Wyjątkowe jeziora tylko na Mazurach

Share This
Mazury kochają Polacy, ale cenią je również turyści z innych krajów. Widać to chociażby na podstawie niesłabnącego zainteresowania Krainą Wielkich Jezior wśród osób, które przyjeżdżają do Polski na wczasy. I wybierają właśnie Mazury. Potwierdzeniem ogromnej popularności mazurskich jezior oraz dowodem ich wyjątkowości było uwzględnienie ich kandydatury w konkursie na nowych siedem cudów natury. Pojezierze Mazurskie co prawda nie znalazło się wśród finałowej siódemki, ale dostało się do ścisłego finału.


O wyjątkowości Mazur świadczy chociażby fakt, że tylko one spośród wszystkich europejskich kandydatur dostały się na listę czternastu najpiękniejszych i najbardziej wartościowych cudów natury na świecie. Poza tym są one w tym gronie jedynym pojezierzem, co dodatkowo potwierdza ich unikatowość.

Na pięknie oraz wyjątkowości Mazur poznał się zatem cały świat. A za co tak bardzo cenią go Polacy? To niewątpliwie idealne miejsce na wypoczynek. Na mazurskich plażach i na wodach mazurskich jezior odpoczywają ludzie z całego kraju. Czyste powietrze i możliwość spędzenia choćby chwili w otoczeniu cudownego, w wielu miejscach nadal naturalnego, krajobrazu kusi wielu. Nie brakuje również tych, którzy Mazury cenią przede wszystkim za możliwość różnorodnego spędzania czasu. Niektórzy łapią opaleniznę lub wypoczywają w luksusowych ośrodkach wczasowych. Inni wybierają wypoczynek aktywny. Na wodach mazurskich jezior można uprawiać wiele sportów. Począwszy od rowerów wodnych czy kajaków, przez rozwijanie umiejętności pływackich, aż po żeglowanie i przemierzanie całych szlaków żeglarskich.

Woda, a wokół cisza. Tym, co niewątpliwie przyciąga na Pojezierze Mazurskie, pozostaje z jednej strony cudowny krajobraz, ale zarazem niesamowita cisza. Liczne jeziora objęte są strefą ochronną, w której zabrania się używania łodzi wyposażonych w silniki. Współcześni ludzie otoczeni są na co dzień przez szum maszyn. Na Mazurach można od tego odpocząć, zaobserwować nie tylko dźwięki przyrody, z którą coraz bardziej traci się kontakt, ale także usłyszeć własne myśli. Nad mazurskimi jeziorami można się uspokoić i wyciszyć, jak w niewielu miejscach na świecie.

Mazury są dla każdego. Z całą pewnością odpoczywać na Mazurach może każdy. Zwolennik aktywnego spędzania czasu, jak również pasjonat historii, zabytków i niesamowitej architektury. Mazurskie pagórki, wzgórza i wzniesienia kryją między sobą nie tylko liczne jeziora o różnej wielkości. W ten zróżnicowany teren wpisane są również niesamowite budowle. Na przestrzeni wielu wieków ludzie wykorzystywali bowiem specyficzne ukształtowanie mazurskiego terenu. Kraina Wielkich Jezior zapewnia atrakcje dla młodych i starszych. Każdy znajdzie coś dla siebie. A przebywanie wśród naturalnych lasów, czystych wód i pięknych krajobrazów każdemu wychodzi na zdrowie. Korzysta nie tylko ciało, ale uspokaja i regeneruje się również psychika. Trudno znaleźć drugie tak cudowne miejsce, jak Mazury. Za to bardzo łatwo odpoczywa się nad wodami mazurskich jezior.

Portal Zbiorniki-Wodne.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

6 komentarzy:

 1. Znam Mazury jedynie z książek i zdjęć. Chciałabym kiedyś zobaczyć je na żywo :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie w tym roku planujemy jechać na Mazury w wakacje...
  Obserwuję i zapraszam do mnie :)

  http://zyciepelnekoloru.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne zdjęcie, ale to chyba nie Mazury z tymi górami w tle? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Spędziłam w tym roku dwa tygodnie na Warmii i Mazurach - świetny relaks i fantastyczne miejsca!

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.