Na Święta podaruj dziecku siebie

Share This
Małe dzieci coraz częściej sięgają po tablet czy telefon; postęp technologiczny jest wręcz porażający i często mu ulegamy. Dzięki zaangażowaniu i kreatywności rodzica powstaje wiele domowych narzędzi i metod dydaktycznych, nawet dla najmłodszych. Wprowadzenie klocków LEGO do edukacji to doskonała propozycja zarówno dla maluchów, jak i dzieci w wieku szkolnym, to też cudowne narzędzie do budowania relacji.

LEGO to niewątpliwie jedna z najbardziej rozpoznawanych marek zabawek na świecie. Wiesz, że nazwa LEGO to skrót od duńskiego zwrotu Leg godt czyli “baw się dobrze”. Po latach rozwoju i dopracowywania produktu w nasze ręce trafia produkt idealny do zabawy i nauki jednocześnie; warto więc go wykorzystać. Wystarczy tylko uruchomić wyobraźnię i przenieść się do innego świata (sama jestem w nich zakochana i marzę o gigantycznych, skomplikowanych zestawach :) ). LEGO DUPLO to niby tylko klocki dla maluchów, ale zabawa nimi niesie za sobą całą listę walorów edukacyjnych:
 • kształtują wyobraźnię przestrzenną - łączenie poszczególnych elementów to niezwykła przygoda! Dziecko może kreować własne budowle bo początek każdej z nich znajduje się w wyobraźni. Z tych samych elementów może powstać zarówno dom, sklepik, jak i stacja kosmiczna czy zoo.
 • rozwijają zdolności manualne i koordynację ruchową - budowanie z klocków LEGO to świetna zabawa, ale wymaga dokładności w łączeniu elementów. Dlatego też maluchom od 18-ego miesiąca życia proponuje się zdecydowanie większe rozmiarem LEGO DUPLO, które są idealnym wprowadzeniem do zabawy mniejszymi klockami. Maluchy ćwiczą łączenie elementów ze sobą, budowanie stabilnych i trwałych konstrukcji.
 • uczą cierpliwości - składanie klocków jeden do drugiego jest na początku trudne, dlatego ważne jest by wspomagać malucha w początkach zabawy produktem. Dzięki Twojemu wsparciu dziecko się nie zniechęci, a słowa otuchy zmotywują je do kolejnych prób.
 • wzmacniają umiejętności społeczne - zabawa klockami LEGO z rodzicami, dziadkami czy rodzeństwem uczy współpracy i rozwija kontakty międzyludzkie. My lubimy budować z instrukcjami bo wskazuję Gabrysiowi jakie elementy są potrzebne, gdy je znajdzie łączymy je z innymi klockami i szukamy kolejnych.
 • wszechstronnie rozwijają umysł - każdy zestaw opowiada historię, umożliwia odgrywanie scenek i tworzenie własnej rzeczywistości. Dziecko odgrywa role mamy, taty, dzieci, opiekuje się zwierzętami, jeździ autem, zjeżdża na zjeżdżalni, raz jest policjantem, raz strażakiem, karmi, myje i czesze zwierzaki
 • wspomaga w nauce liczenia, rozpoznawania kolorów, kształtów, zwierząt i związków skutkowo-przyczynowych. Klocki można sortować względem wielkości, koloru, liczyć ile mamy elementów z danego zbioru, rozpoznawać kształty z grafik i zbudowane przez towarzysza zabaw

Aby ta nauka miała sens niezbędny jest w niej udział rodzica. Dla dziecka klocki to po prostu klocki; bawi się nimi, również uczy ale nie tak efektywnie jak z rodzicem. Rolą rodzica jest wskazać dziecku drogę, sposób na stworzenie czegoś, rozwiązanie sytuacji czy problemu, zaproponowanie jak zachować się w zabawie zwierzętami. Piękny czas Świąt Bożego Narodzenia musi nam wszystkim uświadomić jak ważny jest czas i uwaga poświęcana dziecku - nie jutro, nie za chwilę - tu i teraz. LEGO DUPLO jest świetnym narzędziem do budowania więzi w rodzinie, w końcu tymi niezwykłymi klockami lubią bawić się wszyscy (ja znam tylko jedną osobę, która za nimi nie przepada - a to pewnie przypadek jeden na milion).

Uwielbiam patrzeć jak moje dzieci bawią się razem. LEGO to w sumie jedna z niewielu zabawek, z którą spędzają wspólnie czas i to w zgodzie (a sami wiecie jak to z rodzeństwem bywa). Oli swoje pierwsze klocki dostał kilka lat temu i od tamtego czasu pała do nich miłością ogromną. Zrezygnował już z DUPLO na rzecz klocków dla dzieci 6+, ale wrócił teraz do swojego ukochanego pociągu i poucza brata jak składać tory, jak ustawiać lokomotywę, gdzie sadzać ludziki i jak zbudować zagrodę dla zwierząt.

Nie da się ukryć, że Gabi ma sporo zabawek po starszym bracie - dlatego za każdym razem gdy w jego ręce trafia magicznie kolorowy karton z grzechoczącą zawartością, zabiera go, pędzi do swojego pokoju i osobiście otwiera opakowanie. Potem już tylko wydaje rozkazy, co kto ma otwierać i składać :) Sam najczęściej przejmuje zwierzęta i od razu zaczyna zabawę.

Twoje dzieci też lubią LEGO?
A Ty chętnie się z nimi bawisz?
Jaka jest Wasza ulubiona zabawa?
#LEGODUPLO #LEGO  #LEGOszalonemarzenia

24 komentarze:

 1. Bardzo lubimy wszytskie klocki ,Lego najbradziej:0 często siadamy i układamy domki, farmy czy wierze . Najwazniejsze dobrze piszesz podarowac swój czas, siebie dziecku:) i nie tlyko na święta

  OdpowiedzUsuń
 2. dobrze piszesz podarować dziecku siebie

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak to jest najważniejsze ,aby dziecko czuło się kochane :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Smyki akurat mają fazę na klocki... najmłodszy buduje z nich remizę strażacką, stacje kolejową, domy i tory dla pociągów, a starszaki układają przeróżne konstrukcje z mniejszych klocków 👍 jest szał 😜 sama lubię z nimi poukładać i wrócić choć na moment do dzieciństwa 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam Lego i sama dostawałam je kiedyś na święta. Z doświadczenia powiem, że to fantastyczny prezent.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nigdy nie zastanawialiśmy się nad słowem LEGO. Ciekawe znaczenie:)

  OdpowiedzUsuń
 7. uwielbiam klocki ! zawsze bawiłam się w budowanie domu, ahhh

  OdpowiedzUsuń
 8. Lego jest najlepsze! Sama je uwielbiam, dlatego też w domu mamy dwa ogromne pudła ich :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lego są świetne. Kupujemy mojej siostrzenicy Lego Friends, które ona uwielbia. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. O tak, kkocki mają zdecydowanie same zalety :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Pamiętak jak byłam mała i dostałam pierwsze klocki Lego. W tamtych czasach to było cos! Siedzieliśmy z tatą godzinami i układaliśmy zamki :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Zawsze lubiliśmy czas wspólnie spędzony z rodziną przy klockach lego, do dziś potrafimy kupić jakiś większy zestaw i go składać. :)

  OdpowiedzUsuń
 13. I to są wartościowe prezenty, które uczą, zostawiają ślad. Cieszę się, że nie wszystkie dzieci marzą o tablecie i telefonie z najnowszymi aplikacjami.

  OdpowiedzUsuń
 14. Czas dla dziecka to najlepsze co może dać rodzic.

  OdpowiedzUsuń
 15. Idealny prezent dla dziecka i męża ;) bo w kazdym facecie ożywa dziecko kiedy widzi LEGO

  OdpowiedzUsuń
 16. Lego od lat idealnie łączy pokolenia

  OdpowiedzUsuń
 17. Moje dzieci uwielbiają klocki lego. Ja osobiście też często z nimi tworzę z nich różne budowle czy pojazdy. Mamy świetną zabawę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 18. Uwielbiamy lego, córka bawi się nim do dziś, a ma jeszcze zestawy po tacie ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. KAjtusiek dostanie klocuchy pod choinkę :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Bardzo ciekawe znacznie nazwy klocków "lego"- osobiście jako dziecko przepadałam za nimi :-) Duplo lego też było super, ale jednak wolałam je jak miałam 4-5 lat ;-)
  - Fotoludki

  OdpowiedzUsuń

instagram

Obsługiwane przez usługę Blogger.