Szkolna stołówka, jak sprawić by była extra?

Share This
Często wracam wspomnieniami do szkolnych lat; zwłaszcza gdy zabiorę się za porządkowanie dysku i folderów ze zdjęciami. Mimowolnie zaglądam do tych z dawnych czasów, a potem siedzę i przypominam sobie przeprowadzki, zmianę szkół, znajomych. Wracam do spraw bardziej i mniej ważnych, o których mimo wszystko się pamięta. Chciałabym, by moi synowie mieli możliwość spożywać posiłki w przystosowanych i jednocześnie przyjaznych pomieszczeniach, siedząc na wygodnych krzesełkach i jedząc z kolorowych talerzyków.

Pamiętam przepyszne obiady w szkolnej stołówce, które kosztowały grosze, a na które czekało się z utęsknieniem do długiej przerwy. Trzeba było pędem biec przez szkolę, by ustawić się w kolejce i nie jeść potem w zbyt dużym pośpiechu. Wszystko byłoby super gdyby te ławki były przyjemniejsze, może krzesła bardziej wygodne, a ściany nieco weselsze. Czasem człowiek czuł się jak skazaniec pomiędzy czterema oliwkowymi ścianami pokrytymi błyszczącą farbą olejną. Jeszcze dzisiaj są takie miejsca; takie, które nie widziały remontu od czasu budowy szkoły, które nie wiedzą co to przyjemne dla oka kolory i dopasowane do wzrostu i wieku dzieci krzesełka. Jak sprawić by posiłek był nie tylko smaczny ale i przyjemny?

Extra stołówka wizualnie
W stołówce dzieci nie tylko spożywają posiłki ale także spotykają się między lekcjami, przed czy po nich. To miejsce, gdzie często podtrzymywane są zawarte w szkole znajomości. Jak powinna wyglądać stołówka by zachęcać do jedzenia i pozytywnych zachowań?
 • ściany - kolory ścian powinny być energetyczne i nasycone, by zachęcać do jedzenia. Świetnie sprawdzą się tutaj barwy soczystej pomarańczy, zieleni i żółci. 
 • meble - powinny być dostosowane do różnych grup wiekowych, jeśli w szkole są uczniowie w zróżnicowanym wieku. Cudownie gdyby stoliki wyglądały jak w domu: mieściły kilka osób, posiadały podkładki i kolorowe serwetki. Krzesełka natomiast wygodne i lekkie, tak by dzieci nie miały kłopotów z ich przesuwaniem.
 • dekoracje - dekoracje na ścianach i stolikach powinny wprowadzać przyjemny nastrój i zachęcać do jedzenia. Kolorowe plakaty ze zdjęciami jedzenia lub grafikami przedstawiającymi owoce i warzywa to świetny pomysł na ożywienie pomieszczenia.
 • menu - przed wejściem na stołówkę warto ustawić tablicę z informacją o aktualnie serwowanym jedzeniu lub wydrukować menu i wywiesić je w widocznym miejscu.
 • relax - jeśli tylko znajdzie się miejsce warto na stołówce zorganizować kącik, w którym umieszczone zostaną sofy i stolik - z myślą o uczniach, którzy nie korzystają z obiadów, a chcą przekąsić coś zabranego z domu.

Extra stołówka funkcjonalnie
Szkolna stołówka to miejsce odwiedzane często przez tłumy dlatego powinna być nie tylko ładna ale też bezpieczna i funkcjonalna. Zwłaszcza podczas przerwy obiadowej panuje tutaj spory ruch i nie trudno o jakiś mały wypadek. Warto zwrócić uwagę na to, by:
 • okienko lub lada do wydawania posiłków była ulokowana w miejscu nieprzechodnim i działać od jednej strony - dzięki temu dzieci nie będą się ze sobą zderzały
 • posiłki były wydawane na tacach, dzięki którym nawet jeśli coś się rozleje lub spadnie z talerza nie wyląduje na podłodze, na której można by się było poślizgnąć
 • oddzielne miejsce do oddawania pustych tac z talerzami - najlepiej sprawdza się w tym przypadku wózek z piętrami, na które można odłożyć tacę
 • naczynia były dostosowane do uczniów w różnym wieku
 • dziecko miało możliwość umycia lub wytarcia rąk po posiłku.
Badanie zrealizowane na potrzeby programu „Extra Szkolna Stołówka” pokazuje, że aż 66% dzieci w szkole podstawowej spożywa posiłki w szkolnych stołówkach, jednocześnie aż 95% ankietowanych nie zwraca uwagi na stan stołówek przy wyborze szkoły dla dziecka. 32% rodziców uważa, że stołówka nie jest komfortowym miejscem do zjedzenia posiłku lub nie ma na ten temat wiedzy. Wśród problemów przytaczanych przez rodziców znajdują się takie jak: zbyt mała przestrzeń, brak komfortowego miejsca do zjedzenia czy za mała przestrzeń przy stoliku, a także brak serwetek i tac. Między innymi przez te niedogodności aż 35% dzieci i nie dojada swoich posiłków. Co to znaczy? Banki Żywności zwracają uwagę, że to ogromne ilości zmarnowanego jedzenia! Z tym zjawiskiem walczy się od lat, także poprzez edukację w szkole. „Extra Szkolna Stołówka” to program edukacyjny skierowany do szkół podstawowych, którego partnerem społecznym jest Federacja Polskich Banków Żywności. Jego celem jest polepszenie warunków, w jakich dzieci w szkołach spożywają posiłki oraz edukacja w zakresie właściwego gospodarowania żywnością. W poprzedniej edycji do programu przystąpiły 543 szkoły z całej Polski.
Także w tym roku organizatorzy programu chcą zaprosić szkoły do uczestnictwa w akcji - wspólnej edukacji i towarzyszącemu jej konkursowi, w którym nagrodą główną jest sfinansowanie remontu stołówki o wartości 30 000 złotych. W konkursie może wziąć udział każda szkoła podstawowa, która zarejestruje się na stronie www.extrastolowki.pl Rejestracji dokonuje dyrektor placówki lub inna osoba dorosła za jego zgodą w okresie od 1 marca 2018 r. do 17 czerwca 2018 r. Do zgłoszenia należy dodać aktualne zdjęcie szkolnej stołówki wraz z krótkim opisem, dlaczego to właśnie w tej placówce powinna ona zostać wyremontowana. Od 1 kwietnia 2018 r. do 17 czerwca 2018 r. każdy z nas może głosować na dodane zdjęcia. Każdego dnia dozwolone jest oddawanie 1 głosu o wartości 1 punktu. Na stronie internetowej programu będą się również pojawiały zadania, za które szkoła może zdobyć dodatkowe punkty. Realizacje zadań specjalnych zostaną opublikowane w galerii prac na stronie internetowej www.extrastolowki.pl

Stołówki zostaną wyremontowane w pięciu szkołach – w czterech, które zdobędą największą liczbę głosów, oraz w szkole wybranej przez jury programu. Dodatkowo w 50 kolejnych placówkach w rankingu eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadzą warsztaty dotyczące mądrego gospodarowania żywnością. 50 następnych szkół otrzyma zestaw akcesoriów dekoracyjnych do szkolnej stołówki.
Sprawdź czy szkoła Twojego dziecka już została zgłoszona do programu, jeśli nie: koniecznie poinformuj dyrekcję lub wychowawcę o takiej możliwości. To wspaniała okazja by nauczyć dzieci nie tylko szacunku do jedzenia, kulturalnego spożywania posiłków poza domem czy spędzania wolnego czasu pomiędzy lekcjami ale także do wzięcia udziału  w konkursie i dostosowania wnętrza stołówki do potrzeb uczniów.
1 „Ocena stanu szkolnych stołówek”, CEM, Marzec 2018, n=253, cała Polska, badanie
przeprowadzone na potrzeby programu „Extra Szkolna Stołówka”.

18 komentarzy:

 1. W szkole gdzie uczę jest super stołówka - wygraliśmy budżet obywatelski:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo trafnych spostrzeżeń. Ja zaczęłam korzystać ze stołówki dopiero w liceum. Była oczywiście dostosowana wystrojem do naszego wieku. Bardzo miło ją wspominam :) I tamtejsze ciastka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety stołówka w szkole moich dzieciaków pozostawia wiele do życzenia. Na szczęście nie jedzą szkolnych posiłków - zabierają swoje.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie trafiłam na naprawdę ciekawą w wystroju stołówkę, a chciałoby się, aby dzieci miały ją super, czasem niewiele potrzeba, aby coś zdziałać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pamiętam za dzieciaka tylko czekałam na ten moment obiadu. Taka stołówka, o której piszesz byłaby wręcz idealna. Mam nadzieję, że z biegiem czasu dostępność takiego rodzaju stołówek będzie powszechniejsza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. U nas z obiadów na stołówce korzystają tylko dzieci dożywiane z programu gminnego. Reszta... nie ma obiadów wcale!

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj problem stołówek szkolnych dopiero przed nami. Synuś obecnie w przedszkolu i jeszcze mamy spokój ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Źle wspominam stołówkę szkolną, m.in. dlatego, że panie zmuszał do.jedzenia. Pani mnie zmuszała do jedzenia gołąbków i traumę mam do dziś!

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja tak sobie wspominam szkolną stołówkę, ale było to dawno temu i zapewne od tego czasu wiele się zmieniło. Akcja z remontem stołówki jest bardzo fajna - myślę, że takie nowoczesne i jednocześnie funkcjonale podejście do stołówki przyniesie korzyści nie tylko uczniom, ale i placówkom

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja nie korzystałam ze stołówki, jadłam obiady w domu - ale faktycznie nie było to zbyt przyjemne miejsce, podobnie jak cała szkoła.

  OdpowiedzUsuń
 11. W mojej szkole nie było stołówki, ale to była mała wiejska szkoła gdzie w sumie w klasach 0-8 było 31 osób, a moja klasa była najliczniejsza ze wszystkich i miała aż 6 osób :P

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety w większości mam ze szkolnymi stołówkami niemiłe wspomnienia. Najczęściej nieapetycznie wyglądające jedzenie, a i sam wygląd stołówek, w których jadałem często nie był najlepszy.

  OdpowiedzUsuń
 13. W naszej osiedlowej szkole stołówka nie jest zbyt piękna. Ale nie wiem czy moje dziecko będzie tam chodzic czy tez nie.

  OdpowiedzUsuń
 14. Szkolna stołówka powinna być sercem każdej szkoły, tak jak kuchnia jest sercem domu :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Genialna inicjatywa, niestety szkolne stołówki często pamiętają lata 50 ubiegłego wieku ;/

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja dobrze wspominam moje szkolne stołówki, ale część z nich pewnie nadal wygląda tak samo ;) bardzo podoba mi się idea tej akcji.

  OdpowiedzUsuń
 17. Jak sobie przypomnę stołówkę z mojej szkoły... fuj

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.