Jak rozwijać ciekawość świata dziecka?

Share This
Nasze dzieci codziennie odkrywają coś nowego; zwłaszcza gdy są małe. Starszaki zaczynają się interesować konkretnymi zagadnieniami i tematami, które warto pielęgnować bo mogą się w przyszłości przerodzić w pasję lub pomysł na życie. Przygotowałam krótką listę z poradami jak rozwijać ciekawość dziecka - sprawdzone na moim starszaku.

Książki i programy edukacyjne
Książki to niewątpliwie skarbnica wiedzy; wiedza sama w sobie oprawiona w ilustracje. Ten sposób przekazu informacji ma wielki plus; można do nich wrócić kiedy tylko jest taka potrzeba czy chęć. Dziecko, które ma w zasięgu rąk półkę z książkami, zdecydowanie chętniej po nie sięga i samo lub z pomocą rodziców poszukuje, odkrywa, uczy się i przegląda. Programy telewizyjne są uzupełnieniem słowa pisanego, ale musisz je wybierać mądrze. Swego czasu na kanale CBeeies emitowano świetny program "Nina i neuronki", który w przystępny sposób uczył o kwestiach w sumie trudnych i skomplikowanych. "Andy i prehistoryczne przygody" czy "Ogródek Pana Warzywko" idealnie nadają się dla małych dzieci; do National Geographic (choć programy ma świetne!) nadaje się dla dzieci w wieku minimum 6 lat - choć i dla nich większość treści może być zbyt trudna. Pamiętaj jednak, że telewizja powinna być jedynie uzupełnieniem do książek, nie stawiaj na jedną formę przekazu.

Mapy i plakaty
Moim zdaniem mapa świata powinna znaleźć się w pokoju każdego dziecka; jest to nie tylko fajna ozdoba wnętrza, ale sposób na oswojenie się malucha z wiadomością, że świat nie kończy się na naszym podwórku. Popularne naklejki na ścianę, plakaty i wersje nieco większe świetnie sprawdzą się u ciekawskiego malucha. Osobiście bardzo polecam wszelkie produkty dostosowane dla dzieci, a nie kupowane na wyrost; a dodatkowe elementy mobilizujące malucha do odkrywania świata to wielki plus. Mapka zdrapka to jeden z fajniejszych produktów do dziecięcego pokoju, jaki znalazłam:
 • świetne, kolorowe wydanie idealne dla dziecka
 • genialne źródło wiedzy o świecie, kontynentach, zwierzętach i miejscach
 • materiał, z którym da się pracować poprzez zdrapywanie i/lub zaznaczanie miejsc odwiedzonych podczas rodzinnych wycieczek
 • mapa zachęca do pytań i odkrywania, może być początkiem rozmów o świecie, florze i faunie
 • w zależności od wybranego egzemplarza możemy na nim odkrywać miejsca i charakterystyczne budowle czy zwierzęta zamieszkujące konkretne regiony
 • do samej mapy dołączone są elementy dodatkowe takie jak karty, naklejki, mazak czy instrukcja
 • mapa to świetny pomysł na wartościowy prezent w rozsądnej cenie.
Na plakatach mogą znaleźć się ilustracje, ulubione postaci z bajek lub motywy np. w towarzystwie alfabetu czy cyferek. U starszaka sprawdzą się także plakaty z konstelacjami gwiazd czy innymi poważniejszymi informacjami - pamiętaj jednak, żeby ze starszym dzieckiem uzgodnić czego by chciało.

Wyjdźcie z domu!
Nic tak nie rozwija i nie zaspokaja ciekawości u dziecka jak wyjście z domu i odkrywanie. Muzea, wystawy, wycieczki krajoznawcze - możesz to zrealizować już z małym dzieckiem. Oliwier swoją pierwszą podróż odbył w wieku 2,5 roku; nasz rodzinny EuroTrip był rewelacyjnym pomysłem i Oli mimo, że mały świetnie się bawił, uczył jak zachowywać w muzeum, na terenie zabytków, w restauracji i na ulicy obcego miasta. Odwiedzaliśmy lokalne bazary, spacerowaliśmy plażą niekoniecznie piaszczystą, jedliśmy prawdziwy sorbet, który smakuje zupełnie inaczej niż ten ze sklepu. Nawet wyjście do pobliskiego lasu będzie dla Twojego dziecka świetnym doświadczeniem i jeśli myślisz, że tylko maluchy odkrywają w ten sposób świat, to jesteś w błędzie. Starszakowi wręcz lupę, zabierzcie ze sobą atlas i szukajcie śladów zwierząt, robaków, grzybów, liści konkretnych drzew - każdy "zwykły" spacer może zamienić się w pasjonującą wyprawę pełną odkryć.

Eksperymenty, testy i zagadki
Jeden z najbardziej efektownych sposobów na odkrywanie świata, to właśnie eksperymenty i zagadki. Dziecko dzięki nim zapamiętuje więcej niż wertując książkę czy oglądając nawet bardzo interesujący program. Niespodziewane efekty zaskakują i zapadają w pamięć, a dziecko dodatkowo je utrwala opowiadając o tym co zrobiło i zobaczyło. Podczas każdego eksperymentu rozmawiajcie, tłumacz dziecku co robicie, co się dzieje i z czego wynika efekt. Większość gotowych zestawów do eksperymentowania ma dołączoną instrukcję z pełnym opisem - co z pewnością ułatwia rodzicom pracę z taką pomocą naukową.

Zauważyłaś, że wszystkie powyższe propozycje się uzupełniają? Jeśli połączymy wszystkie te elementy, to dostaniemy receptę idealną na rozwijanie ciekawości świata. Wbrew pozorom wcale nie musisz wydać na to kolosalnych pieniędzy, za to w przyszłości zbierzecie wartościowe żniwo w postaci wiedzy i doświadczeń.

KONKURS
Do wygrania Mapka Zdrapka Świat w formacie 40x60cm

Zadanie konkursowe: napisz do kogo powędruje wygrana przez Ciebie mapa
 
Regulamin konkursu
1. Organizatorem konkursu jest właścicielka fanpage Oli Loli New Life
2. Sponsorem nagrody jest firma Mapka Zdrapka
3. Konkurs przeznaczony jest dla fanów obu profili
4. Zadanie konkursowe: w komentarzu na fanpage TUTAJ odpowiedz na zadanie konkursowe
5. Konkurs trwa od 11.10 do 20.10.2018 włącznie
6. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu 5 dni od zakończenia konkursu na fanpage organizatora.
7. Zwycięzca konkursu ma obowiązek w ciągu 3 dni (lub terminie wskazanym przez organizatora) od ogłoszenia wyników przesłać w wiadomości prywatnej dane teleadresowe w celu wysyłki nagrody. W przypadku nie zgłoszenia się po odbiór nagrody w przewidzianym terminie zostanie wyłoniony kolejny zwycięzca.
8. Konkurs jest kierowany do osób pełnoletnich
9. Konkurs i wysyłka nagród odbywa się na terenie Polski.
10. Konkurs nie jest w żaden sposób sponsorowany, popierany ani przeprowadzany przez serwis Facebook ani z nim związany. Serwis Facebook nie ponosi odpowiedzialności za przebieg konkursu.

Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. (RODO). 

Informujemy, że: Organizatorem konkursu i Administratorem danych osobowych jest Paulina Grochowska, właścicielka bloga www.oliloli-newlife.com Kontakt z administratorem za pośrednictwem poczty elektronicznej: oliloli.newlife@gmail.com

Dane przetwarzane są jedynie w celu wysyłki nagrody i w tym celu zostaną przekazane firmie oMAPPo sp. z o.o.. Dane osobowe zwycięzcy będą przechowywane do 14 dni od momentu przesłania ich do Organizatora konkursu. Dane osobowe mogą być przekazywane do Sponsora nagrody (firmie Anek), a ich kopię można uzyskać pisząc na adres poczty elektronicznej: paulina88g@wp.pl. W stosunku do administratora można żądać prawa dostępu do danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz przenoszenia danych. Na działania administratora przysługuje prawo wniesienia skargi do organu odpowiedzialnego za nadzór nad przestrzeganiem ochrony danych osobowych

9 komentarzy:

 1. Taka mapka faktycznie powinna być w pokoju każdego dziecka - będzie miało łatwiej na geografii, gdy pozna położenie różnych państw, a szczególnie tych gdzie było na wakacjach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Przydatny gadżet, z pewnością przyda się w pokoju dziecka ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Powodzenia wszystkim uczestnikom! Co zaś do punktów w pełni się zgadzam, wszystkie te rzeczy są ważne w rozwoju dziecka

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, aż chciała bym mieć dzici aby w nich budować ciekaość życie i "odkrywania go";)

  Powodzenia uczestnikom !;)

  OdpowiedzUsuń
 5. super jeśli rodzice wzmacniają ciekawość świata u malucha. Miłego tygodnia.

  OdpowiedzUsuń
 6. takie mamy to fajny produkt, pozwala na podróże palcem po mapie, rozwijać właśnie ciekawość dziecka czy planować kolejne podróże.

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.