Ciekawe dziecko: jak docierają do mnie przesyłki?

Share This
Od czasu do czasu, gdy trafiają do nas większe przesyłki, Oliwier pyta skąd się biorą. Jakim cudem przyjeżdża do niego coś, co ma na etykietce kraj pochodzenia Tajlandia, Chiny czy Włochy. Szukałam jakiejś książeczki związanej z tym tematem, ale niestety nie znalazłam więc musiałam improwizować.

Ale jak to?
Pewnego dnia zawitał do nas kurier i przyniósł małą paczuszkę z Aliexpress (uwielbiam!) - szału w niej nie było, bo tylko gadżety kreatywne, kolorowe taśmy, naklejki i kilka figurek dla Gabrysia. Oliwier zna już te charakterystyczne koperty więc od razu pospieszył ze stałym zestawem pytań: a co tam masz? A masz coś dla mnie? - i oto nowym mnie zastrzelił: mamoooo, a jak właściwie te przesyłki do nas przyjeżdżają? Przecież to tak strasznie daleko!
No tak, to niby proste, niby łatwe do wyjaśnienia, ale ciekawskiego 6-latka nie zadowolą 3 zdania; on chce wiedzieć więcej, on pyta o szczegóły! Szukałam jakiejś fajnej publikacji na ten temat, ale wszystko co znalazłam było albo niedostępne, albo za trudne, albo nie do końca na temat. Postanowiłam więc z pomocą zabawek wyjaśnić ten temat trochę inaczej.
Rodzaje transportu
Przesyłki, które do nas docierają mogą być przewożone na wiele sposobów. Oczywiście od sprzedawcy trafiają najpierw do sortowni, która dzieli przesyłki względem rodzaju transportu, kraju docelowego, gabarytu i rodzaju. Miśki, ubranka, czy autka potrafią przejechać cały świat zanim do nas trafią. Wraz z Oliwierem udało nam się wyróżnić następujące rodzaje środków transportu:
  • drogowy - przesyłki w kartonach, na paletach przemierzają świat pojazdami ciężarowymi lub dostawczymi w zależności od długości trasy i gabarytu ładunku. Ten rodzaj transportu gwarantuje dostawę do każdego punktu - właśnie transportem drogowym kończy się każdy inny rodzaj przewozu paczek.
  • lotniczy - przewóz drogą powietrzną towarów w dowolne miejsce na kuli ziemskiej! Dla samolotu nie są przeszkodą ani góry, ani ocean! Przesyłki w kontenerach lub na paletach wysyłane są w ramach regularnych lotów, dzięki temu transport ten nie jest aż tak drogi, jak mogłoby się wydawać.
  • kolejowy - ładunek dostarczony na terminal kolejowy ładuje się na wagony, którymi wędruje do kolejnego terminala - odbiorcy. Transport ten zajmuje stosunkowo dużo czasu i jest nieco kłopotliwy: przesyłkę trzeba dostarczyć na stację, załadować, potem rozładować i dalej i tak wieźć autem.
  • morski - ładunki z towarami w większej ilości najczęściej przewozi się wielkimi statkami (kontenerowcami). Ich nazwa nie jest przypadkowa; te kolosy zabierają na swój pokład tysiące kontenerów - największy statek świata zabiera ich aż 18 tysięcy, wyobrażasz to sobie?
Nauka przez zabawę
Nauka przez zabawę to najlepsza metoda na wpojenie dzieciom wiedzy. Właściwie przy każdej prozaicznej, domowej czynności możemy przemycić nieco informacji, rzucić myśl, wyjaśnić coś, co dziecko interesuje. Oli uwielbia klocki i często to one są naszymi pomocnikami. Fajowy zestaw Raben od Klocki Blocki to był strzał w dziesiątkę - świetny kontenerowiec, żuraw, autko dostawcze były moimi pomocnikami. Chłopcy wspólnie wybierali ładunek, układali, Oliwier przydzielał role i z Gabrysiem bawili się tak zgodnie, jak nigdy. Oczywiście co chwila wołali mnie do pomocy z ładunkiem, który wypadł za burtę! Jako kierowniczka tego biznesu musiałam podzielić ładunek tak, by można go było przewieźć bez wywrotek. Bawiłam się świetnie; bo patrząc na moich chłopaków tak zaangażowanych nie mogłoby być inaczej.

Ciekawe jakim kolejnym poważnym pytaniem zaskoczy mnie syn :)
Twoje dziecko też Cię tak zaskakuje, że musisz się dokształcić przed odpowiedzią na pytanie?

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.