Woda i mróz, 3 proste eksperymenty

Share This
Te 3 świetne doświadczenia wykonałam z Oliwierem pewnego nudnego weekendu. Mrozu zbyt wielkiego nie było więc z pomocą przyszła nam zamrażarka, dzięki której bez kłopotu zrealizowaliśmy plan. Te proste eksperymenty z pewnością zainteresują i Twoje dziecko, pobudzą szare komórki do zadawania pytań i działania. Daj potem znać, która propozycja najbardziej przypadła do gustu Twojemu dziecku.


Malowanie na lodzie
Na płaskie naczynie, pudełko lub talerzyk wylej trochę wody - tak, by pokryć dno. Umieść pojemnik w zamrażarce lub na balkonie/parapecie. Gdy woda zamarznie wręcz dziecku wodne farby i stwórzcie razem cudowne, lodowe dzieło. Kolory będą się "rozchodzić" po lodzie w niekoniecznie kontrolowany sposób, dzięki czemu powstanie coś na prawdę wyjątkowego. Tabliczkę wystarczy opłukać pod zimą wodą i można malować po niej kolejny raz :)


Malowanie lodem
Pozostając w temacie sztuki przygotuj foremkę do robienia kostek lodu. Nalej wodę i do każdego otworu wsyp/wlej nieco kolorowego barwnika. Wstaw foremkę do zamrażarki na minimum 4 godziny. Gdy woda zamarznie wręcz dziecku kolorowe kostki i dużą kartkę papieru, po której może malować. Uwaga! Zwróć uwagę czy użyte przez Ciebie barwniki nie farbują skóry; jeśli tak, wyczyścisz ręce sokiem z cytryny - możecie też ubrać gumowe rękawiczki :)


Lodowe zawieszki
Potrzebne Wam będą płaskie pojemniki lub styropianowe tacki od mięsa. Na swoje naczynie nalejcie wodę tak, by zakryć dno, a następnie umieśćcie w tej wodzie dodatki: mogą to być cekiny, brokat, kolorowe gwiazdki, kawałki roślin, guziki i wiele innych rzeczy. Na brzegu połóżcie także kawałek żyłki lub sznureczka, który stanie się następnie uchwytem. Tak przygotowane pojemniki należy zostawić na mrozie na kilka godzin lub bardzo delikatnie włożyć do zamrażarki (żeby ozdoby nie "zjechały" w jeden kąt naczynia z wodą). Po kilku godzinach odklejcie swoje dzieła od naczynia - można je powiesić na balkonie lub drzewie. Pamiętajcie jednak, że im dłużej na zewnątrz będzie zimno tym dłużej będą się trzymać zawieszki; w plusowej temperaturze szybko znikną.

9 komentarzy:

 1. Genialne! Muszę z moimi zrobić :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fantastyczne pomysły! Pozwolę sobie udostępnić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Z chęcią sama bym się tak pobawiła :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Wspaniałe pomysły :) Pierwszy raz się spotykam z takimi lodowymi opcjami :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetne pomysły! Może w ferie uda nam się poeksperymentować:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna sprawa! Mój syn ostatnio chciał robić eksperymenty, więc przyda nam się inspiracja :)

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.