Książki jak malowane

Share This
Te wyjątkowe książki wzbudziły we mnie jednocześnie podziw i wątpliwości. Podobał mi się pomysł i wydanie ale bałam się czy mój szalony 5-latek zainteresuje się tak oryginalnymi ilustracjami. Trzy kartonowe książeczki okazały się jednak czymś innym, czymś do czego warto zajrzeć.

Seria Malarze Dzieciom
Czyj to domek?, W sekretnym ogrodzie, Baletnice
Wydawnictwo: Tekturka
Autor: Agnieszka Starok
Rok wydania: 2017
 Ilość stron: 14
Cena w sklepie online:  27,99zł
Wydawnictwo Tekturka zachwyca swoim pomysłem; książki ilustrowane obrazami znanych malarzy to coś zupełnie nowego - tym bardziej, że to tekturowe książki dla dzieci. W zaciszu własnego domu możemy dzieciom zafundować pierwsze obcowanie ze sztuką; tak naturalne i proste!  Każda z książek opowiada inną historię i w każdej ktoś inny jest bohaterem. Tekst opowieści zobrazowany jest reprodukcjami najpiękniejszych obrazów tak znakomitych malarzy jak Van Gogh, Degas czy Monet. Podejrzewam, że ta piękna seria niebawem rozrośnie się o kolejne propozycje; tymczasem możemy się pokusić o zakup jednej książki na próbę lub całego kompletu - cena nie jest wygórowana, a moim zdaniem warto.
 
Na ostatniej stronie każdej książki znajduje się autoportret malarza, którego obrazy ilustrują daną książkę oraz krótka notkę biograficzną. Nie skupiono się tutaj na autorce tekstu, jak w większości książek, a na niecodziennych ilustratorach.  

Czyj to domek? - ilustracje: Vincent Van Gogh. Zdecydowanie moja ulubiona propozycja; obrazy Van Gogha od dawna mnie pasjonują i ja sama z nieokiełznaną przyjemnością przeglądam kolejne strony. Książka opowiada o małym chłopcu, który podczas spaceru trafia do nieznanego mu domu. Ciekawy, zamiast wyjść, rozgląda się po pokoju, analizując każdy szczegół. Dom okazuje się być całkowicie pusty, jedynie cudownie żółte słoneczniki uśmiechają się na stole, zaraz obok pary butów i fajki. Jak myślisz, czyj to domek?
 

Baletnice - ilustracje Edgar Degas. To opowieść o marzeniach, wyrzeczeniach i ciężkiej pracy. W końcu balet to nie tylko lekkie, tiulowe sukienki i urocze buciki do tańca; to wielka pasja wymagająca wielkiej siły i wytrwałości. Mimo, że książka wydaje się być skierowana do dziewczynek, to i Oliwier się nią zainteresował; ciekawiły go piruety i przedstawienia. Cieszę się bo to pretekst by pokazać mu jakiś film o tym pięknym tańcu.
W sekretnym ogrodzie - ilustracje Claude Monet. Historia małego chłopca o anielskich włosach i zielonych oczach, który ma też piękne imię Kosma. Chłopiec uparcie chce dotrzeć do młyna by obejrzeć wiatrak więc ucieka mamie, gubi się i błądzi - jednocześnie zastanawiając się jak się czują teraz jego rodzice, jak sobie radzą ze strachem i faktem, że go nie ma. Ta krótka przygoda trwa kilka chwil by na końcu okazało się, że... (nie powiem!).
Propozycja Wydawnictwa Tekturka to świetny pomysł na prezent i pretekst do rozpoczęcia rozmów o sztuce i jej wartościach. Tekstu nie jest zbyt wiele, a opowieści krótkie i ciekawe więc dziecko nie znudzi się podczas lektury. Warto skupić się nad poszczególnymi obrazami, po przeczytaniu tekstu snuć przypuszczenia co będzie dalej lub co się dzieje na ilustracji, co dziecko na niej widzi prócz głównego motywu. Ta seria to piękny i wartościowy prezent dla każdego małego czytelnika i mam nadzieję, że niebawem ukażą się kolejne propozycje.

18 komentarzy:

 1. Pomysł generalnie mi się podoba, ale "Baletnice" u nas na pewno skradłyby serce Laury!!!! Rewelacja, ona kocha wszystko co związane z baletem, na pewno bardzo by się jej podobało.

  OdpowiedzUsuń
 2. Obrazy znanych malarzy w takim wydaniu to musi być coś niesamowitego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Van Gogha sama bym chętnie przygarnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Genialny pomysł! Ja właśnie zabieram syna na feriach na wystawę "Wyspiańskiego" i już kombinuję jak mu Stacha łatwostrawnie podać :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Sam bym je "przytulił", bo widzę, że są świetnie wydane. A ze sztuką zawsze warto obcować. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. O rany, chcę te książeczki mieć u siebie! Są przeurocze! Poza tym wiele z tych obrazów widziałam na zywo i dlatego pojawia się jeszcze większy ładunek emocjonalny!

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne wydanie Van Gogha. Brałbym :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Idealne książki dla każdego milosnika sztuki - nie tylko tego małego :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem zachwycona tymi książeczkami:)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zachwycające! I w tak prosty sposób można przemycić wielką sztukę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie znam jeszcze tej serii, ale widzę, że jest bardzo oryginalna :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje młode jeszcze za młode, ale faktycznie robi wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kurczę, jaki świetny pomysł. To wcale nie jest tak, że dzieci lubią tylko obrazki Disneya

  OdpowiedzUsuń
 14. Ambitne podejście do tematu- często sami dorośli nie maja kontaktu z taką sztuką ;)
  Zapraszam do mnie http://www.on-my-way.pl/

  OdpowiedzUsuń
 15. Jeszcze z takimi ksiazeczkami sie nie spotkałam. Prezentują się znakomicie

  OdpowiedzUsuń
 16. Wygląd książki ma znaczenie, wtedy chętniej się ją czyta... :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Przyznam, że zainteresowałam się tymi książeczkami, oryginalny pomysł na prezent dla dziecka. :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie widziałam wcześniej tej serii, ilustracje są wyjątkowe jak na książeczki dla dzieci.

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.