Książkowi ulubieńcy Oliwiera: sierpień

Share This
W związku z tym, że dotarły do nas nowości od Wydawnictwa Nasza Księgarnia, właśnie ich książeczki poszły w ruch. Bardzo nam przypadły do gustu więc wałkowaliśmy je do znudzenia :)


Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilustracje: Jan Kallwejt
Rok wydania: 2016
Stron: 28
Cena w sklepie online:  27,90 zł
Przedział wiekowy: 0+
 
To pięknie wydana, kartonowa książka już dla najmniejszych dzieci. W bardzo przystępny sposób została przekazana wiedza dla malucha; na czternastu rozkładówkach informacji jest dość sporo. Znaleźć tam można cyfry i kształty, części ciała, elementy garderoby, różne domowe pomieszczenia w wyposażeniem, pory roku, zwierzęta i wiele innych. Wszystko podzielone tematycznie, z prostymi ale obrazowymi ilustracjami. Nie ma tu tekstu - ograniczony jest on do absolutnego minimum. 

Ilustracje motywują do rozmowy; maluszkom to rodzice mogą wyjaśniać co przedstawiają poszczególne obrazki, większe dzieci można już pytać, a z jeszcze większymi rozmawiać i wymyślać opowieści. Ta książka to świetne połączenie zabawy i nauki - słusznie zatem nazwana została encyklopedią. Oliwier uwielbia obrazkowe publikacje i chętnie po nie sięga od samego początku. Myślę, że jest to też świetny pomysł na prezent; pięknie wydana, solidna i barwna książka ucieszy niejednego malucha.


Rok w lesie
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Ilustracje: Emilia Dziubak
Rok wydania: 2015
Stron: 28
Cena w sklepie online:  35,90 zł
Przedział wiekowy: 0+
 
Jedna z moich ulubionych publikacji!  Jedna z najpiękniejszych książek jakie miałam w dłoni! To książka, która zachwyca i zapiera dech. Na dwunastu kartach Emilia Dziubak opowiedziała historię mieszkańców lasu. Jest zawsze to samo tło i stali mieszkańcy ale miesiąc po miesiącu, w różnych sytuacjach i okolicznościach przyrody. Mamy okazję podglądać niedźwiedzia, rodzinę dzików i bobrów, wiewiórki, sarny i całą masę innych zwierząt, także tych najmniejszych; mrówki, pająki, pszczoły.

Książka posiada 2 strony swoistego wprowadzenia - zwierzęta same o sobie opowiadają, przedstawiają się przy odpowiednich zdjęciach. Na końcu znajduje się także mała niespodzianka :)
Rok w lesie umożliwia dziecku poznanie zwyczajów zwierząt i obserwację przyrody zmieniającej się na przełomie 12 miesięcy. Nie znajdziemy tutaj żadnego tekstu, prócz nagłówka w postaci nazwy miesiąca - sami mamy możliwość wymyślać historie, opowiadać, szukać i odkrywać z dzieckiem. 

Książka najlepiej jak to możliwe rozwija umiejętność tworzenia własnych opowiadań na podstawie ilustracji - a są one bajeczne! Mogłabym wymienić w tym miejscu wszystkie piękne epitety jakie znam, a i tak nie uda się wyrazić jaką przyjemność sprawia mi oglądanie poszczególnych kart. Łapię się na tym, że to ja sama częściej sięgam po Rok w lesie niż Oliś - jednak on zachęcony moim entuzjazmem dołącza do wspólnego przeglądania. Nie wahajcie się ani chwili i kupcie tą książkę - warta jest każdych pieniędzy!


Bractwo-piractwo
Przygoda przyrodnicza 
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Autor: Natalia Usenko
Rok wydania: 2016
Stron: 48
Cena w sklepie online:  20,90 zł
Przedział wiekowy: 6-10
 
Bractwo-piractwo to wyjątkowa wędrówka i obserwacja przyrody w jednym. Dzieci mają okazję poznać pory roku, zbiorniki wodne, zwierzęta i wiele innych kwestii związanych z naturą. Oczywiście taka wędrówka to pretekst by się czegoś dowiedzieć; dzieci zrywają, dotykają, przyglądają się i słuchają. Ciekawe teksty, wyjaśnienia i zadania motywują do dalszego zagłębiania się w temat. To świetna propozycja do zabrania na spacer czy rodzinną wycieczkę.

Zwyczajna rodzinka wciela się w rolę piratów i razem wędrują od wyspy do wyspy szukając skarbów, poznając nowe tereny i świetnie się przy tym bawiąc. Pirackie skarby jednak są tu nieco inne; odkrywcy nie gromadzą monet i innych kosztowności, a dary przyrody, np. owoce na konfitury. Książka napisana jest prostym językiem i z pewnością zainteresuje niejedno dziecko. Oliwiera uwagę bardziej zwrócił ilustracje niż opisy więc będziemy musieli jakiś czas poczekać na prawdziwe pirackie wojaże. Niemniej jednak, często zaglądamy do książki bo sam motyw bardzo spodobał się mojemu małemu szczurowi lądowemu :) Szopięta
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Autor: Ewa Kozyra-Pawlak
Rok wydania: 2016
Stron: 32
Cena w sklepie online:  20,90 zł
Przedział wiekowy: 0-6
 
Szopięta to książka unikatowa, o niecodziennych ilustracjach i z pięknym morałem. Bohaterami tej uroczej książeczki jest rodzinka szopów praczy. Pani Szop, Pan Szop i dwa szopięta praczęta. Dzieciaki są rozbrykane, jak to dzieci, dbają pilnie o to by brud był naprawdę brudny i świetnie się przy tym bawią. Ich rodzice natomiast bez przerwy sprzątają, czyszczą, piorą, układają, myją i rezygnują ze wspólnych zabaw - bo przecież tyle mają innych obowiązków! Pewnego dnia małe szopięta zostają porwane przez lisicę i... następnego dnia zwrócone. Dlaczego? Sprawdźcie!

Na maluchy oczywiście czekali rodzice, którzy nauczyli się, że dzieciom trzeba poświęcać więcej czasu. Od tamtego incydentu udało im się pogodzić obowiązki i zabawę tak, by mogli wszystko robić razem. Piękny morał w otoczeniu cudownych ilustracji idealnie pasujących do motywu szopów praczy. Tekstu jest w sumie niewiele ale jest zabawny i wciąga małego czytelnika. Oliwier jednak należy do tych dzieci, które niekoniecznie chcą słuchać "czytanki" i wolą luźne mamine opowieści - więc tak sobie na zmianę opowiadamy :)


1 komentarz:

  1. Polujemy właśnie na książeczkę Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa ;) coś dla mojego Olivierka :-) a pozostałe pozycje wpisuję na listę ..
    Miłego dnia :-)
    Paolina paolina

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.