Jak wspomagać rozwój niemowlęcia?

Share This

Rozwój poszczególnych zmysłów małego dziecka jest niesamowicie ważny, a my jako rodzice mamy na to bezpośredni wpływ. 

Codziennie wspomagamy swoje dzieci przytulając je, głaszcząc, kołysząc i śpiewając, ale gdy są odrobinę większe chcą także badać otoczenie. Podsuń wtedy maluchowi odpowiednie narzędzia do nauki świata.

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to inaczej łączenie w całość informacji, które płyną do mózgu dziecka z kilku różnych zmysłów i ich przetwarzanie. Mamy tu na myśli znane: węch, słuch, wzrok, smak i dotyk, ale także zmysł równowagi i czucie głębokie. Wszystkie te zmysły muszą ze sobą współpracować, aby dziecko się prawidłowo rozwijało - to bardzo ciężka praca dla mózgu, dlatego warto ją delikatnie wspomóc. Rozwój integracji sensorycznej możemy wspierać wspólną zabawą lub zabawkami sensorycznymi.  Sprawnie funkcjonująca integracja sensoryczna to podstawa dalszego rozwoju osobowości, umiejętności fizycznych i wiedzy teoretycznej. Coraz częściej diagnozuje się u dzieci zaburzenia, które trzeba jak najszybciej zniwelować.

Umiar!

Nie da się jednak ukryć, że maluchy często otrzymują od nas (w dobrej wierze) zbyt wiele bodźców naraz i mózg nie może sobie tego poukładać. Malec jest zdezorientowany i przestraszony wszystkim, co do niego dociera. Niezwykle ważne jest by korzystać z wszelkich materiałów i zabawek z umiarem, unikać “ryczących” graideł - które często są nawet dla nas nieprzyjemne. Przy rozwoju dziecka korzystajmy z prostych rozwiązań, które stopniowo można wzbogacać o nowe przedmioty, dźwięki i doświadczenia. Sprawnie funkcjonująca integracja sensoryczna to podstawa budowania relacji z otoczeniem i rówieśnikami, a dobrze dobrane zabawki mogą pomóc w jej prawidłowym rozwoju.

Niezwykła przytulanka

Zarówno maluszki, jak i większe dzieci potrzebują przytulanek. Zapewniają one poczucie bezpieczeństwa, ułatwiają nawiązywanie więzi emocjonalnych, także stymulują zmysł dotyku i wzroku. Koniecznie zwróć uwagę na to, z czego jest wykonana taka zabawka i czy posiada atest. Nigdy nie podawaj małemu dziecku do rączek (i ust oczywiście) zabawek wątłej jakości, z długim włosiem czy małymi elementami. Maluszek bada świat głównie ustami, więc może się zadławić jakimś niepożądanym elementem. Świetną przytulanka  i usypianką jednocześnie jest np. szumiący miś. Bezpieczne tkaniny, przyjazny design i szum uspokajający malucha w jednym. Maskotki i zabawki sensoryczne znajdziesz np. w sklepie Bobomio, do którego serdecznie zapraszam wszystkich rodziców.

Metkowce

Bardzo popularne “szmatki” w najróżniejszych kształtach, kolorach i wzorach! To jest totalny top of the top wśród zabawek sensorycznych. Zastosowanie różnorodnych tkanin o odmiennych fakturach sprawia, że maluch poznaje dotykiem kilka nowych rzeczy naraz; coś miękkiego, szorstkiego czy śliskiego. Metki doszyte po bokach zabawki od razu trafiają do buzi malucha, który zaspokaja swoje potrzeby badawcze. Z biegiem czasu dziecko zaczyna te metki także oglądać i dotykać. Metkowce dzisiaj to nie tylko mały kawałek materiału z kolorowymi tasiemkami; często spotyka się zabawki w kształcie zwierząt, czy nawet maskotki z dodatkowymi metkami. Osobiście polecam jako jedną z najlepszych zabawek sensorycznych!


Trochę ruchu

Mata edukacyjna z pałąkiem czy sama mata, pluszowe piłeczki z dzwoneczkiem i metkami lub książeczka montowana do łóżeczka to świetne propozycje mające na celu pobudzić malca do pełzania, a później raczkowania. Chęć by dotknąć czegoś nowego, interesującego  potrafi zdziałać cuda! Uciekająca z rączek piłka zachęci do podążania za nią; dziecko w tym momencie uczy się koncentrować na jednym przedmiocie. Zarówno wzrok, jak i słuch, a później także zmysł równowagi działają na pełnych obrotach. Ty sama możesz być świetnym przedmiotem zabaw; wystarczy, że oddalisz się nieco od malucha i zachęcisz go do ruchu.
https://bobomio.pl/baby-senses-kontrastowa-mata-edukacyjna-ksztalty-z-lusterkiem?from=listing
fot. Bobomio

Co wybrać?

Nie da się ukryć, że producentów zabawek sensorycznych jest sporo, a ich produktów jeszcze więcej. Polecam skorzystać ze sklepu internetowego z dużym asortymentem. Dzięki temu będziesz mogła za jednym razem obejrzeć dużą ilość zabawek tego typu, od razu je ze sobą porównać i kupić za przysłowiową “jedną wysyłką”. Sklep Bobomio proponuje aż 100 zabawek sensorycznych! Aż się boję zaglądać w inne sklepowe kategorie :)

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.