Pierwsze dni w przedszkolu - jak przygotować do tego dziecko?

Share This
Pierwszy dzień w przedszkolu to moment niezwykle ważny zarówno dla dziecka, jak i rodziców. To całkowita zmiana dotychczasowej sytuacji. Warto odpowiednio się do tego przygotować. Poniżej znajdziecie kilka istotnych informacji oraz wskazówek.
Pójście do przedszkola to dla dziecka przełomowy moment. Zmiana środowiska, obecność innych dzieci oraz zupełnie nowe zachowania stanowią dla dziecka bardzo ważny przełom. Warto zatem zadbać o to, by wszystko potoczyło się jak najbardziej swobodnie i bez większych problemów. Liczy się przede wszystkim odpowiednie przygotowanie dziecka do zmiany, która nastąpi.
Adaptacja dziecka w przedszkolu może trwać nawet kilka tygodni. To stresujący moment nie tylko dla malucha, ale również rodziców. Należy jednak zadbać o to, by nie ukazywać dziecku swoich emocji z tym związanych. Najtrudniejszy bywa pierwszy dzień, jednak wszystko zależy od charakteru dziecka oraz tego, w jaki sposób zostało przygotowane do takiej sytuacji. W tym momencie najważniejsze jest opanowanie oraz spokojne wyjaśnienie. Istnieje kilka zasad, o których każdy rodzic musi pamiętać.
Kiedy do przedszkola?
Do przedszkola posyłane są dzieci, które przynajmniej w pewnym stopniu opanowały niektóre umiejętności. Szczególnie chodzi tutaj o takie czynności jak samodzielne ubieranie i rozbieranie, spożywanie posiłków czy załatwianie potrzeb fizjologicznych. Oczywiście nie oznacza to, że wszystko odbywa się bez pomocy dorosłego. Warto jednak zadbać o to, by dziecko w jak najlepszym stopniu potrafiło wykonać poszczególne czynności. W ten sposób o wiele łatwiej będzie mogło odnaleźć się w nowej sytuacji.
Przygotowanie do nowej sytuacji
Pierwsze dni w przedszkolu muszą być poprzedzone odpowiednim przygotowaniem. Przede wszystkim należy uświadomić dziecko o nowej sytuacji, która wkrótce nastąpi. Należy opowiedzieć dziecku co będzie działo się w tym dniu, jak on przebiegnie. Najważniejsze by dziecko było świadome tego, co go czeka. Dobrym rozwiązaniem może być próbne spotkanie w przedszkolu, tak by dziecko zaznajomiło się z nowym miejsce, by zobaczyło jak ono wygląda. W ten sposób oficjalny pierwszy dzień nie będzie dla dziecka tak dużym zaskoczeniem.
Warto zadbać o naukę samodzielności. Dziecko, które już w domu nabierze wprawy w niektórych czynnościach, łatwiej będzie mogło poradzić sobie w przedszkolu. Dobrze również jeśli dziecko przyzwyczajone jest do obecności innych dzieci oraz dorosłych. Jeśli zostawało już pod opieką innych osób z pewnością łatwiej zniesie oddalenie się któregoś z rodziców.
Początkowe rozstania mogą być trudne. Należy jednak pamiętać o właściwym podejściu. Przede wszystkim należy zachować spokój oraz cierpliwość. Błędem jest nagłe wychodzenie i pozostawienie histeryzującego dziecka, z drugiej strony zbyt długie pożegnania również mogą okazać się niekorzystne.
Czas spędzony w przedszkolu powinien być wydłużany stopniowo. Dobrze zadbać o to, by w tym początkowym okresie odbierać dziecko nieco wcześniej, np. zaraz po obiedzie. Ważne jest by poinformować dziecko kiedy i przez kogo zostanie odebrane. Z czasem bywa tak, że dziecko nie chce jeszcze wychodzić do domu.
Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl - Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym

1 komentarz:

  1. Pierwsze kroki w przedszkolu to na pewno duże przeżycie dla naszego dziecka. Ale zanim to, cieżko jest wybrać odpowiednie przedszkole dla dziecka, gdyż jest ich w dzisiejszych czasach bardzo dużo ;)

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.