Vintage - 7 zasad ponadczasowego stylu

Share This
Styl vintage jest obecnie jednym z najpopularniejszych i najbardziej istotnych trendów. Jego miłośnicy szukają inspiracji w modzie minionych dekad i epok, pragnąc odnaleźć niebanalny sposób na wyrażenie siebie poprzez ubiór. Poznaj kilka zasad stylu vintage i naucz się ich przestrzegać, by stworzyć awangardowy look.

Vintage, czyli stare

Mianem vintage możemy określać staromodne ubrania wyciągnięte z szaf naszych mam i babć albo te kupione w second-handach. Aby dany element garderoby wpisywał się we wspomnianą stylistykę, musi upłynąć przynajmniej 20 lat od czasów jego nowości. Przedstawiona zasada służy podkreśleniu różnicy w dzisiejszym i przeszłym sposobie ubierania się. Vintage to styl niecodzienny i odległy od współczesności. Przykładowo, za oldschoolową uchodzi już moda z lat 90. Z kolei za parę lat potraktujemy w ten sposób trendy z początku kolejnej dekady.

Przedmioty stylizowane są również vintage

Konkretne elementy ubioru, aby zostały uznane za przejawy estetyki vintage, nie muszą pochodzić z minionych dekad. Umiejętna stylizacja, nawiązująca do przeszłych trendów, nadaje nowym przedmiotom zarówno efektowny wygląd, jak i pozwala identyfikować je z ponadczasowym urokiem vintage.

Dobra jakość i odpowiedni stan

Jeśli zdecydujemy się sięgnąć do szafy mamy czy babci albo wybierzemy się na zakupy do second-handu, powinniśmy zwracać uwagę na stan konkretnych przedmiotów, ślady użytkowania i ewentualne uszkodzenia. Ubrania vintage, choć stare lub na takie stylizowane, nie mogą być zniszczone, brudne ani przepocone. Warto pamiętać o dobrej jakości wykonania, a także o trwałych materiałach. Kreacje vintage mają prezentować się szlachetnie, dlatego należy stronić od kiczu i tandety.

Konsekwencja w ubiorze

Vintage to styl oryginalny, niekiedy prowokacyjny. Aby ubiór utrzymany w tej estetyce przyciągał spojrzenia, musi składać się z najbardziej charakterystycznych elementów mody przeszłych dekad. Aby uniknąć efektu kostiumu, nie zaleca się mieszania kilku trendów z różnych czasów, lecz zwrot ku jednemu z nich. Uwodzicielskie sukienki typu pin up z pewnością źle komponują się z hipisowskimi skórzanymi kamizelkami albo jeansowymi kurtkami rodem z lat 80. Żeby wyglądać vintage, zdecydujmy się na look inspirowany konkretnym okresem w historii mody. Na większą dowolność możemy pozwolić sobie, jeśli zechcemy połączyć elementy vintage z aktualnymi trendami.

Diabeł tkwi w szczegółach

Aby wykreować ciekawą stylizację vintage, nie trzeba decydować się na mocne akcenty. Doskonałym wyborem okażą się także drobne akcesoria z charakterem – stare klipsy, toczki albo apaszki. Jeśli pragniemy zachować spójność, nie należy bagatelizować kwestii fryzury i makijażu. Również te elementy powinny współgrać z ubiorem i dodatkami.

Jeśli się wahasz, stawiaj na minimalizm

Wspomniana zasada dotyczy rozmiaru oraz liczby akcesoriów vintage. Mniej biżuterii pozwoli uniknąć efektu przesady w stylizacji. Z kolei nieduże torebki z second-handów pasują do większości strojów i istnieje szansa na to, że nie noszą tylu śladów użytkowania, co ich większe odpowiedniki.

Podkreśl indywidualność

Stylizacje vintage pozwalają na powrót do korzeni, a także na pielęgnowanie swojej tożsamości. Tworząc unikalną kreację dla siebie, możemy zaakcentować wydarzenia z przeszłości, swoje miejsce pochodzenia albo wyrazić pasje. Przykładowo fanka rocka będzie olśniewać w skórzanej kurtce z ćwiekami, podobnie jak wielbicielka grunge w koszuli w kratę i znoszonych jeansach.
Słowo vintage wywodzi się z branży winiarskiej, lecz od dłuższego czasu robi oszałamiającą karierę w dziedzinie mody. Wiąże się z oryginalnością, nietypowością i szykiem. Aby stworzyć kreację w stylu vintage, należy przestrzegać wszystkich spośród przedstawionych zasad, w szczególności tych dotyczących wysokiej jakości przedmiotów i spójności w ubiorze. Dzięki kilku prostym regułom modowe eksperymenty zakończą się sukcesem, a przygotowane stylizacje pozwolą wyróżniać się w tłumie.
MK
Artykuł przygotowano we współpracy z www.decobazaar.com/vintage.html

2 komentarze:

  1. To wszystko prawda, ba, nawet turbany modne w latach 40., które krzyczą stylem vintage nawet są teraz popularne na ten sezon w modzie "popularnej"

    OdpowiedzUsuń
  2. Wiele osób nie rozumie znaczenia płynącego z stylu vintage. Często wygląda to u ludzi, że właśnie skupiają się na zniszczonych, zaniedbanych elementach a to nie o to chodzi. Autorka słusznie napisała, że należy wyglądać schludnie, czysto :)

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.