Kiedy wypadają zęby mleczne?

Share This
Najczęściej, patrząc z punktu widzenia statystyki, zęby mleczne wypadają dziecku ok. 6-7 roku życia. Proces ten zaczyna się od dolnych siekaczy przyśrodkowych, czyli jedynek, czasem wymiana uzębienia zaczyna się od jedynek górnych. W tym okresie wypadania pierwszych zębów mlecznych zaczynają wyrzynać się szóstki, pierwsze zęby trzonowe i stałe, zlokalizowane tuż za ostatnimi mlecznymi piątkami. Również statystycznie biorąc, wymiana zębów mlecznych na zęby stałe występuje wcześniej u dziewczynek, dopiero później u chłopców. Niemniej na tempo wypadania zębów u dzieci mają wpływ różne czynniki, choćby tempo ogólnego rozwoju organizmu dziecka, aktualny stan fizyczny, ogólny stan zdrowia młodego człowieka.

Obecnie można zaobserwować jak przesuwa się granica wieku wypadania zębów mlecznych i wymiany ich na stałe zęby w porównaniu z tym samym procesem sprzed 15-20 lat, dzisiaj pierwsze mleczaki wypadają już u dzieci ok. 5 roku życia.

Kolejność wypadania zębów

Zęby mleczne wypadają najczęściej w określonej kolejności. Gdy dziecko ma już za sobą zmiany w jedynkach i szóstkach dalsza wymiana uzębienia następuje "po kolei". Wypadają:
  • boczne dolne siekacze, czyli dwójki i to dzieje się w 7-8 roku życia dziecka
  • górne ok. jednego roku później
  • kły, czyli trójki ok. 10-11 roku życia
  • pierwsze i drugie przedtrzonowce, czyli czwórki i piątki odpowiednio w 10-11 oraz 11-12 roku życia
  • jako ostatnie wyrzynają się drugie trzonowce stałe ok. 13 roku życia
  • trzonowce trzecie, czyli ósemki wyrzynają się bardzo różnie, czasami nigdy
I dlatego uznaje się za pełne uzębienie stałe 28 zębów licząc od siódemki do siódemki.

Jeżeli zęby mleczne wypadają zbyt wcześnie

Dzieci bardzo łatwo ulegają różnym urazom. Mogą one mieć wpływ na stan zdrowia dziecka a z pewnością na ich stan uzębienia. Zawiązki zębów stałych znajdują się tuż przy zębach mlecznych, dlatego każdy uraz dotykający zęba mlecznego może wpłynąć na rozwój stałego uzębienia. Gdy następuje przedwczesna utrata zęba mlecznego, stały ząb może wyrzynać się przedwcześnie , poza swoją naturalną kolejnością, co może zaburzyć cały schemat wyrzynania się zębów stałych i spowodować różnego rodzaje dysfunkcje ortodontyczne. Poza tym uraz zęba może uszkodzić, czy też negatywnie wpłynąć na rozwój zawiązka zęba stałego i przyczynić się do powstania przebarwień, niedorozwoju szkliwa oraz przeróżnych wad stałego zęba.
Stomatolodzy doradzają, by po każdym poważniejszym urazie, upadku czy mocnym uderzeniu zębami, rodzice zgłosili się z dzieckiem do dentysty. Stomatolog po analizie sytuacji może doradzić rodzicom jak dalej postępować, by dziecko zachowało możliwie najlepszy stan uzębienia. Ważne, by wykonać dokładne badania i w miarę możliwości zapobiegać negatywnym skutkom w przyszłości.

Czy pomagać zębom mlecznym?

Większość dorosłych osób pamięta z dzieciństwa różne sztuczki, jakie wykonywali rodzice by pomóc swojemu dziecku usunąć ruszające się zęby mleczne. Historie z nitką przymocowaną do klamki drzwi lub łatwiejszy sposób i bardziej naturalny, czyli marchewka do gryzienia, orzechy, twarde skórki od chleba. Czasami ruszający się ząb może pozostawać w takim stanie wiele miesięcy. Dziecko oszczędza wówczas tę stronę jamy ustnej, oszczędza ją przy myciu. Dlatego warto udać się do dentysty i poprosić o pomoc.

Czy powinno chodzić się z małym dzieckiem do dentysty

Stomatolodzy zalecają, by w tym trudnym dla dziecka okresie wymiany uzębienia chodzić z dzieckiem do dentysty w miarę regularnie, co 3-4 miesiące. Dentysta śledzi wówczas na bieżąco rozwój uzębienia, stan szczęki, zmiany jakie występują u dziecka. Może on na bieżąco reagować a przede wszystkich chronić uzębienie dziecka przed próchnicą. Zawsze, gdy dentysta zauważy coś niepokojącego podczas wymiany mlecznych zębów może zlecić dodatkowe badania i konsultacje ortodontyczne. Rodzice wówczas są spokojni, że dziecko znajduje się pod dobrą opieką stomatologiczną.
Artykuł powstał we współpracy z Gabinetem Stomatologicznym Ziętek Clinic z Krakowa.

1 komentarz:

  1. Moja córka dość późno straciła swoje mleczne jedynki, później od koleżanek, ale siostrzeniec jeszcze póżniej :) Potem z kolei długo czekaliśmy aż wyjdzie jej stała dwójka aż skończyło się wizytą u ortodonty :)

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.