrosły w robiące im nienajlepszą reputację legendy. Sytuacja się jednak zmienia i w takim miejscu kobieta nie jest skazana jedynie na łóżko na porodówce, ale ma też miłą opiekę i dogodne warunki. Oczywiście nieustanny minus publicznych szpitali, zwłaszcza na oddziale porodowym, stanowi przepełnienie. W tej kwestii to zdecydowany plus dla prywatnych klinik, gdzie nie występuje taki natłok. Kolejna znacząca różnica to warunki, bo w publicznych szpitalach, w przeciwieństwie do prywatnych klinik, nie można liczyć na pojedynczą salę ze sprzętem relaksacyjnym, a jedynie na kilkuosobową salę. Kwestia personelu, na który składają się lekarze ginekolodzy i pielęgniarki położne, pozostaje nierozwiązana, bo wszystko zależy od danych osób i ich nastawienia do wykonywanego przez siebie zawodu. Poród w publicznym szpitalu nic nie kosztuje, z kolei za poród w prywatnej klinice trzeba zapłacić. Niekiedy udaje się uzyskać dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia, jeśli placówka podpisała umowę z NFZ, jeśli jednak nie, koszt takiego przedsięwzięcia wynosi mniej więcej od 3,000 złotych do nawet 10,000 złotych.
GS
Wszystkie niezbędne informacje na temat ciąży, porodu i rodzicielstwa znajdziesz na: www.babyboom.pl.

10 komentarzy:

 1. w warszawie jest szpital, ktory jest publiczny, al rozni się diametralnie od innych, dlatego dostac sie tam, to graniczy z cudem. Ja udalo mi sie tam urodzic? prywatna położna - koszt 2 tys. Najlepiej wydane pieniadze w moim zyciu. Komfort, wygoda i warunki świetne.
  To co dzieje się w dzisiejszych szpitalach sprawia, że kazda przyszła mama powinna się zastanowić, w jakich warunkach chce urodzić.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam na wpis dotyczący warunków porodu w Szwajcarii :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurczę, gdyby doba była dłuższa o te 3-4 godzinki to byłoby prędzej ale pisze się. Już niebawem

   Usuń
 3. Niestety u mnie w mieście jest wyłącznie jedna jedyna porodówka. NIe ma prywatnej kliniki z porodówką, ani tez innego szpitala. Przez to porodówka w tym jedynym miejscu był kiedyś jak z horroru. Jeszcze 6 lat temu jak rodziłam córkę opieka pozostawiała sporo do zyczenia. Przez to też ogromnie bałam się porodu ale trzy lata temu rodziłam drugi raz i poszłam z bardzo pozytywnym nastawieniem do tego samego szpitala. Okazało isę że położne też są o wiele milsze, kidy się z nimi normalnie rozmawia, a i ja jako już świadoma tego co ma się wydarzyć wiedziałam czego oczekiwać. BYło tak, że teraz wolałabym iść na porodówke niż do dentysty ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od personelu też wiele zależy. Sama słyszałam różne opinie o szpitalu, w którym rodziłam Oliwiera, ale trafiłam na cudowną położną i wspominam bardzo dobrze

   Usuń
 4. No nie mam dzieci co więcej nie mam nawet mężczyzny życia z którym bym je planowala także w tej kwesti nie umiem się zupełnie wypowiedzieć😊 Jednak wiem że poród nawet w szpitalu państwowym może byc prawidlowo i dogodne przeprowadzony. Wszystkim zależy od ludzi😊 Pozdrawiam
  Martyna. Z www.wpuszczonawmaliny.blogspot.com 🌿🍀🌱

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie samo zdanie. Warunki jak warunki; mogą być lepsze lub gorsze ale to ludzie nam pomagają w tym ważnym momencie i wiele od nich zależy

   Usuń
 5. Ojej jednak to spora kwota do wydania w prywatnej klinice, a i nie każdy ma dostęp do takiej w swoim miejscu zamieszkania.

  OdpowiedzUsuń
 6. Coraz więcej państwowych szpitali jest na wysokim poziomie, ale u nas chyba pokutuje przekonanie ze jak zapłace to bedzie lepiej i bezpieczniej

  OdpowiedzUsuń
 7. Szczerze mówiąc to nigdy bym się nie zdecydowała na poród w pywatnej placówce. Wiele z nich jest nastawionych na kasę. Może i opieka nad rodzącą lepsza, ale w przypadku jakichkolwiek komplikacji pacjentka czy dziecko zwykle jest transportowane do najbliższego szpitala publicznego, który ma doświadczenie w ratowaniu życia.

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.