Nie czekaj aż będzie za późno...

Share This
Profilaktyka to słowo klucz walki ze wszelkimi chorobami. Niestety przypominamy sobie o niej gdy już jest za późno, gdy już po fakcie i musimy zmierzyć się z chorobą, która czasem totalnie dezorganizuje nasze życie. Byłaś kiedyś zbadać piersi u swojego lekarza? Pytałaś o to?
Jeśli skończyłaś 30 lat powinnaś regularnie wykonywać USG piersi, które jest tylko jednym z elementów profilaktyki raka piersi. Do ginekologa chodzisz pewnie w miarę regularnie ale czy zapytał Cię kiedyś o to czy badasz piersi? Mój nie, choć byłam u niego kilkanaście razy; w końcu sama poprosiłam o badanie. Ciągle zbyt mało uwagi poświęca się profilaktyce! Takie badanie to dosłownie kilka minut, nic nie boli a może Ci uratować życie. Młode kobiety myślą, że problem ich nie dotyczy - tak, ja sama tak myślałam! Do momentu aż przez przypadek wyczułam guzek, byłam przerażona! U mnie na szczęście to było właściwie nic ale Twój zbagatelizowany guzek może być czymś zupełnie innym.


Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce co roku przybywa około 17 000 nowo zdiagnozowanych pacjentek.


Dlaczego o siebie nie dbamy?
Żyjemy w ciągłym biegu i cały czas myślimy o innych, swoje zdrowie zostawiając na "kiedyś pójdę, jak znajdę czas, może w przyszłym miesiącu, właściwie nic mi już nie jest" - znam to, sama tak robię. Nawet jeśli boli tu i tam to nie znajdujemy chwili na wizytę bo dzieci do szkoły, bo maluch marudzi, bo mąż długo w pracy - dolegliwości mijają, a my o nich zapominamy. Wystarczy poczekać bo wrócą pewnie jak bumerang. Druga sprawa jest taka, że kobiety się po prostu boją; boją się, że lekarz coś znajdzie, że badanie wykaże coś z czym trzeba walczyć - ten paniczny strach jest bezwzględny i to on sprawia, że często jest za późno. Nie bagatelizuj zatem żadnych objawów, guzków, bóli - proszę! Idź i sprawdź bo to wcale nie musi być nic strasznego. Niestety niewiedza kobiet w tym temacie jest nadal zbyt duża i panie zgłaszają się do lekarza zbyt późno, gdy choroba jest zaawansowana i sieje spustoszenie w organizmie. Trzeba o tym mówić; dużo i głośno! Pozwólmy sobie żyć!


Profilaktyka!
USG piersi to tylko jedno z badań profilaktycznych. Możemy na kilka sposobów i na różnych etapach wykryć zmiany w piersi:
 • badanie palpacyjne
  •  badanie powinno być wykonywane raz w miesiącu w czasie około 7-10 dni po miesiączce
  •  badanie należy wykonywać na namydlonym ciele, powoli i dokładnie należy lekko dociskać opuszki palców do skóry
  •  stojąc przed lustrem z podniesionymi rękoma sprawdź czy nie ma widocznych zmian, czy kolor skóry jest taki sam, lekko naciskając brodawkę sprawdź czy nie wydziela się z niej żaden płyn
  •  należy wykonywać ruchy od góry w dół, okrężne a także od boku do środka i odwrotnie
  •  to badanie jest mało dokładne i wykrywa guzy większe niż 1cm średnicy
  •  także większe, pełniejsze piersi trudniej jest zbadać samodzielnie
 • badanie Brasterem w domu
  •  to wiarygodne samobadanie w domu, które zajmie Ci zaledwie kilkanaście minut
  •  jest w stanie wykryć zmianę na bardzo wczesnym etapie, już od 3 mm 
  •  jest bezbolesne i bezpieczne, ponieważ nie emituje żadnego promieniowania
  •  Braster to certyfikowane urządzenie medyczne połączone z intuicyjną aplikacją
  •  Jego skuteczność potwierdziły badania kliniczne 
  • badanie to przeznaczone jest dla kobiet w każdym wieku i różnej budowie piersi
  •  obrazy z badania są analizowane przez systemu automatycznej interpretacji a nad cały procesem czuwają lekarze
  •  wynik badania dostajesz elektronicznie najpóźniej po 2 dniach  
 • badanie lekarskie u ginekologa lub lekarza rodzinnego
  •  podobnie jak badanie samodzielne wykrywa jedynie guzy większe niż 1cm średnicy
  •  lekarz może jedynie zlecić wykonanie dodatkowych badań
 •  USG piersi
  •  to element uzupełniający badanie palpacyjne lub mammografię
  •  precyzyjnie ocenia wielkość i granice zmian 
  • badanie jest w pełni bezpieczne i może być powtarzane bez ryzyka - dlatego też ciąża nie jest przeciwwskazaniem do jego wykonania
 •  mammografia 
  • to podstawowa i najbardziej popularna metoda diagnostyki
  •  badanie jest bezbolesne i bezpieczne, nie wymaga specjalnych przygotowań - dawka promieniowania jest bardzo niewielka
  •  czułość mammografu wynosi około 85% i jeśli budzi wątpliwości, lekarz kieruje na dalsze badania
Co powinno Cię zaniepokoić?
Rak we wczesnym stadium nie daje objawów, a nawet jeśli daje, to są one ignorowane. Kobiety zbyt małą wagę przywiązują do samodzielnego badania piersi i trafiają zwykle do lekarza gdy przez przypadek wyczują zgrubienie. Pamiętaj żeby badać się regularnie; raz w miesiącu. Szczególną uwagę zwróć wówczas na:
 •  zmiany w wyglądzie i kształcie piersi
 •  zmiany w kolorze skóry
 •  odbiegający od normalnego wygląd sutka lub brodawki
 •  czy wyczuwalne są jakiekolwiek guzki lub zgrubienia
Od pewnego czasu na rynku dostępne jest urządzenie, które pomoże Ci samodzielnie i komfortowo kontrolować piersi w zaciszu własnego domu. Braster to urządzenie medyczne, które monitoruje rozkład temperatury w piersiach oraz rejestruje obszary o podwyższonej temperaturze, które to mogą świadczyć o niepokojących zmianach. Na swoim telefonie lub tablecie instalujesz aplikację Braster Care, która łączy się za pomocą wifi z urządzeniem, a następnie prowadzi Cię przez badanie. Wynik otrzymasz najpóźniej w ciągu 2 dni drogą elektroniczną.


Czy to działa?
Komórki nowotworowe wykazują nasilony metabolizm, ponieważ wytwarzają sieci dodatkowych naczyń włosowatych, a co za tym idzie także ogniska podwyższonej temperatury. Urządzenie medyczne Braster jest w stanie zarejestrować już najmniejsze zmiany, które mają zaledwie 3mm. Pamiętaj, że zmiany, które są wykryte na wczesnym etapie zwiększają Twoją szanse na mniej inwazyjne leczenie i szybszy powrót do zdrowia. Rak nie musi być wyrokiem, jeśli zmiana jest wykryta odpowiednio wcześnie. Badaj się się co miesiąc, kontroluj zdrowie swoich piersi bo dzięki temu możesz zyskać spokój i zwiększyć swoje poczucie bezpieczeństwa.


Wypowiedzi ekspertów, pełne statystyki i filmiki pokazowe o urządzeniu medycznym Braster znajdziesz na oficjalnej stronie Braster www.braster.eu


Nie czekaj aż będzie za późno! Pamiętaj o regularnych badaniach bo to one mogą uratować Ci życie!

22 komentarze:

 1. Mamografi nie polenam w krajach skandynawskich została zakazana lub jest urzywana w bardzo wyjątkowych przypadkach nie jako sposób djagnostyki. Naswetlanie przz np 10 lat podnosi ryzyko zachorowana na ten rodzaj nowotwora. Moja mama obecnie ma raka jelita grubego spadlo na nas to jak grom z jasnego nieba wiec czeka nas walka badajcie się kochani rak nie spi :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja właśnie jestem po kontrolnym usg, a jutro zgłaszam się na oddział w celu gruntownego badania hormonalnego :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Badania kontrolnego podstawa, to nie podlega dyskusji.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie długo skończę 30 lat i zacznę badać piersi!

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzeba się badać, jednak uważam, że w mediach trochę za dużo słyszy się na temat raka co może zniechęcić do badan. Każdy objaw który wpiszemy w dr Google to od razu rak. .

  OdpowiedzUsuń
 6. Oby jak najwięcej kobiet wzięło sobie Twój artykuł do serca. Regularne badania, to klucz do zdrowia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Dla mnie styczeń od zawsze jest miesiącem kompleksowych badań.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ważna sprawa, koniecznie trzeba regularnie się badać...Ja to robie i ciągle mam spokoj...

  OdpowiedzUsuń
 9. Niestety taka smutna prawda,ze ciągły pośpiech za nie wiadomo czym? Pieniędzmi? Doprowadza nas do tego,ze gubimy to, co najważniejsze. Sama prawda w tym wpisie!

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzięki Tobie dowiedziałam się o takim urządzeniu jak Braster. Uważam, że to świetna sprawa, zwłaszcza w krajach, gdzie placówki medyczne nie są jeszcze tak świetnie wyposażone w sprzęt, jak to ma miejsce np. w Niemczech, gdzie mieszkam. Gdy u mnie wykryto coś w piersi, od razu skierowano mnie na ich rezonans z kontrastem. USG i mamografię uznają tam za niewystarczające. Do tego struktura piersi młodych kobiet powoduje, że niejednokrotnie także badanie palpacyjne oraz mamografia mogą zawieść na całej lini. Gdy potem z ciekawości sprawdziłam, jak to wygląda z rezonansem piersi w Polsce znalazłam informację, że tylko kilka placówek w kraju ma takie możliwości. Ja miałam badanie w małej mieścinie o liczbie mieszkaćców poniżej 100.000. Dlatego kochane Polki, nie żałujcie tych kilkodziesięciu złotych na opłatę abonamentu dla Brastera, bo choń mamy w Polsce naprawdę wielu świetnych lekarzy, to ze sprzętem wygląda to już gorzej. Gdy poczytałam sobie teraz dokładniej artykuł o zasadzie działania Brastera wygląda, że jest on w stanie nadrobić w pewnym stopniu ten niedostatek.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dobrze ze tu wpadłam. Przypimnialas mi ze muszę się umówić na wizytę do lekarza. A mój ginekolog ostatnio pytał o USG piersi i umówiliśmy się ze zrobię po zakończeniu karmienia.

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie ważne ile mamy lat, nie ważne czy jesteśmy mężczyzną czy kobietą, osobą młodą czy w podeszłym wieku - profilaktyczne badania powinny być dla każdego czymś normalnym, co pozwoli się ustrzec przed wieloma powikłaniami dla naszego cała jak i ducha.

  OdpowiedzUsuń
 13. Bardzo dobry wpis, trzeba regularnie sie badać i kontrolować swoj stan zdrowia!

  OdpowiedzUsuń
 14. Trzeba w sobie wyrobić nawyk regularnego badania. Takie wpisy są bardzo ważne.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo ciekawy i szczegółowy artykuł. Profilaktyka powinna być elementem naszego życia i warto do niej zachęcać ��

  OdpowiedzUsuń
 16. Regularne badania to bardzo ważna sprawa.

  OdpowiedzUsuń
 17. Musze zapisać się y wykonać badania wszystkie już zapisuje się od pół roku i nigdy nie mam na to czasu! zapraszam do mnie https://gibobobasy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 18. Bardzo dobrze, ze przypominasz o tak ważnej rzeczy! Sama muszę się wybrać na badania okresowe :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Profilaktyka i systematyczne badanie się to jedno z moich postanowień na ten rok:)

  OdpowiedzUsuń
 20. ja w ubieglym roku zrobiłam sobie wszystkie badania i odpukać jest OK

  OdpowiedzUsuń
 21. Mam 24 lata i już miałam pierwsze usg piersi :) Na szczęście wyszło wszystko w porządku. rzeba się badać regularnie!

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.