Co hamuje kreatywność u dzieci?

Share This
Każdemu rodzicowi powinno zależeć na tym, aby jego dziecko było kreatywne. Często jednak dorośli - nierzadko kompletnie nieświadomie - hamują rozwój tej konkretnej cechy. Co powoduje występowanie takiego zjawiska?

Jakich sytuacji należy się wystrzegać, żeby pociecha była z z miesiąca na miesiąc bardziej twórcza i nie brakowało jej nieszablonowych rozwiązań? Najważniejsze informacje dotyczące tego tematu można przeczytać w dzisiejszym artykule.

Dlaczego każde dziecko powinno być sobą?

Bardzo częstym problemem jest to, że rodzice nakazują swoim dzieciom, aby te postępował y dokładnie tak samo, jakie inne pociechy. Jest to błędne podejście do tego zagadnienia. Kreatywność często wynika bowiem z chodzenia własnymi ścieżkami i poznawania świata w swój niepowtarzalny sposób. Oczywiście, trzeba zachować w tym zdrowe granice. Niemniej jednak pociechy powinny mieć pewną dozę swobody. Często dzieje się tak, że dzieci są hamowane przez rodziców i nie mogą wykonywać pewnych zadań tak, jakby sobie tego życzyły.
Jeśli zatem na przykład wszyscy koledzy z podwórka zapisali się na zajęcia z piłki nożnej, to nie oznacza, że dana pociecha też musi w taki sposób spędzać wolny czas. Szczególnie, jeśli kompletnie nie interesuje się tą dyscypliną sportu. Warto zaznaczyć, że badania naukowe potwierdzają, że człowiek może najbardziej rozwijać swoją kreatywność wtedy, kiedy Interesuje go dana dziedzina. Nie wolno zatem o tym zapominać. Warto pozwolić dziecku być indywidualistą, ponieważ ma to dobry wpływ na posiadane pokłady inwencji twórczej.

Zbyt duża kontrola

Nie da się ukryć, że rodzice hamują kreatywność także poprzez zbyt dużą kontrolę. Jest wielu dorosłych, którzy na przykład codziennie odrabiają zadania domowe ze swoimi pociechami. Spieszy im się do innych obowiązków, przez to nierzadko wykonują pewne czynności za nie.... Tak naprawdę nie pozwalają im nawet pomyśleć i wykazać się swoimi umiejętnościami. Trzeba podkreślić, że rozwój kreatywności zależy także między innymi od systematycznej pracy nad tą cechą.
Dzieci od samego początku powinny mieć szansę rozwiązywać rozmaite problemy. Oczywiście, to nie oznacza, że dorośli nie mogą odrabiać lekcji ze swoimi pociechami. Niemniej jednak, muszą dać im swobodę i czas na wymyślenie konkretnych wariantów. Dzieci powinny samodzielnie rozwikływać różne zagadnienia. Często rodzice wykonują praktycznie wszystko za nie, co odbija się nie tylko na kreatywności, ale także na innych aspektach.

Dlaczego warto zapisywać pociechy na zajęcia pozalekcyjne?

Warto wiedzieć, że kreatywność jest zabijana także poprzez zły dobór opcji w zakresie spędzania wolnego czasu. Nie brakuje dzieci, które zaraz po szkole spędzają cały wieczór na przykład przed ekranami komputerów przenośnych czy stacjonarnych. Lepiej, kiedy pociechy zostaną zapisane na rozmaite zajęcia pozalekcyjne. Mogą to być na przykład kursy języków obcych. Dzieci nie tylko nauczą się większej samodzielności i poprawią swoje umiejętności lingwistyczne. Poza tym poszerzą swoje horyzonty, poznają zwyczaje w innych krajach itp. Takie lekcje bardzo pozytywnie wpłyną na ich kreatywność.
Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą http://czakos.pl/ - hurtownią i importerem artykułów dekoracyjnych.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się, że często to rodzice są czynnikiem hamującym - bo usiłują wychować dziecko pod kloszem i nie pozwalają mu rozwinąć skrzydeł.

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.