Bardzo wyjątkowe książki dla dzieci

Share This
Są takie książki, które zwracają na siebie uwagę; treścią, ilustracjami albo uwielbieniem innych czytelników. Gdy pewnego dnia wpadłam na pomysł porządkowania biblioteczki Oliwiera, w moje ręce wpadły właśnie takie wyjątkowe egzemplarze. Chcę je dzisiaj polecić Waszej uwadze.

Co jedzą ludzie
Wydawnictwo: Albus
Autor: Paulina Wierzba
Rok wydania: 2010
Stron: 92
Cena w sklepie online:  27,07 zł
Przedział wiekowy: 6+

Książka dedykowana jest właściwie dla starszych dzieci ale Oliwier bardzo ją lubi. Ja sama z chęcią oddaję się lekturze i odkrywam ciekawostki do tej pory mi nie znane. Z tej wyjątkowej (nie mającej nic wspólnego z książką kucharską) publikacji dowiadujemy się, jakie potrawy znajdują się na stołach w różnych częściach świata oraz jakie obowiązują tam zasady kulinarnego savoir vivre'u. Nie ma tu jednak rarytasów z kuchni narodowej ale najdziwaczniejsze dania, jakie możemy sobie wyobrazić - nie oszukujmy się też - większość z nich jest obrzydliwa. Najbardziej przyswajalne dla mojego żołądka okazują się dania przyrządzane ze ślimaków, żab czy flaków - cała reszta to zdecydowanie cięższy kaliber, po którym zastanawiałam się czasem czy nie odbyć wizyty w toalecie. 

Dzięki cudom opisanym w książce, prędzej nadałabym jej tytuł "najobrzydliwsze dania świata" - serio, same tam paskudztwa. Spotykamy takie pyszności jak: mózg małpy, bycze jądra, psie wymiociny, ser z robalami, winko z myszy - yummy! Ale nie chodzi o to, by obrzydzić całą lekturę; książka pokazuje jak ludzie radzą sobie z głodem w różnych sytuacjach, wprowadza w świat ciekawostek związanych z kuchnią molekularną czy żywieniem astronautów. Na jednej ze stron znajduje się skala smaku, na której czytelnik może zaznaczyć 10 swoich typów: 5 pozytywnych i 5 negatywnych. 

Całość jest pięknie i ciekawie zilustrowana! Niektórym może się wydawać, że książka jest zbyt kontrowersyjna czy obrzydliwa jednak mój 4-latek (i ja też!) słuchał z wielkim przejęciem jakie to cuda można włożyć do ust. Część go zbulwersowała (no bo jak można zjeść świnkę morską), a część zaintrygowała (ciekawe jak smakują ślimaki) - z całym jednak przekonaniem mogę uznać, że to publikacja godna uwagi!
Pan Pierdziołka spadł ze stołka
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Autor: opracowanie zbiorowe
Rok wydania: 2012
Stron: 48
Cena w sklepie online:  11,49 zł
Przedział wiekowy: 4+
Książka składa się z rymowanek; bardziej i mniej znanych (jest ich tu ponad 60!). Twarda okładka i niecodzienne ilustracje przyciągają wzrok, zwracają na siebie uwagę i wstępnie interesują czytelnika. Niebanalne, groteskowe ryciny idealnie pasują do rymowanek zebranych na stronach publikacji. Dlaczego książkę uznałam za "inną"? W końcu rymowanki to nic nowego i odkrywczego. Ano dlatego, że są tam także takie niegrzeczne strony, a na nich zakazane rymowanki - wiecie, takie, których znajomością nie wypada się chwalić w towarzystwie kulturalnych ludzi. Jednak jakby się cofnąć wspomnieniami, to każde dziecko takie niedozwolone teksty lubi najbardziej i najfajniej one brzmią, prawda?


Znacie rymowanki o żuczku co zrobił kupkę za chałupką albo o zarąbanym psie w kuchni? Jeśli nie, kupcie książkę (kosztuje w końcu grosze!), a gwarantuję, że sami będziecie mieli ubaw po pachy. Nam oczywiście do głowy najbardziej wpadają te wierszyki z zakazanej części książki :P
Osobiście proponuję spojrzeć na nie z dystansem i potraktować z lekkim przymrużeniem oka (Wy też z pewnością ochoczo je powtarzaliście parę dobrych lat temu). 
Pupy, ogonki i kuperki
Wydawnictwo: Babaryba
Autor: M.Golachowski, Mroux
Rok wydania: 2014
Stron: 128
Cena w sklepie online:  19,90 zł
Przedział wiekowy: 4+

"W tej książce znajdziesz trzydzieści niezwykłych historii o zadkach, ogonkach i kuperkach. Poznaj zwierzątka od pupy strony!" - widnieje na okładce. Faktycznie książka jest bardzo, bardzo nietypowa! Samo wspomnienie o pupach i kuperkach wywołuje uśmiech na twarzy małego dziecka, dla którego tematyka jest dość niecodzienna.W książce znajduje się sporo autentycznych ciekawostek ze świata zwierząt, które z pewnością zainteresują także dorosłych. 


Nie ukrywajmy; ludzkie pupy nie są zbyt ciekawym tematem do rozmów ale zwierzęce! Ogony, ogonki, odgłosy, wymiary i inne parametry u każdego gatunku są inne. Ilustracji co prawda jest niewiele ale ciekawe opisy gwarantują wiele chwil spędzonych przy książce. Mój 4latek był zachwycony tematem! Nowo nabytą wiedzą chwalił się wszystkim naszym gościom, dokładnie opisując czego się dowiedział.

Złota seria
Roztrzepana sprzątaczka, Czekoladki dla sąsiadki, Duszki, stworki i potworki 
Wydawnictwo: Wilga
Autor: Dorota Gellner
Rok wydania: 2013
Stron: 32
Cena w sklepie online:  22,99 zł/szt
Przedział wiekowy: 2+
Złota seria to trzy rewelacyjne, pięknie wydane książki. Zabawne tytuły, elegancka okładka, piękne ilustracje i świetna treść to elementy, które przyciągają do publikacji. Książki kupiłam przez totalny przypadek, gdy szukałam czegoś zupełnie innego. W ręce wpadła mi cała seria i nie mogłam się jej oprzeć więc wzięłam wszystkie - to był strzał w dziesiątkę! Każda z publikacji to zbiór wesołych rymowanek opatrzonych bajecznymi ilustracjami. 

Rozrywkę gwarantuję zarówno dzieciom jak i rodzicom - my śmialiśmy się razem przy każdej kolejnej stronie. To właśnie jedna z tych serii, która łączy pokolenia i spokojnie może być czytana w każdym wieku bo też każdemu sprawi radość i wywoła uśmiech. Błyszcząca okładka każdej książki mieni się z daleka i przypomina, że to prawdziwa Złota seria.  

Parauszek i przyjaciele
Najlepsze przygody z Naszego Lasu 
Wydawnictwo: Papilon
Autor: Julia Śniarowska
Rok wydania: 2014
Stron: 160
Cena w sklepie online:  25,82 zł
Przedział wiekowy: 3+

Uroczego zajączka Parauszka nie da się nie lubić. Sama z przyjemnością oglądam bajkę wraz z Oliwierem i gdy długouchy zawitał u nas w postaci książki byłam przeszczęśliwa. Sam Oli od razu ją dorwał i przeglądał pół dnia w poszukiwaniu znanych z bajki scen. Publikacja to zbiór 8 opowiadań adresowanych do maluszków i przedszkolaków o charakterze edukacyjnym i przekazującym istotne dla małego człowieka wartości (odpowiedzialność, przyjaźń, prawdomówność itd). 

Książka oparta jest na telewizyjnej animacji z legendarnego studia Se-ma-for. Obok tytułowego Zajączka Parauszka, pojawiają się także inne zwierzątka, a perypetiom bohaterów przygląda się Sowa Uhu, która daje widzom wskazówki na temat właściwego zachowania. Piękne, kolorowe ilustracje, jakby wycięte bajkowe kadry sprawiają, że książka staje się bliska małemu czytelnikowi. Zwierzątka nie są przerysowane, to przytulne laleczki, na które patrzy się z przyjemnością. Opowiadania są dość długie, jednak opowiedziane w umiejętny sposób z pewnością zaciekawią każde dziecko.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.