Jak długo można przechowywać mleko kobiece?

Share This

Karmienie dziecka to bardzo ważne i odpowiedzialne zadanie. Wiele świeżo upieczonych matek ma liczne dylematy w tym zakresie. Szczególnie dotyczą one sytuacji związanych z karmieniem naturalnym, czyli karmieniem piersią. Jednym zaś z większych jest to, czy odciągać pokarm i podawać go w późniejszym czasie. I co równie istotne, jeśli tak, to jak długo i w jakich warunkach przechowywać mleko kobiece? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Naturalne karmienie dziecka – jakie ma zalety?

Z pewnością wiesz, że naturalne karmienie dziecka jest wyjątkowo korzystną opcją zarówno dla maluszka, jak i dla Ciebie. Jego licznych walorów po prostu nie sposób przecenić, bo przecież wspiera rozwój emocjonalny dziecka, buduje poczucie bezpieczeństwa oraz głęboką więź pomiędzy niemowlakiem i mamą. Ponadto mleko kobiece w pełni zaspokaja potrzeby i wymagania maleńkiego organizmu. Natura tak sprytnie to obmyśliła, że przez pierwsze kilka miesięcy niemowlę absolutnie nie potrzebuje innego pokarmu do prawidłowego rozwoju, bo Twoje mleko dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W związku z tym WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) stoi na stanowisku, iż przez pierwsze 6 miesięcy warto karmić wyłącznie piersią.

Karmienie dziecka piersią dodatkowo minimalizuje ryzyko wystąpienia w przyszłości alergii pokarmowych, cukrzycy, otyłości, nadciśnienia i wielu innych groźnych chorób – wszystkie te wnioski poparte są licznymi badaniami. Oczywiście chroni też organizm maluszka, zapewniając mu niebywałą odporność. Aby jednak pokarm spełniał wszystkie te zadania, musi być serwowany we właściwy sposób. Karmienie bezpośrednio z piersi nie jest jedyną opcją. Z powodzeniem możesz odciągnąć mleko, jeśli Twój organizm produkuje je w nadmiernych ilościach, lub np. po prostu musisz zostawić maleństwo pod opieką bliskich, by wyjść z domu. I teraz najbardziej paląca kwestia – w jaki sposób odciągnąć i jak długo przechowywać mleko?

Odciąganie i przechowywanie kobiecego mleka                                       

Zacznijmy od początku, czyli od tego, jak prawidłowo odciągnąć pokarm. Zawsze najistotniejszą kwestią jest higiena. Jeśli odciągniesz pokarm na szybko, bez wcześniejszego dokładnego umycia laktatora, rąk i zrobisz to np. w łazience czy kuchni, istnieje duże prawdopodobieństwo jego zabrudzenia (między innymi chorobotwórczymi drobnoustrojami!), a co za tym idzie – szybszego popsucia mleka, a nawet narażenia maleństwa na problemy zdrowotne. W pierwszym miesiącu życia dziecka myj akcesoria przed każdym użyciem, w drugim miesiącu życia – raz dziennie, a od trzeciego miesiąca przynajmniej 2-3 razy w tygodniu.

W związku z powyższym dokładnie przygotuj się do „procedury” odciągania mleka. Porządnie umyj ręce, paznokcie, cały sprzęt. Nie ma potrzeby, abyś każdorazowo myła piersi przed odciąganiem pokarmu. Znajdź wygodne, czyste miejsce. Odciągnięty pokarm możesz przechowywać w wysterylizowanych szklanych lub plastikowych pojemnikach czy butelkach. Istnieją też specjalne woreczki do przechowywania pokarmu. Jeśli producent akcesoriów do odciągania pokarmu pozwala na mycie ich elementów w zmywarce, zrób to, jeśli natomiast nie, myj pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do naczyń – sterylizuj po każdym umyciu we wrzątku lub w kuchence mikrofalowej. Po umyciu dokładnie wysusz każdy element i przechowuj w szczelnie zamkniętych pojemnikach (1). Jeśli planujesz podać mleko maleństwu jeszcze tego samego dnia, możesz pozostawić je szczelnie zamknięte w temperaturze pokojowej, ale nie dłużej niż na około 6-8 godzin (w temp. 15-25 st. C), optymalnie 4 godziny (w temp. 25-37 st. C).

Jeżeli natomiast chcesz korzystać z odciągniętego mleka dłuższy czas, koniecznie włóż je do lodówki. Przechowuj je przy tylnej ścianie lodówki maksymalnie do 2-5 dni, optymalnie do 96 godzin. Ponadto istnieje opcja zamrożenia mleka „na czarną godzinę”. Teoretycznie możesz je przechowywać w takiej postaci średnio 3-4 (w temp. -14 st. C) do 6 miesięcy bez większych strat na jakości (przy temp. wynoszącej -20 st. C). Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz także na stronie Ministerstwa Zdrowia (2).

Pamiętaj o tym, by opisywać pojemniki z mlekiem, jeżeli planujesz przechowywać obok siebie pokarm odciągnięty w różnych dniach. Co istotne, nigdy nie podgrzewaj mleka np. mikrofalówce, nie przelewaj go do garnka i nie grzej na ogniu. Najlepszym rozwiązaniem jest powolne ogrzewanie, np. w kąpieli wodnej. W przypadku zamrożonego pokarmu możesz go rozmrażać w łaźni wodnej (w temperaturze 37 st. C) lub po prostu pozostawić go do samoistnego rozmrożenia w lodówce. Zamrożonego pokarmu nie rozmrażaj w kuchence mikrofalowej i w garnku na ogniu.

Obecnie istnieje wiele skutecznych i co najważniejsze, bezpiecznych metod na przechowywanie kobiecego mleka. Jeśli planujesz np. powrót do pracy, warto wobec tego zrobić zapas pokarmu, by maluch otrzymywał pełnowartościowe pożywienie. W końcu nie ma nic lepszego niż mleko mamy!

Bibliografia:
1. Wytyczne ministra zdrowia dotyczące higieny procesu odciągania, przechowywania i podawania dziecku pokarmu jego matki, http://www2.mz.gov.pl/wwwmz/index?mr=m15&ms=739&ml=pl&mi=739&mx=0&mt&my=739&ma=032655, data dostępu:13.12.2018
2. Wytyczne dotyczące przechowywania mleka odciągniętego przez matkę dla własnego dziecka, http://www2.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/wytyczne_odcimlek_30092013.pdf, data dostępu: 13.12.2018

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.