Matura to bzdura? Czyżby?

Share This
Egzamin maturalny jest tym największym i najważniejszym, z którym musi zmierzyć się uczeń szkoły średniej. Ogrom materiału i nauki czasem staje się tak wielki, że nie wszyscy dają radę i polegają. Spokojnie! Poprawka jest właśnie po to, by spróbować jeszcze raz  – trzeba tylko wiedzieć, jak się uczyć i na co zwrócić uwagę.

Matura to nie tylko język polski, matematyka i język obcy. Aby dostać się na wymarzone studia, trzeba zdać także przedmioty dodatkowe, których nauka też pochłania dużo czasu i nerwów. Jak ogarnąć to wszystko, kiedy materiału tak dużo?


Opracuj system

Jak się uczyć, żeby osiągnąć jak najlepsze wyniki? Pamiętaj, że zbyt wcześnie rozpoczęta nauka może być nieefektywna, jeśli źle ją rozplanujesz. Warto zajrzeć w dobrze skomponowane repetytorium maturalne, nie pierwsze lepsze ale sprawdzone przez kogoś - nawet samego nauczyciela. Moja nauczycielka od polskiego sama polecała odpowiednie publikacje, byśmy nie czytali przysłowiowego badziewia. Jeśli nie wchodzi Ci nauka przez czytanie; przygotuj mapę myśli lub przetestuj inne techniki zapamiętywania.

Korepetycje na cito!

Świetną pomocą są korepetycje oraz kursy dodatkowe, na przykład kursy maturalne, które organizowane są obecnie w wielu placówkach. Często same powtórki w szkole i w domu to za mało, zwłaszcza gdy w grę wchodzi poziom rozszerzony lub trudne przedmioty ścisłe. Kursy maturalne zwykle rozpoczynają się na początku października, ale w wielu miejscach organizowane są także ekspresowe powtórki. Oczywiście, to dodatkowy koszt, ale gdy celem jest zdanie matury, warto w siebie zainwestować.

Nie zwariuj

Poprawka to nie koniec świata więc nie zapuść korzeni nad książkami i notatkami, ale spotkaj się od czasu do czasu ze znajomymi. Takie wyjścia to momenty, w których można się troszkę oderwać od książek i pozwolić umysłowi odpocząć od natłoku informacji. Pamiętaj o tym, ponieważ zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy nauką i wypoczynkiem daje najlepsze efekty. Z całą pewnością rodzice denerwują się bardziej niż Ty i może dochodzić między Wami do spięć. Postaraj się ich zrozumieć i spokojnie wytłumacz, że jesteś dorosłą osobą i wiesz co robisz.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.