Fakty i mity na temat kaszlu

Share This

Wraz z powrotem dzieci do przedszkoli i szkół, rozpoczął się w najlepsze sezon chorobowy. Najbardziej uciążliwy dla dzieci jest katar i kaszel; obie te przypadłości spędzają sen z powiek i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Na straży zdrowia staje np. Mucosolvan, który dziś trochę wezmę pod lupę.

Gdy kaszel pojawia się u naszego dziecka, zwykle od razu sięgamy po leki typu Mucosolvan; boimy się, że mała infekcja może rozwinąć się w coś poważniejszego. Przyjrzyjmy się najpierw kilku faktom dotyczącym kaszlu i sprawdźmy w jaki sposób dobrać odpowiedni syrop.

MIT Kaszel zawsze świadczy o chorobie

Kaszel to mechanizm ostrzegawczy, który oczyszcza drogi oddechowe nie tylko z zalegającej wydzieliny, ale także z pyłków, dymu czy drażniących substancji chemicznych. Nie zawsze świadczy zatem o chorobie, choć jednak często jest z nią związany - najczęściej pojawia się w przebiegu infekcji dróg oddechowych podczas przeziębienia. W większości przypadków kaszel suchy przerodzi się w mokry i wówczas musisz działać - ale o tym za chwilę.

MIT Każdy syrop leczy każdy kaszel

Mimo postępu medycyny nie istnieje złoty środek na wszystkie dolegliwości, lub chociażby lek na różne rodzaje kaszlu. Najważniejsze jest rozpoznać kaszel: suchy czy mokry i dobrać do niego odpowiedni syrop - to zagwarantuje Wam szybsze wyjście z opresji. Pamiętaj jednak, że syrop na kaszel suchy nie będzie odpowiedni w przypadku kaszlu mokrego; nie podawaj go bo możesz tylko pogorszyć sytuację. Kaszel suchy hamuje się i łagodzi by nie zakłócał spokojnego snu, natomiast kaszel mokry wymaga leku wspomagającego usuwanie wydzieliny. Mucosolvan upłynnia zalegającą wydzielinę i tym samym zmniejsza jej lepkość dzięki czemu, nie “czepia” się ona do oskrzeli i łatwiej ją usunąć. Działa także przeciwzapalnie, co z pewnością naturalnie przyspiesza proces zdrowienia.

MIT Na kaszel zawsze syrop!

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych produktów na kaszel; tabletki, kapsułki czy proszek to alternatywy dla tradycyjnych syropów i dobra opcja dla dorosłych, którzy dzięki temu nie muszą zabierać do pracy całej butelki leku. Jednak syrop dla dzieci łatwiej będzie podać niż dużą tabletkę; zwłaszcza, że np. Mucosolvan można kupić w smaku owoców leśnych lub truskawki i wanilii!

MIT Syrop należy zużyć jak najszybciej

Jest na rynku sporo produktów, które trzeba zużyć w ciągu miesiąca lub nawet kilku dni od otwarcia. Syropy na kaszel raczej do nich nie należą. Przykładowo: Mucosolvan może stać otwarty do roku, a Mucosolvan Mini do 6 miesięcy - pamiętaj jednak żeby właściwie je przechowywać; zgodnie z zaleceniem producenta.

FAKT Należy dużo pić i oklepywać plecy

Picie dużej ilości wody usprawnia upłynnianie wydzieliny, nawilżane są także śluzówki przez co dziecko mniej się męczy. Woda, herbata owocowa czy tradycyjny rosół to sztab kryzysowy, który od razu powinien pójść w ruch. Oklepywanie z kolei to łatwy zabieg, który warto zastosować zwłaszcza u małych dzieci. Oklepywania pleców chorego dziecka poprawia ukrwienie w płucach i pomaga usunąć zalegającą wydzielinę. Ułóż dłoń w “łódeczkę” i oklepuj plecki dziecka od dołu do góry; nie za mocno ale też nie za lekko.

FAKT Kaszel może trwać bardzo długo

Kaszel zwykle trwa przez cały okres choroby, czyli do około 14 dni. Często jednak u dzieci okres ten może się wydłużyć nawet do miesiąca! Kaszel niby wyleczony wraca po zmianie temperatury otoczenia, w momencie gdy dziecko się zgrzeje lub zmęczy; nie panikuj, to całkiem normalne - po prostu drogi oddechowe potrzebują więcej czasu na oczyszczenie. Jeśli jednak do kaszlu wróci katar, temperatura lub inne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem bo może to być niedoleczona infekcja lub po prostu kolejna choroba.

FAKT Syropy z ambroksolem warto stosować z antybiotykiem

Podczas równego stosowania syropu Mucosolvan zawierającego ambroksol i niektórych antybiotyków zaobserwowano zdecydowane skrócenie czasu trwania infekcji. Wynika to z tego, że ambroksol ułatwia wchłanianie antybiotyków do płuc zwiększając jego efekt terapeutyczny.

FAKT Syropu wykrztuśnego nie wolno stosować przed snem

Leki wykrztuśne, czyli mobilizujące organizm do usuwania wydzieliny, powinny być podawane najpóźniej 3-4 godziny przed snem. Jeśli podasz preparat o zbyt późnej porze, Twoje dziecko może wybudzać się z napadami kaszlu - to będzie naturalna reakcja organizmu. Pamiętaj: leki wykrztuśne tylko na dzień, ewentualne krople lub syropy przeciwkaszlowe na noc.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia Twojego dziecka, nie krępuj się i idź do lekarza. Lepiej wyjść na nadopiekuńczą mamę, niż zareagować zbyt późno. Kaszel może być bardzo uporczywą dolegliwością, zwłaszcza u malutkich dzieci i tutaj najważniejsza jest szybka reakcja. Jesień za pasem, my już zaliczyliśmy pierwsze choróbsko i dzięki Mucosolvan wyjątkowo szybko pozbyliśmy się kaszlu. Zdrowia Wam życzę!

10 komentarzy:

 1. stosujemy mucoslvan od lat- infalacje zawsze pomaga

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny artykuł, akurat zbliża się czas przeziębień. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na jesienne wahania pogody, skłonność do podłapywania chorób, wpis jak najbardziej do wczytania. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze poznać mity i fakty... bo jednak można się czasem pogubić ;) zdrowia dla nas wszystkich na te jesień!

  OdpowiedzUsuń
 5. Szalenie aktualny temat, zwłaszcza dla mam przedszkolaków ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. To prawda, dzieci chorują, jeden od drugiego ale najgorsze chyba w tym wszystkim jest to że rodzice nie zawsze są odpowiedzialni i puszczają chorego maluszka do przedszkola, szkoły.
  Z drugiej strony paczę na siebie i sama też łażę chora do roboty. Więc dobrze jednak coś sobie zaaplikować za wczasu.
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Warto w okresie słabszej odporności podziałać zapobiegawczo, wzmocnić organizm, dbać o siebie, dobrze spać:) a na kaszel polecam syrop z cebuli;) chociaż Mucosolvan oczywiście tez znam z rodzinnej autopsji;)

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo przydatny post'
  niestety temat u nas jak najbardziej na czasie.

  OdpowiedzUsuń
 9. My się właśnie klepiemy 3 dzień

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.