Jak matka powinna spędzać czas z dzieckiem

Share This
Kariera zawodowa, domowe obowiązki, samorozwój – wszystko to pozostawia niewiele czasu na życie rodzinne. Należy jednak pamiętać, że żadna zabawka nie zastąpi chwil spędzonych z mamą. Nasze pociechy potrzebują uwagi, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. A to oznacza, że rodzice muszą interesować się tym, co dzieje się w życiu najmłodszych, szczerze z nimi rozmawiać, dzielić zainteresowania i zapewnić należytą ilość rozrywki. Jak matka powinna spędzać czas z dzieckiem? Podpowiadamy.

Dobra organizacja

Najlepiej przygotować ramowy plan dnia. Pozwoli on na lepsze zorganizowanie czasu i zachowanie równowagi między obowiązkami i odpoczynkiem. Takie działania nie tylko uporządkują twoją codzienność, ale też sprawią, że dziecko zyska poczucie stałości. Wypracowanie rutyn – przykładowo ustanowienie wspólnych wieczornych seansów albo porannych rozmów przed pójściem do szkoły – pomoże wygospodarować kilkanaście cennych minut dla rodziny.

Angażuj się w zabawę

Zdarza się, że zabawa męczy lub nudzi dorosłych. Dzieje się tak dlatego, że rodzic myśli o czymś innym, np. układa w głowie listę zakupów. W rezultacie nie potrafi w pełni wejść do świata zabawy. Dziecko wyczuwa negatywne nastawienie, dlatego bywa sfrustrowane i przygnębione. Najlepiej więc wybrać zajęcie, które zaciekawi zarówno rodzica, jak i malucha. Doskonałym pomysłem wydaje się rywalizacja – gry planszowe albo podchody. Grajcie w piłkę, pływajcie, spacerujcie, rysujcie i lepcie figurek z plasteliny. Nie udawajmy, że lubimy bawić się lalkami. Zaangażujmy się stuprocentowo w aktywności cieszące starszych i młodszych.

Włącz pociechy do codziennych obowiązków

Gotowanie, sprzątanie czy pranie może stać się wyśmienitą zabawą. Zakupy będą okazją do nauki czytania i liczenia. Odnalezienie wszystkich produktów z listy zakupów przypomina poszukiwanie skarbów. Pielęgnowanie roślin lub praca w ogródku to pretekst do rozmów o przyrodzie. Podczas podróży samochodem śpiewajcie i rozwiązujcie łamigłówki. Kuchnia niech zamieni się w laboratorium gdzie nasze dziecko pozna smaki i zapachy, zaobserwuje działanie temperatury, przeczyta i zinterpretuje przepisy. W dodatku udział w przygotowaniu potraw nadaje wspólnym posiłkom większego znaczenia. Dziecko poczuje się kimś potrzebnym, wręcz niezbędnym, co sprawi mu dużą satysfakcję. Co więcej, rozwinie nowe umiejętności tak cenne w dorosłym życiu.

Dziel się pasjami

Pozwól dziecku poznać Twoje zainteresowania. Jeśli kochasz górskie wędrówki, zabierz ze sobą swoje pociechy. Samodzielnie wykonujesz biżuterię? Poproś o pomoc w nawlekaniu koralików. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że zarazisz malucha swoimi pasjami. Zyskacie nowy temat do rozmów i będziecie mieli ze sobą jeszcze więcej wspólnego.
Wspólne spędzanie czasu niezwykle zbliża rodziców i ich pociechy. Jeśli matka poświęca dziecku uwagę i angażuje się w zabawę, dziecko czuje się kochane, potrzebne i zauważone. Rodzinne rozrywki i chwile szczerej rozmowy to świetna okazja do nauki i wpajania najmłodszym najistotniejszych wartości.
MK
Źródło: www.tatento.pl/aa/83/czas-wolny.

3 komentarze:

  1. Włączam córkę do moich obowiązków, w ten sposób ona się uczy, ja szybciej kończę, a razem spędzamy czas :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Z różnymi skutkami próbuję to wszystko wdrażać do naszego życia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Powiem ci szczerze, że mam ostatnio kryzys. Mam córki rok po roku... hardcore to mało powiedziane, gównie one, mało czasu an coś dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.