Jak dobrze Polacy znają swoje sprzęty AGD? Sprawdź

Share This

Znaczna część Polaków deklaruje, że sprzęty AGD wymienia dopiero wtedy, kiedy się popsują. Czy warto zmienić podejście i starsze technologicznie urządzenia wymienić na nowe? Dzisiejsze AGD wyposażane są w nowoczesne i przydatne technologie. Czy Polacy wykorzystują wszystkie funkcje swoich sprzętów?

 
Według badania, jakie przeprowadziła wśród Polaków marka Beko, prawie w każdym polskim domu znajdują się podstawowe sprzęty codziennego użytku: pralka, lodówka i kuchenka. Najmniejszą popularnością cieszy się suszarka automatyczna – posiada ją zaledwie 7% osób, oraz płyta indukcyjna – 21%, a także zmywarka – 51%. Najpopularniejszymi urządzeniami AGD okazują się te, które są podstawą sprawnego funkcjonowania domu. Warto jednak przyjrzeć się praktycznym urządzeniom mniej popularnym w polskich domach, a również bardzo ułatwiającym życie codzienne.

Zaprogramuj się na pranie

97% polskich gospodarstw domowych zaopatrzonych jest w pralkę. Czy znamy jej wszystkie funkcje ułatwiające prace domowe? Według badania Beko, aż 61% Polaków korzysta najczęściej jedynie z 2-3 programów swojej pralki. Natomiast jedynie 4% ankietowanych używa 7 lub więcej dedykowanych programów piorących. Dzisiejsze urządzenia wyposażone są w wiele nowoczesnych technologii, które mogą ułatwić wiele codziennych zadań, dlatego warto dowiedzieć się jak świadomie wycisnąć z nich 100% możliwości. Właściciele domowych zwierzaków, w szczególności kotów i psów, znajdą w pralkach Beko funkcję Pupil. Polega ona na podgrzewaniu wody i rozluźnianiu tkanin, dzięki czemu z ubrań usuwana jest sierść. Natomiast jeśli potrzebne jest jak najszybciej konkretne ubranie, warto włączyć program Beko Xpress Super Short. Przeznaczony on jest szczególnie do elementów garderoby, które zostały użyte tylko raz i wymagają jedynie odświeżenia. Cały cykl trwa zaledwie 14 minut! Jak natomiast wyprać poplamione ubrania bez konieczności zapierania brudnych miejsc ręcznie? Idealny w tym wypadku będzie program Super 40 - pranie w temperaturze 40⁰C przez 40 minut.

Chroń środowisko i swoją kieszeń

Co może być przyczyną większej popularności zmywania ręcznego niż w zmywarce? Dlaczego wolimy codziennie tracić czas na ręczne zmywanie, podczas gdy istnieje urządzenie, które zrobi to za nas? Największą zaletą posiadania zmywarki jest zdecydowanie oszczędność wody. Przy zmywaniu ręcznym wykorzystujemy nawet do 49 litrów wody, natomiast przy użyciu zmywarki – tylko 6l. Dbamy więc nie tylko o środowisko, ale także oszczędzamy pieniądze.
Czy Polacy obawiają się, że wyciągną brudne naczynia ze zmywarki? 46% pytanych Polaków twierdzi, że czasami zdarza im się wyjmować ze zmywarki niedomyte naczynia, natomiast 8% osób odpowiada, że spotykają się z taką sytuacją za każdym razem. Beko wyszło tym problemom naprzeciw, wyposażając swoje sprzęty w technologię AquaIntense. Jest to dodatkowe ruchome ramię zamontowane na dnie zmywarki. Dzięki niemu woda trafia do wszystkich zakamarków i szczelin, a naczynia po umyciu są czyste i lśniące. Powodem sceptycznego podejścia do zmywarek może być obawa przed niszczeniem się szkła. Aby temu przeciwdziałać, Beko stworzyło technologię GlassShield, która nie tylko chroni szklane naczynia, ale także dwudziestokrotnie wydłuża ich żywotność. Dzięki temu naczynia wyglądają jak nowe przez wiele lat. 


Zautomatyzuj suszenie ubrań

Dlaczego warto wygospodarować miejsce w swoim mieszkaniu na automatyczną suszarkę? Główną zaletą tego urządzenia jest oczywiście oszczędność czasu. Mokre ubrania wrzucamy do suszarki zaraz po praniu – nie musimy zajmować się rozkładaniem suszarki i wywieszaniem prania, na które często w mieszkaniu nie ma odpowiedniego miejsca. Użytkowanie suszarek Beko nie sprawia problemów, ponieważ posiadają intuicyjny panel sterowania pozwalający na łatwe i szybkie ustawianie programów suszących. W odpowiednim czasie wyświetli się także informacja o konieczności wyczyszczenia urządzenia. Suszarki Beko wyposażone są w pompy ciepła, które zapewniają bezpieczną i delikatną pracę. Dodatkowo, zużycie energii jest mniejsze o 75% niż w tradycyjnej, grzałkowej suszarce kondensacyjnej.

I żyli długo i szczęśliwie

Badanie Beko pokazuje, że warto posiadać w swoim mieszkaniu zmywarkę i suszarkę automatyczną, ponieważ dzięki nim zmniejszamy czas poświęcany na domowe obowiązki. 54% posiadaczy tych sprzętów odpowiada, że codzienne czynności w domach zajmują im mniej niż 3 godziny w ciągu dnia. Dla porównania, 57% osób nie posiadających takich urządzeń deklaruje, że spędza więcej niż 3 godziny dziennie na zajmowanie się domem. Beko – oficjalny partner zadowolonych domowników poleca wszystkim zapoznanie się z korzyściami płynącymi z posiadania nowoczesnych urządzeń AGD. Chcielibyście mieć zmywarkę i suszarkę, ale nie możecie zebrać się do kupna? Badania wykazują, że ślub działa w tej kwestii bardzo motywująco ;) 70% posiadaczy zmywarek i suszarek to małżeństwa!
Większość Polaków korzysta jedynie z podstawowych funkcji AGD. Mimo coraz bardziej rozwiniętej technologii, którą wykorzystuje się w urządzeniach domowych, Polacy raczej nie korzystają z ich dobrodziejstw w 100 procentach. Warto przyjrzeć się swoim urządzeniom AGD bliżej. Pomoże to uświadomić sobie jak wiele przydatnych i ułatwiających życie technologii posiadają nowe sprzęty. Dzięki nim możemy zaoszczędzić energię oraz ograniczyć czas, który poświęcamy na wykonywanie codziennych obowiązków domowych.

Jak Polacy dzielą się obowiązkami? Jak dużo czasu zajmują im codzienne obowiązki domowe? Znajdź odpowiedzi na te i inne pytania na stronie z wynikami Wielkiego Badania Beko: smart.beko.pl/artykuly/
Wyniki podane w artykule opracowane są na podstawie badania opinii przeprowadzonego na stronie internetowej marki Beko www.smart.beko.pl - Wielkie Badanie Beko, 2017 r.

17 komentarzy:

 1. Bardzo ciekawe badanie, a wyniki zaskakują

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem, nie wiem. Ja mam wrażenie że znam swoje sprzęty...
  W pralce korzystam z programów: dzieci, codzienne, ciemne kolory, ręczne, delikatne i bawełna. To chyba sporo ;)
  W zmywarce przeważnie jeden program ale to dlatego, że jest optymalny pod względem czasu, zużycia wody i dobrze doczyszcza naczynia. Wypróbowałam wszystkie po kolei.

  OdpowiedzUsuń
 3. Raczej swoje sprzęty znam i korzystam z funkcji urządzeń, które kupuję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mnie jako matce sprzatanie zajmuje 24h na dobe :D i fakt,mam nowa pralke i jeszcze nie znam ich wszystkich programów ale wazne ze pierze :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na pewno nie wykorzystuje 50% możliwości moich sprzętów, ale chyba nie z niewiedzy.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jejku jakie super zestawienie procentowe. Nie miałam o tym wszystkim pojęcia. Ja jednak należę do tej grupy, która wymienia sprzęt jak się popsuje... Zawsze oczywiście w nieodpowiednie momencie ;]

  OdpowiedzUsuń
 7. O jejku, nie zdawałam sobie z tego sprawy i nie zastanawiałam się nad tym.

  OdpowiedzUsuń
 8. Marzy mi się zmywarka :D eh może kiedyś się znajdzie na nią miejsce :)
  Przyznaję się, że raczej nie znam moich sprzętów w 100% :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Wow bardzo ciekawy wpis ja mam wszystko nowe w nowym domu parametry sprzetów dla nas bardzo wazne jak i wyglad

  OdpowiedzUsuń
 10. U nas na szczęście mąż ogarnia takie rzeczy :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe badania i fajne grafiki :) A ja marzę o suszarce do prania... choć słyszałam o nich tyle samo złego co dobrego.

  OdpowiedzUsuń
 12. Bardzo cenny wpis. Jak będziemy kupować nowa pralkę na pewno wiele cennych wskazówek weźmiemy pod uwagę ��

  OdpowiedzUsuń
 13. Ja nie wyobrażam sobie już funkcjonowania bez zmywarki - a opierałam się bardzo!

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja akurat zupełnie świadomie i celowo nie zdecydowałam się na zmywarkę do naczyń - bo ta czynność wykonywana ręcznie po prostu mnie relaksuje i jest dla mnie przyjemna (w przeciwieństwie do prasowania na przykład ;) ) Dodatkowo jest też fajnym sposobem na spędzanie czasu z dzieckiem - wspólne zmywanie to coś, co nasz Bąbel wręcz uwielbia :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Niestety na zmywarkę nie mam ani funduszy ani miejsca, a szkoda! Nie znoszę mycia naczyń :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Często jest tak, że nie wykorzystuje się nawet połowy możliwości danego urządzenia ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Ja nie potrzebuję zmywarki. Zmywarka ciągnie dużo prądu i w efekcie przyczynia się do tworzenia smogu (bo w Polsce elektryczność robi się z węgla). Trzeba umieć zmywać tak, by nie zużywać dużo wody. Wszystko. A zmywanie uspokaja. Serio.

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.