Jak dbać o materac?

Share This

Często po zakupie materaca przechodzimy do jego użytkowania, zupełnie się nie zastanawiając się jak o niego zadbać. Eksperci zalecają by wymieniać go co 8 lat, w celu zapewnienia sobie odpowiedniego podparcia dla kręgosłupa i wysokiego poziomu higieny. Nie ma co się oszukiwać; przez lata nazbiera się w nich pył, stary naskórek i roztocza. Weź do serca poniższe wskazówki i ciesz się spokojnym, komfortowym snem.
Regularne pranie

Choć to dodatkowa praca, to warto się jej podjąć! Regularne pranie pokrowca zapewni Ci maksimum higieny; a schnąca warstwa wierzchnia pozwoli także pooddychać wnętrzu materaca. Warto go wówczas postawić w pionie dla zapewnienia optymalnej cyrkulacji powietrza. Nasz lateksowo/ piankowo/ gryczany materac Prestige został wyposażony w pokrowiec, który można bez kłopotu zdjąć i założyć ponownie.  Można go prac w temperaturze 60 stopni, wirować i suszyć w suszarce bębnowej - dzięki czemu nie musisz czekać wieków aż wyschnie samodzielnie.
Odwracaj!
Odwracanie materaca podczas użytkowania to jeden z podstawowych sposobów na zachowanie jego właściwości na dłużej. Producenci oferują dwustronne modele, które warto raz na 3 miesiące odwrócić na drugą stronę, by druga w tym czasie odpoczęła. Ciężar ciała rozkłada się wówczas na całej powierzchni, a nie ciągle w tym samym miejscu. Warto również zmieniać położenie materaca w stosunku głowa-nogi! Nowe materace możesz obracać częściej niż raz na 3 mce; ja robię to raz w miesiącu.

Ochraniacz
Nigdy nie śpij na materacu bez odpowiedniego pokrowca - mam nadzieję, że nigdy nie wpadłaś na pomysł by zrobić inaczej! Warto zainwestować także w ochraniacz na materac; zwłaszcza jeśli spędzasz w łóżku więcej czasu niż tylko przeznaczony na spanie (oglądasz tv, czytasz książki, jesz śniadania czy przekąski) oraz w przypadku małych dzieci. Ochraniacz bowiem zabezpiecza materac przed zalaniem, plamami, bezpośrednim działaniem dziecięcego moczu czy innych substancji. Nakładka na swoich rogach posiada gumki, które trzymają ją na materacu i uniemożliwiają przemieszczanie się. W przypadku dzieci jest to dla mnie produkt wręcz niezbędny, zwłaszcza gdy maluch zaczyna przygodę z odpieluchowywaniem - zamiast nieoddychającej, nie przepuszczającej ciepła foliowej ceratki warto kupić właśnie nakładkę. Naszą zakupiłam w sklepie materacyk.pl - produkt posiada pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.

Stelaż
Odpowiednie podparcie materaca od spodu jest bardzo ważne! Nie wolno go kłaść bezpośrednio na podłodze, gdyż wtedy materac nie oddycha, nie zapewniamy mu odpowiedniej cyrkulacji powietrza; co może prowadzić do namnażania się bakterii i grzybów. Klasyczny stelaż wystarczy w większości przypadków; jeśli mamy materac piankowy, wówczas warto rozejrzeć się za nieco sprężynującym. Stelaże sprężynujące odciążają materac, przejmują część ciężaru i zapobiegają zapadaniu się powierzchni. Wietrzenie jest bardzo istotne zwłaszcza w przypadku materaca z łuską gryczaną; staramy się bowiem nie doprowadzić do jej zawilgocenia!


Nie pozwalaj skakać
Choć skakanie po łóżku to dla maluchów świetna zabawa, staraj się na nią nie pozwalać. Chodzenie lub gwałtowne skakanie może uszkodzić sprężyny lub strukturę materaca. To samo tyczy się zginania czy składania - absolutnie nie wolno tego robić!
Odkurzaj
Jeśli tylko masz okazję przy każdym odkurzaniu pokoju, odkurz także swój materac. To jeden z najprostszych sposobów by pozbyć się niechcianych gości, kurzu, włosów, paprochów czy innych śmieci, a czasem także resztek jedzenia.

Zwracasz uwagę by regularnie odwracać materac i prać pokrowce/ ochraniacze?
Pilnujesz dzieci, by nie skakały po łóżku - czy może pozwalasz na tą "niewinną" aktywność?

18 komentarzy:

 1. Tyle przydatnych informacji. Dzięki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Suuuuper wpis tym bardziej, że rzeczywiście w tych różnych materacach dla dzieci i zreszta nie tylko kryje się tyle różnych bakterii. Bardzo przydatne informacje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Stosujemy się do opisanych przez Ciebie zasad :) Z lekką obawą klikałam w link, bo myślałam, że zaraz sie dowiem, że robię coś nie tak. Na szczęście nie jest ze mną jeszcze aż tak źle :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Stosujemy się do dokładnie do Twoich rad już od dawna, jedynie tylko z tym skakaniem trudno upilnować nasze dziecko, najchętniej by nie schodziła z łóżka. Zresztą ona skacze wszędzie gdzie się da. Oszczędza jedynie swój materac i łóżko, przynajmniej jeden plus :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oliwier ma to samo: u siebie nie skacze ale u nas już tak. Czego efektem są popękane deski w stelażu :(

   Usuń
 5. Przydatne informacje do których zamierzam się stosować.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mnóstwo przydatnych informacji, warto uwzględnić je w codziennym użytkowaniu materacy. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja odwracam materac przy każdej zmianie pościeli. Bardzo przydatne porady!;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo praktyczne porady, ja staram sie zmieniac materac co jakis czas ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze wiedzieć bo właśnie nabylismy nowy materac!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dobrze wiedzieć bo właśnie nabylismy nowy materac!

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam nadzieję, że mój materac wytrzyma te osiem lat, bo to niemały wydatek.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jestem z siebie dumna! robię to wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Przecież skakanie po materacu to dla jego dobra. Wietrzy się, odkurza, modeluje ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Mnóstwo przydatnych informacji, o przykrytych prześcieradłami materacach ludzie bardzo często zapominają!

  OdpowiedzUsuń
 15. Warto kupić dobry materac, by potem mieć z niego przjemnośc korzystania i wygodę.

  OdpowiedzUsuń
 16. Jak dobrze, że przestrzegam tych wszystkich "przepisów". ;)

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.