Rasa psa - jaką wybrać dla mieszkania w mieście?

Share This
Pies w domu do wielka radość i nowy członek rodziny, ale również ogromna odpowiedzialność. Najczęściej dzieci powodują, że ich rodzice decydują się na przygarnięcie psiaka, ponieważ nie są w stanie odmówić ich prośbom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że osoby mieszkające w mieście muszą przyłożyć szczególną uwagę do wyboru odpowiedniej rasy psa, jak również odpowiedniego egzemplarza.

Najczęściej w mieście mieszka się przecież w blokach, gdzie nie ma możliwości wypuszczenia zwierzęcia na zewnątrz, aby pobiegało sobie samopas. Psa wyprowadza się na spacer kilka razy dziennie, jednakże są to spacery na smyczy i przeważnie niezbyt długie. Mało który właściciel ma możliwość poświęcenia swojemu zwierzakowi odpowiedniej ilości czasu na spacer. Oczywiście, zdarza się, że raz w tygodniu jedzie się z psem za miasto lub do lasu, aby pobiegał on swobodnie. Nie oznacza to jednak, że można pozwolić sobie na rasę wymagającą.
Najlepiej zrezygnować od razu z ras, które wymagają na co dzień wiele ruchu. Nawet, jeżeli wyjdziemy z psem kilkakrotnie w ciągu dnia, z pewnością przez resztę czasu będzie on nudził się sam w domu, czekając na nasz powrót z pracy. Nie posłuży mu to i zwierzę będzie nieszczęśliwe. Najlepiej jest więc postawić na zwierzaka, który nie wymaga ciągłych spacerów i uwagi. Doskonale nadają się tutaj niewielkie pieski, tak zwane kanapowce. Często rodzice decydują się na zakupienie małego yorka, ponieważ jest to piesek niewielki, z którym można wypuścić dziecko na spacer, ale który może też swobodnie załatwiać się w domu na macie i nie ma z nim problemów.
Gorszym pomysłem będzie już Beagle, który jest również uroczy i niewielki, jednakże wymaga znacznie więcej uwagi. Jest to rasa myśliwska i pies bywa bardzo energiczny. Może więc niszczyć meble i przedmioty i być przy tym niezwykle złośliwy. Lepiej nie decydować się na taką rasę, jeżeli psu nie można poświęcić wiele czasu. Podobnej wielkości spaniel będzie już lepszym rozwiązaniem. Jest to też piesek lubiący dzieci i zabawę z nimi. Jeżeli w domu są dzieci, najlepszym rozwiązaniem będzie labrador lub golden retriever. Są to bowiem psy wykorzystywane często przy dogoterapii. Bardzo kochają one ludzi, a w szczególności dzieci. Jeżeli piesek zostanie dobrze wychowany, z pewnością będzie on świetnie się zachowywał. Jest to również rasa bardzo inteligentna, której można wiele nauczyć. Psy te nie wymagają bardzo wiele ruchu i z powodzeniem można je zostawiać same w domu.
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście przygarnięcie kundelka ze schroniska. Warto jednak poznać się z pieskiem lepiej, dowiedzieć o jego charakter i zwyczaje. Często opiekunowie w schroniskach doskonale znają swoich podopiecznych i są w stanie ocenić, czy konkretny pies nadaje się do domu z dziećmi, lub z innymi zwierzętami. Warto również z psem udać się na kilka próbnych spacerów, zanim zostanie on adoptowany. Wówczas można zaobserwować, jak pies reaguje na inne zwierzęta i ludzi. Jest to bardzo ważne, ponieważ u starszych zwierząt pewnych nawyków nie da się już wyplewić i trzeba je zaakceptować.
Za cenne wskazówki dziękujemy portalowi Psi-Interes.pl

8 komentarzy:

 1. Mamy dom z ogrodem , córka marzy o psie, ja też, ale....to nie nasz dom, mieszkamy z teściami i nie bardzo możemy miec psiaka :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas to samo. Nawet nie możemy mieć kota, bo teściowa nie trawi. Na szczęście przeprowadzamy się za jakiś czas, ale i tak nie planujemy psa ze względów, które wymieniłam w drugim komentarzu. Współczuję Ci, serio. Niby "czuj się jak u siebie", a jednak nie do końca tak jest...

   Usuń
 2. My nie mamy pasa i nie planujemy. Nie dlatego, że nie lubię zwierząt. Wręcz przeciwnie. Tyle że lubię małe psy, dużych się boję. Pies to obowiązek. Potrzebuje spacerów, a ja wiecznie spóźniona rano do pracy biegnę na pociąg, na wakacje w mieszkaniu go nie zostawisz, a też nie zawsze możesz zabrać ze sobą. To wszystko wpłynęło na mój wybór, choć kto wie, może w odległej przyszłości to się zmieni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Do mnie trafiły dwa rasowce, po tym, jak okazały się nietrafnym wyborem. Mam ten komfort, że psy mają duża przestrzeń w domu i na zewnątrz. Każdemu, kto wspomina o psie odradzam. Przypominam, że pies szczeka, obłazi z sierści, sika, robi kupy, je, żebra o smakołyki i potrzebuje miłości i wybiegania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy tekst. Bardzo chciałabym w przyszłości mieć psa, ale to faktycznie dużo zobowiązanie i trzeba je dobrze przemyśleć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja polecam pudle. Są bardzo przyjacielskie, rodzinne i czyste - nie gubią sierści

  OdpowiedzUsuń
 7. od kiedy mam Labradora to liczba dzieci zwiekszyla mi sie do piec :) kazdy piec to duzy obowiazek i w miescie to osobiscie raczej polecalabym kota :)

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.