Edukacja finansowa dziecka - jak zacząć?

Share This
Posiadanie dzieci wiąże się z wielką radością i dumą, ale również z nawałem pracy oraz obowiązków. Wychowanie malucha polega na uczeniu go wielu rzeczy, które przydadzą mu się również w życiu dorosłym. Jedną z nich jest edukacja finansowa, dzięki której pozna wartość pieniądza oraz będzie świadom tego, że nie spadają one z nieba. Z pewnością ułatwi to naszym dzieciom gospodarowanie środkami w przyszłości.

W jakim wieku rozpocząć naukę?

Chociaż nieraz można spotkać się z opinią, że dopiero nastolatek będzie w stanie poznać prawdziwą wartość pieniądza to jednak najlepszym rozwiązaniem jest sukcesywne uświadamianie dziecka już od najmłodszych lat. Wiadomym jest to, że w zależności od wieku należy zmieniać metodę nauki, ale najważniejsze, aby już po skończeniu dwunastu miesięcy Twój maluch miał styczność z pieniędzmi i dowiadywał się do czego służą.

Po co uczyć malucha finansów?

Dziecko należy oswoić z tematyką finansów i uświadomić mu, że wszystko ma swoją cenę a pieniądze nie rosną na drzewie. O ile byłoby łatwiej, gdyby można było je pozbierać z krzaka! Niestety, nie ma takiej opcji i Twój maluch powinien się o tym dowiedzieć jak najszybciej. Dlaczego? To dość oczywiste. Naszym zadaniem jest wychować dziecko tak, aby poradziło sobie w przyszłym, dorosłym życiu. Nieświadoma osoba, która nie ma szacunku do pieniądza i nie potrafi zapanować nad swoimi finansami, nie będzie żyła dobrze, ponieważ prawdziwe życie zweryfikuje jej podejście. Zderzenie z rzeczywistością może być natomiast bolesne a my chcemy tego oszczędzić swojemu dziecku. Dlatego właśnie edukacja finansowa jest tak istotna i to już od najmłodszych lat!

Od czego zacząć?

Od momentu, w którym Twoje dziecko skończy rok możesz podsuwać mu monety (tylko i wyłącznie pod opieką i baczną obserwacją, żeby maluch ich nie połknął!) i banknoty. Dobrym pomysłem jest również pokazanie karty płatniczej i tłumaczenie, że na niej też są pieniążki. Mów swojemu skarbowi, że za pieniążki można kupić zabawki, ubranka albo chlebek. Jak dziecko będzie trochę starsze to daj mu zapłacić za coś w sklepie. Niech widzi to, co przez ostatni czas mu tłumaczyłaś – są pieniążki, jest produkt.

Dziecko wie czym są pieniądze - co dalej?

Opowiadaj maluchowi o tym, na co najbardziej potrzebuje się środków (dom, jedzenie, ubrania). Powiedz, że bez opłacenia tych rzeczy w mieszkaniu mogłoby być ciemno bądź zimno. Opowiedz skąd masz pieniądze, czyli co robisz w pracy i dlaczego musisz do niej chodzić. To również dobry moment, aby powiedzieć maluchowi, że Twoja pensja nie jest z gumy i nie na wszystkie przyjemności zawsze wystarczy. W tym momencie wytłumacz także dziecku czym są potrzeby a zachcianki.

Jak najlepiej trafić do malucha?

Używaj jak największej ilości przykładów i ciekawych anegdotek, dziecko na pewno lepiej zrozumie i będzie mu łatwiej słuchać odnosząc to do prawdziwego życia. Zrezygnuj z nauki w formie długich wykładów. Krótkie komunikaty raz na jakiś czas wystarczą. Dobrym sposobem są gry i zabawy, które dotyczą spraw finansowych, np. eurobiznes.
Wychowanie dziecka to trudna sprawa, ale ważne, aby się nie poddawać. Dzięki naszym staraniom może ono mieć dużo łatwiej w życiu. Edukacja finansowa powinna być wprowadzona od najmłodszych lat. Maluch musi się przystosować do dorosłego życia i najlepiej, aby zaczął jak najwcześniej oswajać się z otaczającym go światem, w którym pieniądze grają ważną rolę.
MK
Więcej o finansach: pieniadzeija.pl.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.