Ciecz nienewtonowska, genialna zabawa dla małych i dużych

Share This
Ciecz nienewtonowska to płyn, który przeczy prawom fizyki. Na zajęciach fizyki dowiedzieliśmy się, że wyróżniamy 3 stany skupienia: stały, ciekły i gazowy. Okazuje się jednak, że istnieje coś pomiędzy: niby to płyn, a nie płynie - ba! nawet ulepisz z niego kulkę. To też genialna zabawa dla małych i dużych.

Ciecz nienewtonowska jest płynem gdy nie działa na nią żadna siła, jednak uderzając w jej powierzchnię czy ściskając sprawimy, że zacznie udawać substancję stałą. Przykład: gdy trzymasz dłoń nieruchomo ciecz po prostu z niej delikatnie spłynie, jeśli jednak zaciśniesz pięść, to ciecz stanie się twarda jak plastelina (a nawet bardziej).

Potrzebne materiały:
- mąka ziemniaczana
- woda
- opcjonalnie: barwnik spożywczy lub farbka

Sposób wykonania:
Nie ma tu idealnych proporcji. Do wykonania naszej masy użyłam 400g mąki, niepełną szklankę wody i trochę czerwonej farby. Mieszaliśmy do momentu aż masa stała się jednolita ale nie płynna. Aby wydobyć ją z naczynia potrzeba trochę siły lub łyżki: masa ma dość twardą powierzchnię.


Lustrzana powierzchnia sprawia wrażenie, że to najzwyklejsza ciecz - zdziwienie pojawia się przy pierwszym dotyku. Masa skrobana łyżką tworzy wiórki i zaraz się"rozpływa". Jest niesamowicie przyjemna w dotyku; ja sama bawiłam się nią nawet wieczorem gdy Oliwier już poszedł spać. Ha! Mało tego, nawet Ślubny przyłączył się do paćkania :)
 

Ciecz nienewtonowska to genialna zabawa! Oliwier babrał się w niej, nakładał do kubka, przelewał i dukał dobrą godzinę - z pewnością będziemy regularnie do niej wracać. W końcu to doskonałe ćwiczenie sensoryczne! Jeśli boisz się sprzątania, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość: masę wystarczy zetrzeć papierowym ręcznikiem. W kontakcie z podłożem i siłą tarcia ręcznika ciecz twardnieje i zbiera się ją z blatu czy podłogi jak kawałki ciasta.

16 komentarzy:

 1. Jestem zaskoczona tą substancją. Nie wiedziałam, że idzie coś takiego stworzyć. Tak patrzę na zdjęcia i mam wrażenie, że ktoś się w jakieś "stworka" zamienia :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla dziecka to fajna zabawa;-) Warto kreatywnie bawi się z dzieckiem!;-) Super!

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziecka nie miałam prawie 3h ;-) Super zabawa :D Dzieki! :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny patent :) dzieciaki na bank się ucieszą, a taka zabawa pozwoli poznać im coś nowego :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super ! Na pewno spróbujemy ☺

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetne! Idealny pomysł na zabawę :))

  OdpowiedzUsuń
 7. O tak zdecydowanie zabawka dla mojego dziecka :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Wow, sama mialabym niezla zabawe haha

  OdpowiedzUsuń
 9. Szaleństwo. Dla dzieciaków idealna zabawa :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ale fajna zabawa dla dzieci! Ja uwielbiałam to w szkole robić :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ale to musi być świetna zabawa 😁

  OdpowiedzUsuń
 12. Widać, że zabawa udana! 😍

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.