Związek to podróż

Share This
Partnerzy porównywani do dwóch połówek jednego jabłka? Tę metaforę zna praktycznie każdy. Jest w niej romantyzm, idealne dopasowanie i ogromny wpływ przeznaczenia. Niestety nie ma w niej zbyt wiele realizmu.

Dwie części tego samego owocu pod wieloma względami są identyczne. Tymczasem niemożliwe jest znalezienie dwóch takich samych osób, nie mówiąc już o stworzeniu przez nie udanego związku. Ludzie nie są, bo nie mogą być, idealnie dopasowani. Na czym zatem polegają udane relacje damsko-męskie?

Miłość to podróż
Zamiast patrzeć na siebie, jak na jedno jabłko, lepiej spojrzeć na własne życie niczym na podróż. Wybierając się w nią, chciałoby się obok mieć nie kopię samego siebie, ale kogoś, kto uzupełni nasze braki. Dobrze jeżeli uczestnicy podróży mają wspólny cel, do którego będą razem podążać. Żadna wycieczka nie może się udać, jeżeli biorący w niej udział nie będą na bieżąco omawiali sytuacji. Wypracowany razem konsensus pozwala iść dalej. W przypadku związku przekłada się natomiast na rozwiązanie problemu, a nawet umocnienie związku. W podróży jak wiadomo wiele się może zdarzyć. Podobnie jest w życiu. Jeżeli partnerzy nie wypracują mechanizmu współpracy, nie przejdą próby czasu i nie pokonają kolejnych przeszkód. Łatwiej będzie też odwrócić ich uwagę, zwiększą się predyspozycje do zrzucania winy na drugą stronę.
Nie tak wyśrubowane oczekiwania
Zakładając, że partner jest niczym druga połówka jabłka, odbiera mu się szansę na niedoskonałości i bycie sobą. Ma być taki, jak druga osoba sobie wymarzyła. Męczy to obie strony, choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę. Jeżeli na wspólne życie spojrzy się przez pryzmat metafory podróży, wówczas zyskuje się szansę bardziej realistycznego podejścia do związku.
Zamiast skupiać się na tym, jaki ma być ten drugi człowiek, partnerzy starają się wspólnie iść na przód. Niedociągnięcia czy błędy nie muszą oznaczać wówczas końca związku. Wręcz przeciwnie, są etapem mogącym jeszcze umocnić relacje damsko-męskie. Ponadto, podobnie jak każda podróż, miłość zaczyna być postrzegana jako przygoda, a nie konieczność nieustannego spełniania romantycznych wymogów, niemających nic wspólnego z życiem.
Podróż, która trwa
Miłość niczym podróż skłania do większego zaangażowania partnerów. Jeżeli uznać metaforę dwóch połówek jabłka, trzeba też zaakceptować, że ludzie już do siebie pasują. A co za tym idzie nie muszą, tudzież nie powinni się zmieniać. To samo dotyczy wzajemnych starań. Niestety, codzienne życie stawia partnerów w bardzo różnych sytuacjach. Tylko dbając o wzajemne zaangażowanie i nieustannie się rozwijając, są w stanie sprostać okolicznościom i jednocześnie uchronić związek przed rozpadem.
Patrząc na życie i miłość w kontekście podróży, ludzie dają sobie więcej szans na naukę, rozwój i umacnianie swoich relacji. Świat się zmienia, to samo dotyczy poszczególnych osób. Trudno zatem zakładać, że tworzone przez nie relacje damsko-męskie pozostawałyby takie same. One również przechodzą przeobrażenia. Warto być na nie gotowym, widzieć obok siebie prawdziwą ukochaną osobę, a nie nierealny ideał.
Więcej informacji
Chciałbyś dowiedzieć się więcej o technikach uwodzenia i związkach? Odwiedź stronę www.uwodzenie.org i sprawdź to.

Brak komentarzy

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.