Weekendowe wyprawy - 10 ciekawych miejsc w Polsce.

Share This
Jak Polska długa i szeroka, cała jest piękna. Bez względu na wybór kierunku podróży, można ją zwiedzać i poznawać bez końca. Mieszkając tu, mamy szczęście mieć piękne góry, cudowne pojezierza, szumiące morze i bezkresne knieje w dziczy.
I wcale nie potrzeba wielkich pieniędzy, ani długich urlopów. Oto zestawienie 10 fantastycznych miejsc, w których można odpocząć w weekend.

Piękne Mazury
Tu odnajdzie się każdy. Miłośnicy tłumnych, klimatycznych miasteczek, pełnych atrakcji, smażalni świeżych ryb, koncertów i festynów, odnajdą się w gwarnym Giżycku czy pięknych Mikołajkach. Żeglarze mają do wyboru mnóstwo portów, w których co wieczór tętni imprezowe życie przy ogniskach i gitarowych szantach. A wielbiciele głuchej ciszy, mogą rozbić się „na dziko” w lesie, na brzegu jednego z pięknych jezior. Dodatkowo, rozbudowana baza hoteli, pensjonatów i prywatnych kwater, cudowne, pełne tajemnic i anegdot szlaki historyczne. No i nieocenione, piękne, czyste plaże i kąpieliska.
Nieodkryta Biebrza
Poszukiwaczy dzikiej przyrody w otoczeniu nietkniętej ręką człowieka natury, przyciągnąć może Biebrza. Rozlana szeroką doliną rzeka, tworzy malownicze – choć miejscami niebezpieczne mokradła. Próżno tu szukać cywilizacyjnych wygód. Niezwykle bogata jest za to fauna i flora, unikalna i dostępna w takiej formie wyłącznie nad Biebrzą. Jedną z fajniejszych atrakcji jest flisacki spływ jej nurtem. Można wybrać opcję jednodniową lub – wg uznania – dłuższą.
Dzika Puszcza Białowieska
Kolejne dzikie i pozbawione cywilizacji miejsce. Przy ogromnym wysiłku lokalnych władz oraz dużego grona rozkochanych w niej przyrodników, Puszcza Białowieska pozostała taka, jaką 12 tysięcy lat temu, po ustąpieniu lodowca, stworzyła ją natura. Piękny starodrzew, zakrywający Puszczę przyjemnym cieniem, mokradła (z nieco dokuczliwymi komarami), nietoperze, fauna i flora – z unikalnymi na światową skalę gatunkami roślin i zwierząt, no i królujący nad wszystkim, majestatycznie dumny i piękny żubr. W otulinie Puszczy, w Białowieży dostępnych jest mnóstwo przytulnych, klimatycznych gospodarstw, oferujących nie tylko wygodny nocleg, ale również przysmaki lokalnej kuchni i ciekawe opowieści.
Wysokie Tatry
Wielbiciele dobrego piwa, lokalnej kuchni i góralskich opowieści, odnajdą się w owianym sławą Zakopanem, spędzając czas na barwnych i pełnych lokalnego kolorytu Krupówkach. Miłośnicy pieszych wycieczek, mogą za to spędzić cudowny czas na jednym ze szlaków. Do wyboru, do koloru - w zależności od stopnia trudności – jest ich wiele. Malownicza Dolina Chochołowska, Dolina Kościeliska, Rybiego Potoku, Morskie Oko. Nie zapominajcie tylko, że góry są zaskakujące i mimo swojego piękna – surowe. Weźcie to pod uwagę planując godzinę wyjścia i powrotu, dobierając ekwipunek do trasy i wybierając ubranie.
Tajemnicze zamki
Ile jest historii o Białej Damie i jej niespełnionej miłości, kłótniach kochanków, zakończonych morderstwem i wielkich uniesieniach z dramatem i duchami w tle? Pewnie tyle, ile pięknych zamków i zagadkowych ruin w całej Polsce – czyli ogromnie wiele. Bogata historia Polski sprawiła, że podróż śladami zamków odbyć się może w dowolnym kierunku i na wybraną liczbę dni. A każdy z nich skrywa inne, mrożące krew w żyłach tajemnice.
Śladami zbójnickich wojaży – Beskid Żywiecki
Wracamy w góry – Równica, Czantoria, Wisła, Ustroń, Babia Góra – cudowne, malownicze szlaki spacerowe, zimne, górskie strumienie Wisły, gęste lasy i opowieści o Ondraszku – legendarnym beskidniku, który rabował bogatych i oddawał biednym. Beskid Żywiecki pełen jest zagadek, pięknych widoków i świetnej atmosfery. Małe, klimatyczne miasteczka przygraniczne z przejściem do Czech, pyszna kuchnia i barwny, lokalny koloryt – czego chcieć więcej?
Malownicza Dolina Sanu
A może chcecie poznać polskich kowbojów? To możliwe w bieszczadzkich połoninach. Trudno tu uświadczyć wygód cywilizacji i wielogwiazdkowych hoteli. Bardzo łatwo za to, zatracić się w uroku natury i życia na jej zasadach. Odwiedź Otryt, spędź noc w Chacie Socjologa, w której do mycia musisz nabrać wody ze studni, ogrzać się możesz przy kominku, a poczytać w świetle migoczących świec. Znajdziesz tu wiele tego typu gospodarstw. Nie ma tam w pokojach telewizorów i wanien z jacuzzi, jest za to ręcznie haftowana pościel, samodzielnie wypiekany chleb i swojskie przetwory, jest pełna przyjaźń z naturą i życie w nadawanym przez nią rytmie. Wierzcie lub nie – w takich okolicznościach odpoczywa się niezwykle łatwo i przyjemnie.
Zawsze atrakcyjny Kraków
Coś dla mieszczuchów. Kraków kocha każdy, kto go choć raz odwiedził. Zajmuje czołowe miejsca w rankingach przewodników zagranicznych, uwielbiany przez Polaków i turystów z całego świata. Doceniany za klimat i swój charakter. Piękny Rynek Główny z mnóstwem atrakcji, Sukiennice i Zamek Królewski na Wawelu. Ale to nie koniec – jest jeszcze przewspaniały Kazimierz, żydowska dzielnica miasta. Pełna wąskich, brukowanych uliczek, atrakcji historycznych, przytulnych knajpek i swojego unikalnego charakteru, którym rozkochuje od pierwszego wejrzenia.
Cudowne wybrzeże
Skoro zajrzeliśmy już w większość zakątków na mapie Polski, zostało nam morze. Złocisty, drobny piasek, piękne, rozległe plaże, bursztyny, szum fal, no i atrakcje miejskie u boku. Mowa o Trójmieście. Łączy gwar dyskotek, szum wielkich koncertów i imprez, przytulność małych smażalni, no i hity każdego z trzech miast – gdańskiej starówki z pilnującym porządku, dumnym Neptunem w jej sercu, Skwerem Kościuszki w Gdyni – z oceanarium i zwiedzaniem jednego z cumujących tam okrętów oraz sopockim molo ze smaczną rybką w smażalni i długim spacerem na sam jego koniec. Atrakcje w Trójmieście można mnożyć – ale od czegoś trzeba zacząć.

Na końcu Polski – Hel
Nasze subiektywne zestawienie kończymy morzem, ale w innym, niż trójmiejski stylu. Koniec Polski, mały, wysunięty w morze cypelek – Hel. Niewielkie, nadmorskie miasteczko z niezaprzeczalnym, niedostępnym nigdzie indziej urokiem. Pełne kaszubskiego klimatu, z pyszną, lokalną kuchnią i plażą z dwóch stron miasta. Nieco spokojniejsze wody od strony Zatoki Puckiej i szumiące fale od strony morza. No i do tego oczywiście bogata baza noclegowa, fantastyczne restauracje z szantami i letnimi ogródkami, pyszne lody, gofry i fokarium w sercu miasteczka. Spacerowicze nie będą się nudzić, pokonując jeden z leśnych szlaków, odkrywając bunkry i zabytki Helu, rozlokowane wzdłuż wydm lub pokonując jedną z tras rowerowych.

Źródło: Sportroom.pl

1 komentarz:

  1. Bardzo lubię Polskę, lubię ją zwiedzać. Jedynymi rejonami w których nie byłam i nadal żal że nie umiem tam dotrzeć to Mazury i Podkarpacie. Nie wiem dlaczego. Mam nadzieje, że już niebawem się to wreszcie zmieni. Bardzo bym tego chciała.

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.