Jak wybrać elektroniczną nianię dla swojego dziecka? – porady i wskazówki

Share This
Opieka nad niemowlakiem to bardzo trudna misja wymagająca od rodziców wielkich pokładów cierpliwości i dobrej organizacji codziennego życia. Na rynku jest jednak sporo gadżetów, które mają za zadanie ułatwić niektóre momenty i obowiązki wiecznie zmęczonej mamie i budzącemu się kilka razy w nocy tacie. Jednym z nich jest tzw. elektroniczna niania. Urządzenie to zostało stworzone dla rodziców, którzy nie będąc w tym samym pomieszczeniu, co śpiące lub bawiące się dziecko, chcą mieć kontrolę nad bezpieczeństwem swojej pociechy. To, że nie słyszą oni zza ściany, iż maluch się obudził, nie znaczy wcale, że nie wyszedł już z łóżeczka i kierowany dziecięcą wyobraźnią po ciuchu nie naraża się na bezpieczeństwo. Jak jednak wybrać odpowiednią elektroniczną nianię, która sprosta postawionym przed nią zadaniom? Co jest najważniejszym elementem tego typu gadżetów? O tym poniżej.

Elektroniczna niania – szczegóły działania

Najczęściej urządzenie to posiada dwa podzespoły. Pierwszy pełni rolę odbiornika, drugi zaś odpowiada za odbieranie dźwięku i przesyłaniu go z pokoju dziecka do sypialni rodziców lub innego miejsca w domu, gdzie akurat przebywa mama i tata. Wszystko odbywa się tu w całkowicie bezprzewodowy sposób i pozwala na kontrolę przez pełne 24 godziny, co przy wychowywaniu niemowlęcia jest szczególnie ważne. Synek lub córka mogą więc spokojnie spać, a rodzice, mając cały czas pod obserwacją, co się z nim dzieje, mogą w tym czasie zająć się obowiązkami domowymi. Dodatkowymi opcjami, jakie posiadać mogą współczesne elektroniczne nianie, są: monitorowanie oddechu dziecka, przesyłanie obrazu z kamery odbiornika, możliwość wysyłania dźwięku w druga stronę, aby głosem uspokoić swojego maluszka, jeśli się przestraszy lub zacznie płakać.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Przesyłanie dźwięku z pokoju dziecka do odbiornika jest tu opcją standardową, dlatego nie musimy martwić się o tę funkcję. Warto jednak sprawdzić jakość działani oraz czułość mikrofonu, gdyż nawet najcichszy szmer może zwiastować kłopoty, więc warto, aby rodzice w porę go wychwycili. Poza tym dobrze jest podczas wyboru odpowiedniego modelu zwrócić uwagę na następujące parametry:
- czy elektroniczna niania ma wbudowany termometr i czujnik wilgotności powietrza (w razie awarii ogrzewania można dzięki temu uniknąć wychłodzenia maluszka),
- kanał zwrotny (głosowy lub też audiowizualny, dzięki któremu rodzic może skomunikować się z dzieckiem),
- funkcję lampki nocnej (przyjaźniejszy wygląd i praktyczny dodatek do dziecięcego pokoju),
- monitor oddechu z alarmem oraz kamera dobrej jakości (droższe modele umożliwiają również odbiór wyraźnego obrazu po zmroku).

Dodatkowe i przydatne informacje

Warto, by elektroniczna niania miała duży zasięg, jednakże jeśli wybierzemy model działający na częstotliwości 446 MHz (PMR), to musimy liczyć się z tym, że sygnał mogą odebrać również pobliskie krótkofalówki, a samo urządzenie może zostać zakłócone przez inne tego typu urządzenia (jakość dźwięku również nie jest tu zbyt wysoka). Jeśli rodzic chciałby uniknąć powyższych problemów, powinien raczej szukać modelu działającego na częstotliwości 2,4 GHz. Odpowiednią decyzją będzie również zadbanie o długość pracy gadżetu, a więc upewnienie się, że wbudowany akumulator utrzyma funkcjonalność „niani” przez kilka godzin. Na koniec warto przyjrzeć się zakresowi regulowania czułości urządzenia i już można wybrać odpowiedni model, gdyż została jedynie kwestia ceny – sensowego zakupu można dokonać tu już w przedziale 200-400 zł.

Tematem wyboru elektronicznej niani zajęliśmy się dzięki inspiracji i pomocy ze strony Matfi.pl

3 komentarze:

  1. My mieliśmy taką nianię z monitorem oddechu. I to naprawdę super sprawa, byłam dużo spokojniejsza :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Sporo dodatkowych opcji ma teraz niania. My korzystaliśmy z podstawowej wersji i na nasze potrzeby była ok, więc myślę, że każdy powinien się zastanowić gdzie i jak będzie używać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moim zdaniem takie akcesoria jak niania są zbędne. Małe dziecko potrzebuje bliskości rodzica, a nie elektroniki.

    OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.