Jak ułatwić dziecku poznawanie przyrody?

Share This
Rozwój małego dziecka jest tak szybki i niesamowity, że nie da się tego opowiedzieć jednym zdaniem. Dziecko posiada naturalną ciekawość świata i dla niego każdy kamyk i patyk jest pasjonujący. We wpisie Pozwól dziecku odkrywać świat przybliżyłam Ci trochę moje sposoby i rady jak wspomagać malucha na co dzień. Dzisiaj chciałabym się skupić na przyrodzie i metodach jej poznawania.

Jak przyroda wpływa na dziecko?
Przyroda otaczająca dziecko odgrywa ogromną rolę w jego rozwoju; maluch poznaje naturę za pomocą wszystkich swoich zmysłów: smaku, węchu, dotyku, zapachu i wzroku. Zabawy na łonie natury mają przede wszystkim działanie edukacyjne i terapeutyczne. Maluch poznaje różnorodne faktury i przedmioty, rzeczy ciepłe i zimne, twarde i miękkie - jednocześnie przełamuje lęk przed brudem. W domu mamy zawsze czyste ręce, buzię i stópki - na powietrzu możemy je ubabrać w piasku, pozrywać trawę i często także posmakować różnych rzeczy. Warto pamiętać by na piesze wędrówki ubierać dziecko luźno, w ciuszki, które może pobrudzić. Nic tak nie zablokuje malucha jak puszczenie go "luzem" na łono natury i ciągłe "nie, nie, nie" ze strony mamy. Pozwól dziecku na te niesamowite doświadczenia, a ubraniami się nie przejmuj - są w życiu ważniejsze rzeczy. 
Od czego zacząć?
Już niemowlęta mogą oglądać książeczki przedstawiające elementy ze świata przyrody; karty kontrastowe, a następnie kolorowe ilustracje to świetne wprowadzenie do samodzielnego odkrywania świata. Większym maluchom możesz tłumaczyć co znajduje się na ilustracji, a następnie pokazać  "żywy" odpowiednik. Największym zainteresowaniem tutaj cieszą się oczywiście zwierzęta! Ja sama staram się wybierać książeczki z realnymi ilustracjami zwierząt, roślin i itd - dzięki temu łatwiej jest te elementy odnaleźć w prawdziwym świecie. Przecież ilustracja z grafiką krówki wygląda nieco inaczej niż żywa krowa, prawda? Oliwier bardzo szybko rozróżniał zwierzęta i przyporządkowywał do nich głosy podczas spaceru - ale korzystałam wówczas tylko z publikacji ze zdjęciami, nie ilustracjami.
Rozwój motoryki małej
Zbieranie kamyczków, przesypywanie piasku w dłoniach czy zabawy patykami to genialnie proste metody wspomagające rozwój motoryki małej. Zadanie niezwykle ważne bo dzięki rozwojowi tej sfery, dziecko szybciej i sprawniej zaczyna pisać czy rysować. Koordynacja ręka-oko jest bardzo skomplikowana  i warto wymyślać z maluchem zabawy na powietrzu np. w układanie patyczków, umieszczanie kamyków na narysowanej linii czy  w wyznaczonym obszarze.

Pytaj i opowiadaj
Na spacerze czy podczas zabawy na placu zabaw pytaj dziecko co widzi i odpowiadaj na zadane pytanie. Tą czynnością zwracasz uwagę dziecka na konkretny przedmiot czy zdarzenie i informujesz jak ono się nazywa czy jakie niesie za sobą następstwa. Naucz dziecko słuchać; nie tylko Ciebie i innych dzieci ale samej przyrody. Szum wiatru, śpiew ptaków, bzyczenie przelatującej pszczoły czy stukot kamieni - to bardzo różnorodne bodźce słuchowe, które przyczyniają się do tworzenia całkiem nowych połączeń nerwowych w mózgu. Szum strumyka, trzaski gałęzi i śpiew ptaków w lesie to prawdziwa muzyka i ukojenie dla umysłu!
Pogoda to nie przeszkoda
Często rezygnujemy z wyjścia na powietrze z powodu deszczu czy wiatru - nie rób tego! To tak samo ciekawe doznania dla dziecka jak zabawy w piaskownicy. Jeśli jest w miarę ciepło, załóżcie kaloszki, kombinezon i każda kałuża Wasza! Założę się, że Ty sama wariowałaś podczas deszczu lub zaraz po i wracałaś do domu w przemoczonych butach - pamiętasz jaka to była super zabawa? Nie zabieraj dziecku tej radości i możliwości poznania czegoś zupełnie nowego. Z kolei gdy wieje i boisz się o uszy dziecka, weź cienką czapeczkę albo bluzę z kapturem i kominem na szyję. Idźcie wtedy do lasu, jeśli tylko macie możliwość. Dlaczego? Po pierwsze: w lesie tak nie czuć siły wiatru, a po drugie: las wówczas wydaje niesamowite dźwięki!
Zburz swoje mury, stań się znowu dzieckiem i swojemu maluchowi pozwól na to wszystko, czego sama doświadczyłaś w dzieciństwie. Bieganie po mokrej trawie, pluskanie w kałużach, zbieranie patyków i kamyków, jedzenie jagód prosto z leśnego krzaczka, kulanie w trawie i zakopywanie stóp w piasku - czyż nie brzmi znajomo?

11 komentarzy:

 1. Jak byłam mała uwielbiałam przyrodę, zresztą do dziś uwielbiam! Szum drzew, te wszystkie robaczki, zwierzęta, wiewiórki, ptaki, całe to życie dookoła mnie fascynuje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo zachwycił mnie ten post ❤️ To wazne dla kazdego dziecka

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie to opisalas :) bardzo ważne jest wspierać dziecko w takich odkryciach :) moja córka w dużą dokładnością bada otaczający nas świat i to jest niesamowite :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kombinezon rewelacja ! Sama jako dziecko miałam mnóstwo książeczek i bardzo lubiłam je oglądać i czytać, zbierałam tez różne rzeczy . Świetny post

  OdpowiedzUsuń
 5. Powiem ci że bardzo lubię czytać twojego bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dzieci sa ciekawe swiata i nie mozna im tego uniemozliwiac :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Super post :) na pewno sie on przyda niektórym mamom :)

  OdpowiedzUsuń
 8. No owszem brzmi znajomo. Jak będę miała dzieci to może wypróbuje;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Dokładnie, trzeba dziecku pozwolić robić to co samemu się robiło :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Kiedyś jak będę miała dzieci to napewno będę tutaj wpadać po rady :)

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.