Jak to się robi? Genialna książka dla ciekawskich

Share This
Takiej genialnej książki dawno nie mieliśmy w rękach! Nie wiem kto był nią bardziej zachwycony; ja czy Oliwier. Oboje przeglądaliśmy ilustrację po ilustracji, nawet Gabryś pomagał kartować - choć trzeba było uważać na niego bo ma wielkie zamiłowanie do gniecenia każdej kartki, która mu wpadnie w rączki. Czym nas ta książka zachwyciła? Czytaj dalej :)

Jak to się robi?
Wydawnictwo: Piętka
Autor: O.Ruzicka
Rok wydania: 2017
 Ilość stron: 42
Cena w sklepie online:  40,99zł
Już sama okładka wygląda bardzo zachęcająco; kolorowa i sztywna oprawa skrywająca w sobie niesamowicie bogate wnętrze. Z okładki dowiesz się także o czym będzie książka; o tym jak upiec chleb, jak powstaje książka, krzesło, szklanka, koszulka i łyżka. Te wszystkie prozaiczne rzeczy widujemy na co dzień i nie zastanawiamy się skąd się wzięły - właściwie to sami nie wiemy do końca jak powstają. Ta książka zdecydowanie nie jest nudna; rewelacyjnie zilustrowane opisy znajdują się na sześciu rozkładanych planszach, które dodatkowo zaopatrzone są w mini książeczki z dodatkowymi informacjami. 
Taka na przykład książka najpierw rośnie w lesie jako drzewo, które trafia do celulozowni, potem do papierni, wydawnictwa i drukarni, a następnie do szkół, bibliotek i księgarni, Dodatkowe informacje o poszczególnych punktach wędrówki danego przedmiotu to strzał w dziesiątkę! Mini książeczki bardzo zainteresowały Oliwiera; ja sama dowiedziałam się kilku nowych informacji. 
 


Oprócz książki, mieliśmy okazję prześledzić proces powstawania i wypiekania chleba, powstawania łyżki, podkoszulka, krzesła i szklanki. W każdej opowieści odwiedzamy inne miejsca, na co dzień niespotykane: kamieniołom, koksownię, plantację bawełny czy tkalnię. Często to miejsca, których my sami nigdy na oczy nie widzieliśmy, prawda? Ciężko zatem wytłumaczyć dziecku jak funkcjonują - książka wspaniale obrazuje i opowiada o poszczególnych procesach. Każdy z przedstawionych przedmiotów potrzebuje innego surowca by powstać; tak dziecko zapozna się z różnymi materiałami (mowa tu o drewnie, metalu, bawełnie czy szkle).
 
 W książce znajdują się także ciekawostki historyczne; dowiadujemy się na przykład, że szkło wynaleziono już 5 tysięcy lat temu, a w średniowieczu zaczęto produkować szklanki. Produkcja tych prostych przedmiotów okazuje się bardzo złożona i wręcz pasjonująca bo taka zwykła łyżka, książka czy szklanka aby powstać muszą przejść długą drogę. Najpierw należy wydobyć, pozyskać i przygotować aby przejść do kolejnego etapu długiego procesu produkcji. Zarówno dzieci, jak i rodzice dowiedzą się z tej książki wielu ciekawych informacji - ja osobiście jestem nią zachwycona!

18 komentarzy:

 1. Wygląda super, bardzo zachęcająca recenzja :) Zapisuję, bo pewnie niedługo takie książki będą mi niezbędne ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wygląda świetnie. Ładnie zilustrowana i ucząca malucha. Mam inspirację prezentową dla jakiegos brzdąca.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wygląda extra! Od jakiego wieku można zacząć prezentować brzdącowi? :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Już sama okładka książki i tytuł zachęcają, a wnętrze świetne. W sam raz na prezent :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znałam tej książki, a wygląda świetnie!

  OdpowiedzUsuń
 6. Książka prezentuje się naprawdę fajnie i przedewszystkim ciekawie :-). Myślę że jest też idealna dla Dzieci zarówno np 4 letnich jak i 9 :-) Zresztą sama chętnie bym ją przejrzała; -).

  OdpowiedzUsuń
 7. Interesująca propozycja czytelnicza dla najmłodszych, wydaje się, że książka może być wspaniałym prezentem. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wygląda na ciekawą propozycje dla ciekawych świata maluchów.

  OdpowiedzUsuń
 9. Super, moja córeczka jest jeszcze trochę za mała ale na pewno ta książeczka zagości na naszej półce! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Oj, piękna książka. To raczej dla młodszych dzieci niż nasz syn, ale jestem pewna że i tak z ciekawością by po nią sięgnął. Zawsze można się czegoś ciekawego dowiedzieć, wszak nie da rady wiedzieć wszystkiego. Ja tutaj widzę dla synka idealna lekturę na szlifowanie umiejętności czytania.

  OdpowiedzUsuń
 11. Swego czasu, czyli kiedy ja byłem dzieciakiem była seria książek "Świat bez tajemnic", w 10 częściach pokazano różne zagadnienia z zakresu nauki i techniki. Twoja propozycja bardzo mi je przypomina, tutaj pomysł na pokazanie tego poszedł jednak z duchem czasu mocno do przodu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Grafika bardzo przyjazna dla oka, młodzi czytelnicy powinni być nią zachwyceni. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mega mi się podoba :) musimy ją miec

  OdpowiedzUsuń
 14. wygląda świetnie, coś fajnego dla Maluchów :)

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo fajna książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Super książka dla małego :) pokazująca sensowne rzeczy

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.