Wyjazd na własna rękę czy z biurem podróży?

Share This
Wakacje, to nie jedyny czas, kiedy wybieramy się na urlop. Kilka wolnych dni na Święta, Majówkę, Boże Ciało, czy w listopadzie stwarza dobre okazje do wyrwania się z dnia codziennego i odpoczynek w innym miejscu. Internetowe promocje Last Minute, biura podróży oraz przewoźnicy prześcigają się w co raz to nowszych ofertach, tak by przyciągnąć jak największą ilość klientów.

Wyjazd pobytowy, czy może zwiedzanie z wycieczką objazdową?

Do kilku lat wstecz, większość Polaków wybierała wyjazdy stacjonarne – ciepłe klimaty, piękne plaże, dobre hotele z basenami, jeśli była taka możliwość to z opcją All Inclusive. Z czasem trend zmienił się częściowo i co raz bardziej popularne stały się wyjazdy krajoznawcze. Zaobserwować można większe zainteresowanie wycieczkami objazdowymi, krajobrazowymi i kulturoznawczymi. Jeśli nie całkowicie objazdowymi, to przynajmniej w połowie. Czy i kiedy warto jeździć zatem na wycieczki zorganizowane? Kiedy lepiej zorganizować taki wyjazd na własną rękę.

Pobytowe wyjazdy zorganizowane

Wyjazdy zorganizowane to przede wszystkim komfort. Komfort podróżowania, zakwaterowania i wyżywienia. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących sobie wygodę oraz spokój. Biuro podróży zajmie się załatwieniem wszelkich niezbędnych formalności. Dostarczy bilety, pomoże w uzyskaniu wizy, zapewni wejściówki, jak również udzieli porad już na miejscu. W trudnych sytuacjach za granicą pomoże w kwestiach językowych, zapewni kontakt z odpowiednimi placówkami, a także na wypadek nieszczęśliwego wypadku, zajmie się opieką medyczną. Wyjazd pobytowy w jednym miejscu to także niższe koszty pod względem zakwaterowania oraz wyżywienia. Biura podróży uzyskają znacznie lepsze warunki przy zapewnieniu ośrodkom wypoczynkowym stałego obłożenia oraz dzięki długotrwałym kontraktom. Takich cen, przeciętny turysta na pewno nie wynegocjuje, a co za tym idzie, za te same pieniądze standard będzie znacznie niższy przy załatwianiu tego osobiście. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przelotów. Loty czarterowe, na których w dużej mierze bazują biura podróży oferują znacznie korzystniejsze warunki, niż to co prezentowane jest w ofercie detalicznej. Ponadto organizator zapewni transport na i z lotniska, podpowie gdzie zrobić zakupy, jak również poinformuje o przewidywanych wydatkach oraz o lokalnych cenach.

Wyjazdy stacjonarne organizowane na własną rękę

Wyjazd stacjonarny organizowany na własną rękę to konieczność zapewnienia sobie zarówno zakwaterowania, wyżywienia jak i transportu – do miejsca docelowego, jak i już na miejscu. Znalezienie odpowiedniej kwatery, biletów lotniczych, ewentualnie wszystkie sprawy związane z wyjazdem własnym samochodem, to dodatkowy czas potrzebny na przygotowanie się do urlopu. Zaletą natomiast niewątpliwie jest swoboda wyboru odpowiedniego obiektu, punktu gastronomicznego oraz dat wyjazdu.

Wycieczki objazdowe z biurem podróży


Wycieczki objazdowe charakteryzują się trochę innymi regułami. W ich przypadku najważniejsze jest, by zobaczyć jak najwięcej obiektów i miejsc interesujących pod względem turystycznym. Niejednokrotnie miejsc oddalonych od siebie o znaczne odległości i z trudnym dojazdem. I w tym przypadku wyjazd z biurem podróży jest znacznie łatwiejszy. Punkty na trasie realizowane są wynajętym transportem, przewodnik wskaże, co jest najważniejsze, na co warto zwrócić uwagę, co spróbować. Jednym słowem poprowadzi za rękę, tak by wyjazd ten był bogaty we wrażenia, a zarazem nie był zbyt męczący. Niestety na trasie pojawią się punkty mniej i bardziej interesujące dopasowane do ogólnych zainteresowań.

Chcąc nie chcąc, będzie trzeba przystosować się do narzuconego czasu zwiedzania, do narzuconych miejsc przeznaczonych na czas wolny, jak i do czekania na resztę wycieczki. Ileś ciekawych dla nas obiektów zostanie pominiętych lub nie będzie w nich wystarczająco dużo czasu z naszego punktu widzenia.

Zwiedzanie na własną rękęvietnam-travel-1691599_960_720.jpg

Wycieczka objazdowa na własną rękę to spore przedsięwzięcie. Zorganizowanie biletów, ustalenie trasy, poznanie kultury danego regionu lub kraju, jego historii, tradycji i sytuacji politycznej. To również zapoznanie się z podstawowymi zwyczajami oraz bazowym słownictwem. Jednym słowem – wykonanie całej pracy biura podróży i jego przewodnika. Nie zmienia to jednak faktu, iż dzięki temu zobaczymy to, na czym nam najbardziej zależy, spędzimy w wybranych miejscach tyle czasu ile tylko będziemy chcieli, spróbujemy lokalnej kuchni, spędzimy czas z tubylcami i dostosujemy tempo podróży do własnych preferencji.
Co zatem wybrać? To już zależy od tego, co bardziej cenimy – wygodę, czy może niezależność.
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeniowym Sprzedawacz.pl

1 komentarz:

  1. Włąśnie to jest pytanie, nad którym rozmyślam od tygodni :)

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.