Jak wybrać łóżeczko niemowlęce?

Share This
Narodziny dziecka wiążą się z wieloma zmianami i przygotowaniami. Pokój niemowlęcia jest jednym z nich. Tworząc go, największą uwagę należy zwrócić na łóżeczko dla noworodka. Przyszli rodzice w dzisiejszych czasach mogą wybierać z szerokiej gamy produktów wielu firm meblarskich.

Rodzaje łóżeczek niemowlęcych.

Rynek mebli, zwłaszcza tych skierowanych do dzieci stara się nadążyć nad zmieniającymi trendami i dostosować do potrzeb nawet najbardziej wymagających klientów. Oferta jest bogata co ma swoje plusy i minusy. Plusem niewątpliwie jest to, że można wybrać produkt najbardziej pasujący gustom, a minusem, że w tym morzu propozycji łatwo się pogubić. Podstawą przy wyborze łóżeczka powinien być rodzaj i rozmiar. Kolorystyka, wzory, motywy czy dodatkowe wyposażenie to drugorzędna sprawa.
W kwestii rozmiarów łóżeczka dziecięce występują najczęściej w dwóch wielkościach: 60/120 cm i 70/140 cm. Natomiast rodzaje łóżeczek to: tradycyjne drewniane łóżeczko dla noworodka ze szczebelkami, designerskie łóżeczka niemowlęce stawiające na wielofunkcyjne rozwiązania, rozkładane oraz typu kołyska i takie, które posłużą dziecku do wieku dorosłego.

Tradycyjne łóżeczka dziecięce a kołyska.

Tradycyjne czyli drewniane łóżeczka niemowlęce ze szczebelkami to rozwiązanie dla wszystkich wyznających zasadę, że w prostocie tkwi siła. Taki model będzie pasował do każdego pokoju dziecięcego. Ponadto to dobry wybór jeśli przyszli rodzice zamierzają umiejscowić łóżeczko dla noworodka w swojej sypialni.
Łóżeczka dziecięce tradycyjne posiadają dwa stopnie regulacji wysokości, które opuszcza się wraz z rozwojem dziecka. Kwestie jakie należy mieć na uwadze przy tego typu rozwiązaniach to jakość użytych materiałów. Drewniane łóżeczka pokryte są farbami bądź lakierami, a dziecko w okresie wyżynania się ząbków najprawdopodobniej będzie podgryzać szczebelki. Dlatego warto sprawdzić czy wybrany model posiada atesty i certyfikaty spełniające normy w zakresie bezpieczeństwa. Istotny jest także rozstaw szczebelków, nie powinien być większy niż 6 cm. Kwestia kolorów, dodatków typu szuflada pod łóżeczkiem to już sprawa indywidualna rodziców.
Z drewna najczęściej wykonywane są także kołyski. Jest to dość ciekawa alternatywa dla tradycyjnego łóżeczka. W końcu mało które dziecko nie lubi bujania. Ponadto to dobre rozwiązanie dla małych przestrzeni, bo zazwyczaj kołyski są węższe i krótsze niż standardowe łóżeczka. Nie należy również obawiać się o krótkoterminową przydatność. Część z oferowanych kołysek posiada funkcję przekształcenia łóżeczka na ławeczkę do siedzenia. Jest to praktyczne i funkcjonalne rozwiązanie, z którego skorzysta nawet 6-latek.

Designerskie, rozkładane i służące do dorosłości modele łóżeczek niemowlęcych.

Design w przypadku łóżeczek dziecięcych nie oznacza modnie ale niepraktycznie. Pokój niemowlęcia z designerskim łóżeczkiem to przede wszystkim praktyczność i przykład na wielofunkcyjność mebla. Takie łóżeczka niemowlęce posłużą nie tylko na pierwsze trzy lata życia dziecka. Dzięki funkcji zdjęcia z jednej strony barierki i umieszczenia jej pod stelażem otrzymujemy kanapę dla starszych dzieci z dodatkową półką na rzeczy. Tak przekształcone posłuży nawet do 6 roku życia dziecka.
Podobną funkcję spełniają łóżeczka niemowlęce zaliczane do kategorii rozkładanych. W tym przypadku mebel posłuży nawet nastolatkom. Z klasycznego wariantu ze szczebelkami z powierzchnią do spania 80/130 cm otrzymujemy łóżko o wymiarach 80/180 cm i dodatkowo zyskujemy komodę o szerokości 50 cm. Większość firm oferujących tego typu łóżeczka dziecięce ma w swych kolekcjach również i inne meble stanowiące wyposażenie pokoju. Jednorazowo można umeblować cały pokój niemowlęcia, który posłuży nawet czternasto- czy piętnastolatkowi.
Z kolei szukając jednego konkretnego rozwiązania na lata można zdecydować się na łóżeczko dziecięce z możliwością wykorzystania do wieku dorosłego. Taka generacja łóżeczek początkowo oferuje powierzchnię do spania o rozmiarze 60/120 cm. Elementem składowym łóżeczka jest komoda z przewijakiem. Następnie łóżko można rozłożyć i otrzymać powierzchnię do spania 90/200 cm co jest spokojnie wystarczające nawet dla dorosłego człowieka. W tej kategorii również po rozłożeniu łóżeczka otrzymujemy komodę.

Wybór łóżeczka dla noworodka.

Pokój niemowlęcia bez łóżeczka istnieć nie może. Z racji tego, że niemowlę spędzi w nim większą część doby, to najistotniejszy mebel. Niezależnie od tego na jaki typ łóżeczka ostatecznie zdecydują się przyszli rodzice muszą mieć na uwadze przede wszystkim jakość produktu, który przełoży się na bezpieczeństwo, czas użytkowania i funkcjonalność. Dlatego nie należy kierować się jedynie ceną. Warto wybrać łóżeczko dla noworodka wysokiej jakości bo w ostatecznym rozrachunku i tak zaoszczędzi się sporo pieniędzy, zwłaszcza jeśli wybierze się model rosnący wraz z dzieckiem.
Artykuł napisany we współpracy ze sklepem Meble Aldo, mającym w ofercie łóżka niemowlęce i dziecięce.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.