Sombrero czy melonik. Recenzja

Share This

Sombrero czy melonik

Wydawnictwo: Granna
 ilustracje: Edward Lutczyn
Cena w sklepie Granna:  29,99 zł
Ilość graczy: 1 - 4
Przedział wiekowy: 4 - 7 lat

Mamy w domu takie dwie drewniane gierki z misiami, które trzeba odpowiednio ubrać dopasowując poszczególne elementy ciała/ ubrania do głowy misia - Oliwier uwielbia tą zabawkę więc z wielkim entuzjazmem chwyciłam za Sombrero czy melonik. Liczyłam na to, że będzie to gra z półki "WOW" - i nie pomyliłam się :)

W pudełku znajdziemy:

- 64 karty, które tworzą 16 portretów dzieci z różnych stron świata
- kostkę do gry
- instrukcję

O co chodzi?

Celem gry jest tak ułożyć elementy by pasowały do dziecka z danego kraju. Mamy możliwości prowadzenia rozgrywki w 3 różnych wariantach.

Wariant I

Rozkładamy karty na 4 stosach, zgodnie z numerami, które się na nich znajdują. Najmłodszy gracz rozpoczyna i rzuca kostką. Jeśli wyrzuci 1, 2, 3 lub 4 to z kart wybiera tę, która ma na wierzchu wyrzuconą liczbę oczek i rozkłada przed sobą.Gdy na kostce pojawi się 5 oczek, wówczas przepada nasza kolejka. Kto wyrzuci 6 oczek, ma prawo wziąć po jednym elemencie z każdej kupki (czyli cały komplet) oraz dodatkowo wybrany element. Gra kończy się w momencie gdy na stole nie ma już żadnej karty - sprawdzamy wówczas, który z graczy ma najwięcej kompletnych postaci. 

Wariant II

To rozgrywka dla 2 osób, w której ustalamy kto zbiera postacie chłopców, a kto dziewcząt. Wszystkie karty tasujemy i rozkładamy na stole, oczywiście obrazkami do dołu. Gracze po kolei wybierają po jednym elemencie i jeżeli trafią odpowiednią płeć, to zabierają kartę; jeśli nie, odkładają ją na stół. Wygrywa ta osoba, która pierwsza ułoży swoje postacie.

Wariant III

Wszystkie karty oznaczone jedynką tasujemy i odkładamy na bok. Pozostałe należy wymieszać i rozłożyć na stole obrazkami do dołu. Pierwszy gracz wybiera element oznaczony 1. i go odkrywa - oczywiście musi w czasie rozgrywki skompletować całą postać. Wybiera jeszcze jeden element ze stołu; jeśli pasuje on po danej postaci - zabiera go - jeśli nie, odkłada w to samo miejsce, w którym leżał (jak w memory). Elementy należy odkrywać do momentu skompletowania całej postaci; gdy to nastąpi gracz bierze kolejny numer 1 i kompletuje dalej. Wygrywa osoba, która ma najwięcej kompletnych postaci. 

Plusy gry

- rozwija pamięć i koncentrację
- utrwala umiejętność liczenia 
- uczy cierpliwości
- daje możliwość poznania innych kultur i zagłębienia się w ten temat (Oliwier pytał podczas gry dlaczego dzieci są ubrane tak, a nie inaczej, skąd są i co robią)
- rozwija logiczne myślenie, dzięki dopasowywaniu do siebie odpowiednich elementów 

Minusy

Nie znalazłam. Jedyny jest chyba taki, że niesamowicie wciąga! Miałam taki sam ubaw jak moje dziecko :)  Oboje chętnie sięgamy po tą grę i bawimy się przy niej rewelacyjnie.

Jest to kolejna propozycja Granny, która utwierdza w przekonaniu, że to solidna firma. Piękne ilustracje, łatwa instrukcja, solidne wykonanie (tekturowe elementy i pudełko) zachęcają do częstego sięgania po grę bez stresu, że coś się zaraz zniszczy czy podrze. Cena jest świetna i adekwatna do jakości produktu. To świetna gra, która pozwoli rodzinie odpocząć od telewizji i pobawić się wspólnie przy jednym stole.

9 komentarzy:

 1. Świetnie wygląda :) Bardzo lubię gry tej firmy, mamy w domu kilka : Nos w nos, Tęcza :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fakt, że bawiłam się taką grą w zerówce mówi sam za siebie. Dobre zabawki sprzedają się przez lata.

  OdpowiedzUsuń
 3. My mamy z tej firmy grę kot w worku, jest świetna!!! Ta firma robi chyba jako jedyna na rynku gry zrozumiałe dla naprawdę najmłodszych, świetne wykonanie i ogromne możliwości manipulowania zasadami gry w zależności od poziomu dziecka.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna gra, trzeba ją sprawdzić samemu :-) pozdrawiam Monika Flok

  OdpowiedzUsuń
 5. Swietna gra! Bardzo lubimy te firme i mamy ich gre =D Nie te ale inna ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Już samo nazwisko Lutczyn gwarantuje rewelacyjne ilustracje a to przy grach dla dzieci połowa sukcesu. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Granna ma wiele ciekawych propozycji. A w nogi stonogi graliście? :) też fajne ;)

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.